مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 05:15:54
طلوع آفتاب: 06:43:00
اذان ظهر: 11:49:30
غروب آفتاب: 16:55:59
اذان مغرب: 17:15:27
نیمه شب: 23:05:57
حدیث روز
  • امام رضا علیه السلام
  • مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل ؛
  •  
  • بحـارالانـوار، ج 78، ص 357
احیاگران دین ( علامه امینی )
.
احیاگران دین

نگاهی کوتاه به زندگی و سیره علامه امینی(ره)


علامه اميني رحمت الله عليه براي تأليف كتاب گرانقدر الغدير كه در اعتلاي مكتب تشيع سهم بسيار و در اثبات حقانيت مولي الموحدين علي بن ابيطالبتأثير بسزايي داشته است، زحمات بسياري را متحمل شده او از برجسته ترين افرادي است كه به خاطر دفاع از حريم اسلام و تشيع و مخصوصاً دفاع از مقام والاي بزرگمرد جهان انسانيت حضرت امير المؤمنين علي بن ابيطالب[ قد علم كرد. ايشان با قلم توانا و آتشين و در عين حال منطقي و علمي خود، پرده ها را كنارزده و حقايقي را از لابلاي تاريخ بيرون كشيدند و در برابر تحريف كنندگان ايستادند.
بيش از 50 سال است كه از تدوين كتاب الغدير مي گذرد، و با اطمينان مي توان گفت كه جامعه محققين اعم از شيعه و سني با نام الغدير و يا نوشته هاي علمي و عميق و محققانه و پر احساس علامه آشنا مي باشند، اما در طول اين زمان هنوز كسي نتوانسته براي الغدير حتي صفحه اي ردّيه و يا نقدي كه قابل اعتنا باشد،‌ بنويسد، كه اين خود نشانگر استحكام و متقن بودن مطالب اين كتاب است، كه حتي مخالفين شيعه نيز نتوانستند اشكالي بر آن وارد كنند.
زندگي شخصي علامه:
- ايشان عبدالحسين معروف به حاج شيخ عبد الحسين فرزند مولي نجفعلي مشهور به اميني بودند. ولادت معظم او در سال 1320 قمري مطابق با 1280 خورشيدي در شهر تبريز بوده است.
ايشان از همان كودكي استعداد و نبوغ عجيبي از خود نشان مي دادند و از اساتيد آن دوران بسياري از علوم را فرا گرفته بودند.                                 
- همچنین علاقه وافري به قرائت قرآن و دعا و نماز شب داشتند.    
علاقه دفاع از حريم ولايت تاچه حد بود؟
- در مورد علامه اميني(ره)  نقل شده است كه: به دليل علاقه وافر ايشان به مطالعه و كسب علم و دفاع از حقانيت تشيع، ساعتها پي در پي سپري مي شد و او به وقت غذا و نوع و كيفيت آن توجهي نداشت و غذاي روزانه خود را تناول نمي كرد مگر بعد از اينكه اهل بيت او كه منتظر بر سر سفره غذا نشسته بودند او را بارها صدا مي‌زدند و او غرق در كتابها و برگه ها و دفترهاي خود بود و برايش اهميتي نداشت كه غذاي سرد بخورد يا غذايي كه از روز گذشته باقي مانده است.
علامه اميني(ره) هرگز به مطالب نقل شده از كتابهاي خطي گذشتگان اعتماد نمي‌كردند، بلكه برخود واجب        مي دانستند كه به خود آن كتابها و مصادر علمي دست يابند تا بدين وسيله عذر و بهانه ها را زدوده و شك و ترديدها را باطل، و ادعاهاي اهل تشكيك را از  بيخ و بن بركند.               
 
عنايتي براي رسيدن به كتاب 
روزي علامه اميني (ره) به دليل به دست نياوردن كتاب مهمي شروع به گريه مي‌كند و متوسل به اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب [ مي شوند كه؛ آقا كتاب (الغدير) از آن توست، به حق مقامي كه نزد خداي متعال داري از تو مي خواهم كه مرا در به دست آوردن كتاب كمك نمایی. علامه (ره) می گويد: پس از خواب كوتاهي بيدار شدم و متوجه شدم كسي در مي زند، در را كه باز كردم ديدم همسايه مان است. مي گويد من خانه جديدي گرفتم و از گوشه خانه اين كتاب را پيدا كردم. همسرم به من گفت: اين كتاب به درد تو نمي خورد چرا آن را به شيخ اميني اهدا نمي‌كني؟ وقتي كتاب را به شيخ داد، ديد همان كتاب خطي است كه ماهها در جستجوي آن بود.                    
تأسيس كتابخانه اميرالمؤمنين 
علامه اميني (ره) براي جمع آوري كتاب گرانسنگ الغدير به كتابخانه ها و كشورهاي بسياري سفر مي كنند و با سختي فراوان به اين منابع دست پيدا مي‌كنند.
از جمله اينها كتابخانه شيخ محمد حسين كاشف الغطاء- شيخ فرج الله نجفي- شوشتري ها آستان قدس رضوي- مجلس-  ملي- سپهسالار- سرداركابلي- در كرمانشاه و آيت الله بروجردي در بروجرد و به شهرهاي كربلا- كاظمين- سامرا- حله- بصره- دمشق- مكه- مدينه- مصر- حلب سفر مي كند.
ايشان در نجف اشرف كه مركز علمي شيعيان است، اقدام به تأسيس كتابخانه مجهزي به نام حضرت  اميرالمؤمنين (ع) مي كنند.
 
علامه اميني (ره) و پاسخ به شبهات
علامه اميني (ره) در يكي از سفرها در مجلسي شركت كردند، ‌يكي از علماي اهل تسنن به ايشان می گويد:  شما شيعيان در مورد حضرت علي بن ابيطالب غلوّ و زياده روي مي‌كنيد، مثلاً او را با لقب يدالله،  عين الله،‌‌ (دست خدا) (چشم خدا) مي خوانید، توصيف صحابه تا اين حد نادرست است.
علامه اميني (ره)  بي درنگ جواب دادند: اگر خود عمر، حضرت علي رابطه «حیا» و «ایمان» را با چنين القابي خوانده باشد چه مي‌گوييد؟ 
او گفت: سخن عمر براي ما حجت است. 
علامه اميني (ره) در همان مجلس، يكي از كتابهاي اصيل اهل تسنن را طلبيد، ‌آن كتاب را حاضر كردند، علامه آن را ورق زدند. صفحه اي از آن را گشود كه در آن صفحه اين حديث آمده بود:     ( فردي به طواف كعبه اشتغال داشت، در همان جا به زن نامحرمي نگاه نامشروع كرد. حضرت علي (ع) او را در آن حال ديد، با دست، ضربه ای به صورت او زد و به اين ترتيب او را مجازات كرد. 
او در حالي كه دستش بر صورتش نهاده بود و بسيار ناراحت بود به عنوان شكايت از حضرت علي (ع) نزد عمر بن خطاب آمد، و ماجرا را گفت. 
عمر بن خطاب در پاسخ او گفت: «قد رأي عين الله و ضرب يد الله» همانا چشم خدا ديد و دست خدا زد. 
كنايه از اينكه چشم حضرت علي(ع) آنچه مي بيند خطا نمي كند، زيرا چشم او چشمي است كه آميخته با اعتقاد به خداي متعال است. و همچنين چشمي اشتباه نمي كند و دست حضرت علي(ع) نیز جز در راه خدای متعال حرکت نمی نماید، سؤال کننده  وقتی این حديث را ديد مطلب را دريافت و قانع شد.
اينگونه تعبيرات شبيه جمله (روح الله) براي حضرت مسيح  كه آمده است به منظور اضافه تشريفي گفته مي شود نه اينكه منظور آن باشد كه خداي متعال روح يا دست يا چشم دارد.                                                          
 
علامه اميني و دفاع عملي ايشا ن ازحريم ولايت
نماز هزار ركعتي 
ابن تيميه از جمله علماي اهل سنت است كه در آثار خود نسبت به فضائل اهل بيت(ع) به ديده منفي نگاه مي‌كند و نام او براي اهل تحقيق نامي آشنا است.
اين شخص در جايي به هزار ركعت نماز اميرالمؤمنين(ع) در هر شب اشكال وارد كرده است!
از جمله اينكه:  1- اين كه انسان شب تا صبح مشغول نماز شود مكروه است و فضيلت حساب نمي شود چون پيامبر اكرم , هر شب بيش از 13 ركعت نماز نمي‌خواندند و تمام شب را بيدار نمي ماندند پس مداومت به شب زنده داري نه تنها مستحب نمي باشد بلكه مكروه مي باشد.
 2- خواندن هزار ركعت نماز در هر شب و روز خارج از قدرت بشري است. 3-  شب زنده داري و تهجد و قرائت كل قرآن در يك ركعت نماز ثابت شده است و عثمان اين كار را انجام مي داد. پس شب زنده داري و تلاوت قرآن عثمان از ديگران يعني اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (ع)آشكارتر است. 
حجت الاسلام و المسلمين محمد سعودي از استادان رجال و علوم حديث حوزه علميه قم درباره يكي از مقدمات مهم علامه (ره) مي فرمايند: 
بعد از نقل برخي از مخالفين به اينكه حضرت اميرالمؤمنين علي(ع) در يك شب هزار ركعت نماز    نمي خواندند، ايشان در سفري كه به مشهد داشتند شبها در حرم، هزار ركعت نماز مي خواندند  تا ثابت كنند مي شود چنين عملي را انجام داد. وهابيون در مدينه با صرف ده ها ميليارد براي ردكردن الغدير علامه اميني (ره) هزينه كردند.
 
وفات علامه اميني( ره)
سرانجام اين مرد غيور پس از يك بيماري سخت و دشوار كه پزشكان از درمان آن عاجز بودند، و زماني طولاني ادامه پيدا كرد، و علامه (ره) به خاطر آن بيماري رنج فراواني را در بين خانه و بيمارستان تحمل كردند، روح ملكوتي او در تهران قبل از ظهر روز جمعه 28 ماه ربيع الثاني سال 1390 ه.ق موافق 12 تيرماه 1349 ه.ش  به ملكوت اعلي پيوست و آخرين كلماتي كه برزبان جاري كرد فرازهايي از اين دعاي مأثور است: (اللهم هذه السّكرات الموت قد حلت،‌ فاقبل الي بوجهك الكريم،‌ و اعنّي علی نفسي بما تعين به الصالحين علی انفسهم...) بارخدايا! اين سكرات مرگ است كه در من پديد آمده، پس با چهره كريمانه خود به من رو كن، و مرا بر نفس خويش ياري كن آنگونه كه صالحان را بر نفسهايشان ياري مي رساني.
و پس از اين كلمات روح پاك او در حالي كه به عفو و رحمت خداوند عزوجل اميدوار بود به آسمان عروج كرد. آنگاه پيكر پاكش به نجف اشرف منتقل شد تا در مكاني كه براي خود از چند ماه قبل در كنار كتابخانه امير المومنين(ع) در نظر گرفته بود به خاك سپرده شود.
اورحلت کرد در حالي‌كه سينه اش  آكنده از محبت خالص به  ائمه اطهار و اهل بيت(ع) بود. 
خداوند متعال شفاعت آنان را روزي او نمايد و او را در زمره آنان محشور گرداند و او را راضي نمايد و از او راضي گردد به راستي كه خداي تعالي ولي و سرپرست مهمومين در دنيا وآخرت است.
 
از جمله آثار علامه اميني (ره): الغدير- تفسير سوره مباركه حمد- شهداء الفضيله- سیرتنا وسنّتنا- سيرة نبينا , – رياض الانس- المقاصدالعليه- اعلام الانام في معرفه الملك- رساله در علم درايه.
 ...........................................................
منابع: 
- برگزيده الغدير ص 7 محمد حسن شفيعي شاهرودي
www.shia_news.com
my.tahoor.com
* گردآوری: سعادت خواه
 
   |    :  91    |    :   احیاگران دین ( علامه امینی )

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3964
5.5/10 (تعداد آرا 2 نفر )