مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:15:56
طلوع آفتاب: 05:55:51
اذان ظهر: 13:00:55
غروب آفتاب: 20:05:59
اذان مغرب: 20:26:16
نیمه شب: 00:10:57
حدیث روز
  • امام حسین علیه السلام
  • مَن طَلَبَ رِضَی الناسِ بِسَخَطَ اللهِ وَکَّلَهُ اللهُ إلی الناسِ؛
  •  
  • بحارالانوار، ج78، ص126
آسمانی ها ( آیت الله مجتهدی تهرانی)
مروری بر زندگینامه علما و بزرگان آیت الله مجتهدی تهرانی
امـام صـادق (ع ) در مـورد نـقش علمای شیعه در صیانت و سلامت فرهنگ تشیع در جامعه دینی     می فرماید: «عـلمـاء شیعتنا مرابطون فی الثغر الذی یلی ابلیس و عفاریتَهُ، یَمنَعُونَهُم عن الخروج علی ضعفاء شیعتنا، و عن ان یَتَسَلَّطَ علیهم ابلیس و شیعته».
عـلمـای شـیـعـیان ما، همچون نگهبانان مرزی هستند که در آن سوی مرز ابلیس و شیاطین او قرار دارند و از حمله و یورش آنها به شیعیان ناتوان ما جلوگیری می کنند و مانع تسلط و پیروزی شیاطین بر شیعیان می شوند.  (بـالاحـتـجـاج ، ج ۱، ص ۱۳) 
 
بر اساس این گفته ارزشمند برآنیم تا از این شماره بخشی را به معرفی بزرگان و علمای دین بپردازیم.
 
آيت الله مجتهدی تهرانی
مرحوم آيت‌الله احمد مجتهدي تهراني در نهم مهرماه سال 1302 شمسي برابر با دوم رجب‌المرجب سال 1343 قمري در تهران چشم به جهان گشود. 
وي در خانداني با تقوي و ورع و فضل و شرف پرورش يافت. تمامی نیاكان حضرت استاد از بزرگان بنام كاشان بودند و به این جهت ایشان به «مجتهدی» مشهور شد. پدر ايشان مرحوم محمدباقر از كسبه‌هاي معروف و با تقوي و متدين تهران بوده و جد ايشان مرحوم ميرزا احمد از تجار مشهور و از مؤمنين و متدينين عصر خود بود. بعد از اين دو بزرگوار اجداد حضرت آيت ‌الله مجتهدي همگي در كسوت روحانيت و از علماء جليل‌القدر و مبلغين اسلام و از ائمه جماعات مشهور كاشان بودند. 
از جمله اجداد ايشان آيات و حجج اسلام، حاج ملا محمدعلي مجتهد و حاج ملامحمد باقر مجتهد و حاج ملا محمد كاظم مجتهد كاشاني بودند. 
صاحب كتاب لبا‌ب‌الالقاب درباره يكي از اجداد ايشان يعني حضرت آيت ‌الله حاج شيخ محمد‌علي مجتهد كاشاني مي‌نويسد: «او فرزند حاج محمدباقر كاشاني است و آيت ‌الله حاج محمد‌علي مجتهد كاشاني عالمي فاضل و مدرسي بزرگوار در علوم شرعي و عقلي بود، به حدي كه فضل و علم و زهدش بر ديگران مسلم و آشكار بود، و آن مرحوم فرزندي داشت به نام حاج ملا ابوالقاسم كه او هم حكيم و منجمي زبردست بود و من آن فرزند را ديده بودم و او در تهران فوت كرد (و در اطراف چهار راه مولوي كه در آن زمان قبرستان بود دفن گرديد) و مرحوم آيت ‌الله حاج محمد‌علي از شاگردان فقيه عاليقدر حضرت آيت‌الله سيدمحمد تقي كاشاني بود و او از شاگردان عالم رباني و معلم اخلاق حاج ملا احمد نراقي است و ملااحمد نراقي استاد شيخ مرتضي انصاري بود و وقتي كه ملااحمد نراقي از رحلت آيت‌الله سيد‌محمد تقي كاشاني باخبر شدند از شدت حزن و اندوه و با صداي رسا و بلند شديداً گريه كردند و از فقدان آن عالم بزرگوار تأسف خوردند.» 
آيت‌‌الله مجتهدي در سال 1362 قمري و در سن 19 سالگي به كسوت روحانيت درآمد و قبل از آن در بازار تهران مشغول به كار بود و پدر ايشان يعني مرحوم محمد باقر راضي نبود كه فرزندش طلبه شود ولي بر اثر عشق و علاقه زيادي كه جناب استاد به علم و دانش داشت به سوي طلبگي روي آورد. 
ایشان مقدمات علوم دینی را نزد مرحوم آیت الله حاج شیخ علی اكبر برهان (ره) كه از شاگردان آیت الله حاج سیدعلی آقا قاضی (ره) بود        فرا گرفت.  
وی برای ادامه تحصیل (سطوح و خارج فقه و اصول) راهی قم شدند و در دروس آیات عظام بروجردی، گلپایگانی، مرعشی نجفی و... شركت نمود. 
آیت الله مجتهدی (ره) پس از طی كردن مراحل تحصیل به تهران بازگشتند. 
در آن ایام یكی از بهترین مراكز تربیتی و علمی تهران مسجد امین الدوله بود كه توسط عابد زاهد حاج شیخ محمدحسین زاهد(ره) اداره می شد و چه بسیار اقشار مختلفی كه از نفس و رفتار و بیانات ایشان تربیت اسلامی یافتند و برخی نیز به مقامات معنوی نایل شدند. 
 آیت الله مجتهدی پس از وفات مرحوم زاهد طبق وصیت ایشان چند سالی در مسجد حاج سید عزیزالله بازار تعلیم و تربیت شاگردان را به عهده گرفتند و در این ایام از درس خارج آیت الله حاج سید احمد خوانساری (ره) استفاده نمودند. 
آيت‌الله مجتهدي در ضمن تحصيل، به تدريس كتب حوزوي هم مي‌پرداخت و وقتي كه از قم به تهران آمد شب‌ها در مسجد‌ امين‌الدوله كه مرحوم حاج شيخ محمد حسين زاهد در آنجا مشغول به تدرس و اقامه نماز بود، استاد هم، صبح و عصر به امر تدريس اشتغال داشت و چون مرحوم حاج شيخ محمد‌حسين زاهد در اواخر عمر و با وجود كهولت سن به سختي مشغول تعليم و تربيت طلاب بود، لذا از آيت‌الله مجتهدي تقاضا كرد كه علاوه بر تدريس، شب‌ها هم منبر برود و آيت‌الله مجتهدي در طول دو سال، شش جزء از اول قرآن را با استفاده از تفسير‌ برهان كه مبناي تفسيري ايشان بود براي مستمعين آيات قرآن را تفسير مي‌كرد. 
او در سال 1375 هجری قمری بنا به درخواست عده ای از متدینین برنامه آموزشی و پرورشی را به مسجد حاج ملامحمدجعفر كه بعدها به حوزه  آیت الله مجتهدی معروف گشت انتقال داد. 
ایشان با علم و تقوا بیش از نیم قرن به تعلیم و تربیت دانش جویان علوم دینی پرداخته و ثمره آن تربیت افراد متخلق اعم از طلاب و غیر طلاب بود.
نفس او گرما بخش محافل طلاب بود و شاگردان به تدریج از منش و روش او الگوبرداری می كردند. استاد مجتهدی بر این باور بود كه اگر طلبه در كنار آموزش علمی پرورش و تربیت عملی نیابد دانش در دست او همچو تیغی است در دست زنگی مست.
از این رو اهتمام زیادی در بیان مواعظ و احادیثی اخلاقی داشته و رمز موفقیت طلبه را در انجام واجبات و ترك محرمات و درك سحر می دانستند.
هر شب به حساب خود رسيدگي كن
بازاري‌ها هر شب به حساب دفترشان مي‌رسند.
سود و ضرر و طلب‌كاري و بده‌كاري را مي‌نويسند اگر هر شب حساب و كتاب نكنند يك‌ دفعه مي‌بينند مقدار قابل توجهي ضرر كرده است و حواسش نبوده است گاهي هم بر اثر نداشتن حساب و كتاب ورشكست مي‌شوند. انسان هم بايد هرروز به حساب نفسش برسد تا خداي نكرده يك‌دفعه ضرر نكند و يا ورشكست و عاقبت به شرّ نشود. 
شب، موقع خواب بنشين ببين چه كار كرده‌اي، چشمت كجاها نگاه كرده، زبانت چه‌ها گفته، كجاها رفته‌اي، چه كارها كرده‌اي. اگر كار بدي كرده بودي، خودت را سرزنش كن، به خودت بگو: ألم يأن للذين ءآمنوا أن تخشع قلوبهم لذكر الله. 
و تصميم بگير آن كار را نكني، صبح‌ها با خودت شرط بگذار كه اگر آن كار را كردي نَفْسَت را يك جريمه‌اي بكني و در طول روز مراقب باش كه آن كار را انجام ندهي.

انتخاب رفيق چگونه بايد باشد؟
شخصي كه دوستان نااهلي داشت نزد امام صادق } آمد و عرض كرد مرا موعظه‌اي بفرماييد حضرت فرمودند: رفقايت را كم كن، رفت و بعد از مدتي آمد، و باز تقاضاي موعظه كرد حضرت فرمودند : بقيه را هم رها كن. 
حضرت رسول اكرم, فرمودند: كم‌ترين چيزي كه در آخرالزمان يافت شود دو چيز است يكي برادر و رفيق كه مورد اطمينان باشد و ديگري پول حلال اگر رفيق خوب پيدا نكردي تنها باش و اگر رفيق خوب پيدا كردي با او رفيق شو كه از تنهايي بهتر است.
 در حديث است كه حضرت رسول اكرم, فرمودند: تنهايي بهتر از همنشين و رفيق بد است و همنشين خوب بهتر است از تنهايي!
 
علیم و تربیت شاگردان حوزوی و غیرحوزوی باعث نشد كه استاد از تألیف و تصنیف غافل باشند و برخی مباحث كه به نظرشان مفید می‌آمد را به نگارش در آورد از جمله آنان: 
1 ـ رساله محرم و نامحرم
2 ـ رساله گناهان كبیره
3 ـ رساله احكام غیبت
4 ـ رساله ارث 
سرانجام پس از سالیان سال تلاش و كوشش و خدمت صادقانه به حوزه های علمیه در تاریخ 23/10/1386 در سن 85 سالگی دعوت حق را لبیك گفت.
 
برنامه‌هاي سحرگاهي
 در ميان نافله، به نافله شب سفارش شده است. اگر هيچ نافله‌اي نمي‌خواني لاقل نافله شب را ترك مكن، سحر بلند شو، مانند خروس‌ها كه براي ذكر خدا بيدار مي‌شوند، اگر حال نداري يازده ركعت بخواني لااقل يك ركعت آخر را بخوان. اگر باز هم حال نداري، بلند شو، و يك ياربّ بگو و بخواب، سحرها بلند شو و استغفار كن و قرآن بخوان.
جواني در مسجد گوهرشاد به من رسيد و پرسيد اگر لباس چربي بگيرد با صابون يا چيز ديگري آن را پاك مي‌كنيم اگر قلب ما زنگار گرفت چگونه آن را جلا بدهيم. گفتم سحرها قرآن بخوان و استغفار كن. 
حضرت رسول اكرم , فرمودند: بدرستي كه قلب‌ها زنگ مي‌زند، همان‌طور كه آهن زنگ مي‌گيرد، و همانا جلاي آن‌ها قرائت قرآن است..
كم زخروسي مباش، مشت پري بيش نيست
از سر شب تا به سحر ذكر خدا مي‌كند.

   |    :   آسمانی ها ( آیت الله مجتهدی تهرانی)

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2960
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )