مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:15:56
طلوع آفتاب: 05:55:51
اذان ظهر: 13:00:55
غروب آفتاب: 20:05:59
اذان مغرب: 20:26:16
نیمه شب: 00:10:57
حدیث روز
  • امام حسن مجتبى علیه السلام
  • أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم يَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن يَدعُوَ اللّه‏َ فَيُستَجابَ لَهُ؛
  • كافى، ج2، ص62، ح11
اشتغال زوجین و آثار و پیامدهای آن بر فرزندان
.
اشتغال زوجین و آثار و پیامدهای آن بر فرزندان

اشتغال زوجین گر چه فوایدی مانند بهبود وضعیت اقتصادی و تأمین نیاز های مادی خانواده، عزت مندی اجتماعی، اثبات قابلیت های زنان در عرصه های اجتماعی، و استقلال مادی، و به دست آوردن پشتوانه ای برای ایام پیری زنان در پی دارد و همچنین فوایدی مانند رفاه و تأمین نیازهای مادی بیشتر، خود نظم دهی و رشد سازگاری اجتماعی سریع تری را برای فرزندان به دنبال دارد، اما در مجموع می توان گفت که تأثیرات نامطلوبی درفرآیند رشد فرزندان به ویژه رشد عاطفی آنها  بر جای می گذارد و میزان آسیب پذیری کودکان را در سال های اولیه کودکی افزایش می دهد. 
در اینجا به برخی از این آثار منفی فهرست وار اشاره می کنیم و در پایان نکاتی را برای پیش‌گیری از تأثیرات منفی اشتغال زوجین بر فرزندان، پیشنهاد می کنیم.
1. کودک در بدو تولد خود نخستین رابطه خود را با مادر برقرار می کند. او باید بتواند در کنار مادر احساس ایمنی به دست آورد: یعنی این احساس را که مادر دائما برای ارضای نیازهای وی در کنارش قرار دارد و مادران شاغل به دلیل این که بخشی قابل توجهی از وقت مفید خود را به کار مشغولند و طبعاً از فرزندان خود دور هستند یا حداقل به موقع نمی توانند نیازهای آن ها را ارضاء کنند، احساس عدم اعتماد به اطرافیان در کودک به وجود می آید این امر باعث می شود که مراحل رشد کودک نیز که مبتنی بر «احساس اعتماد» است، دچار اختلال شود.
2. در مرحله دوم رشد یعنی دست یابی کودک به اسقلال، کودک هم نیاز به مراقبت والدین و هم نیاز به بازخورد آنان دارد و عدم حضور والدین در کنار کودک می تواند این مرحله از رشد کودک را نیز با مشکل مواجه کند و کوک نتواند به استقلال عمل دست یابد.
3. در این مرحله کودک می خواهد با والد     هم جنس خود همسان سازی کند و اندک اندک هویت جنسی خود را به دست آورد. تقویت کودک از سوی هم سالان از یک سو و پشتیبانی والدین از سوی دیگر و هم چنیین تشویق هایی که کودک در اولین کوشش هایش دریافت می کند، می توانند به کودک کمک کند تا تصویر مثبتی از خود ایجاد کند. 
عدم حضور والدین در این مقطع حساس موجب می شود که احساس ابتکار و سازمان دهی در فعالیت ها در حد لازم در کودک شکل نگیرد و زمینه برخی از مشکلات مانند احساس گناه را در کودک به وجود آورد.
4. اگر کودک سه مرحله قبل را بخوبی طی کند، کم کم آماده ورود به اجتماعی بزرگ تر، رفتن به مدرسه و پذیرش نقش بزرگ سالان، می شود. اما اگر کودک مراحل قبل را به دلیل عدم حضور والدین در کنار او به خوبی طی نکند، با مشکلات زیادی مواجه می شود. 
یکی از این مشکلات؛ احساس عدم توانایی در تحقیق آن چیزی که دیگران از او می خواهند و نهایتاً به عقده کهتری و نا ارزنده سازی منجر می شود.
5. کودک بعد از پشت سر گذاشتن دوران کودکی وارد مرحله جدید یعنی نوجوانی  می شود. در این مرحله مهم ترین حادثه ای که رخ می دهد « احراز هویت» است. گرچه نوجوان علاوه بر والدین از سایر نهادهای اجتماعی مانند گروه       هم سالان و مدرسه  برای دست یابی به هویت می تواند کمک بگیرد، حضور والدین و نقش آنها در هویت یابی نوجوان بسیار مهم است. 
در این مرحله والدین علاوه بر حضور فعال در خانه، باید به طور غیر مستقیم رفتار نوجوان خود را در خارج از محیط خانه رهبری کنند. دوستان او را شناسایی کنند، پرتگاهها و خطراتی که نوجوان را تهدید می کند به او یادآوری نمایند. 
والدین باید روابط دوستانه ای با فرزند خود برقرار کنند تا نوجوان علاوه بر احراز هویت، از گذرگاه دشوار بلوغ و بحران های مخاطره آمیز دوره نوجوانی عبور کنند. 
در این دوره حساس، اشتغال زوجین به ویژه اگر به صورت تمام وقت نیز باشد، خطرات جبران ناپذیری را می تواند برای نوجوان دربر داشته باشد که یکی از آنها عدم دست یابی به هویت و مبتلا شدن به پراکندگی نقش می باشد و به دنبال آن انواع        بزه کاری ها نوجوان را تهدید می‌کتد.
 
پیشنهادات
گر چه برنامه ریزی برای اشتغال زوجین نیاز به یک عزم ملی و برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای از طرف دولتمردان دارد، خود والدین نیز می توانند برای کاهش تأثیرات نامطلوب اشتغال تمهیداتی را در نظر بگیرند. 
در این جا به برخی از این راه کارها اشاره می کنیم:
1. حتی الامکان از اشتغال تمام وقت خودداری و به اشتغال نیمه وقت قناعت کنند.
2. زنان از پذیرش کارهای در شیفت شب خودداری کنند.
3. زنان سعی کنند شغل هایی برگزینند که با ویژگی های جسمی روانی آنها سازگار باشد. 
4. حتی الامکان، زنان در محیطهای زنانه، شغل انتخاب کنند و از کارکردن در محیط های مردانه اجتناب کنند.
5. زوجین در انجام کارهای منزل و امور مربوط به فرزندان بر اساس یک برنامه ریزی صحیح با همدیگر هم کاری کنند.
6. از تجمل گرایی، مصرف گرایی و آن چه باعث می شود زوجین ساعات بیش‌تری به کار مشغول شوند، اجتناب کنند.
7. در سال های اولیه ازدواج که زمان گسترش خانواده و تولید نسل است و کودکان نیاز بیشتری به حضور مادر در کنار خود دارند، زنان شاغل نشوند و در صورت شاغل شدن، مردها همکاری خود را با همسران افزایش دهند.
8. از مرخصی های قانونی و همچنین مرخصی  های ویژه دوران بارداری و دوران وضع حمل به خوبی استفاده کنند.
9. زنان شاغل به دلیل اینکه ساعات کاری آنها (در خانه و محل کار) در مجموع بیش تر از مردان است، سعی کنند تغذیه مناسب، ورزش و بهداشت را به خوبی مراعات کنند.
البته حل مشکلات ناشی از اشتغال زوجین  همان طور که قبلاً اشاره شد، نیاز به یک عزم ملی و برنامه ریزی دقیق از سوی دولت دارد. 
مسؤولین امر باید تمهیداتی را برای اشتغال زنان در نظر بگیرند تا از آسیب های احتمالی که بر پیکر خانواده به ویژه زنان و فرزندان وارد می شود،    پیشگیری کنند و این کار میسر نیست، مگر این که دولت با کمک بخش خصوصی یک «نظام جامع اشتغال» طراحی کند.
 برای تحقیق نظام جامع اشتغال، ابتدا باید زمینه های فرهنگی، فکری و آموزشی آن فراهم شود. 
پیشنهادات زیر در فراهم نمودن مقدمات و شرایط انجام این کار مهم به نظر مفید می باشد:
1. دولت با استفاده از امکانات رسانه ای که در اختیار دارد از تضعیف نقش خانه داری و فرزند پروری جلوگیری کند.
2. تغییر نظام آموزشی فعلی و تبدیل آن به یک نظام آموزشی جدید که مردان را برای کارهای متناسب با ویژگی های جسمی روانی مردانه و زنان را برای انجام کارهای متناسب با خودشان، آموزش دهد.
3. تشکیل سازمان های حمایتی از زنان در موقعیت های بحرانی مثل از دست دادن شوهر، طلاق، بیماری های صعب العلاج، دوران پیری و ازکار افتادگی و ...
4. جلوگیری از سوء استفاده کارفرمایان سودجو که زنان را به کارهای شاق و طاقت فرسا وا می دارند.
5. ممنوع کردن برخی از کارهای سخت و طاقت فرسا برای زنان.
6. تشکیل کارگاه های متناسب با زنان با شیفت های کوتاه مدت مثلاً سه شیفت 4 ساعته، آن هم در روز.
7. ساختن مهد کودک و کودکستان در کنار کارگاه ها و ادارات مربوط به زنان.
8. تأمین حداقل معیشت برای افراد سرپرست خانواده به منظور عدم اضطرار همسران به شرکت در فعالیت های اجباری درآمدزا.
9. توسعه مشاغل خانگی و ایجاد کارهای کوچک در خانه، یعنی تجزیه کردن کارهای صنعتی و تولیدی بزرگ به گونه ای که بتوان در منزل انجام داد.

  از كودكان بياموزيم
تا آن زمان كه مانند كودكان پاك و فرشته خو، نشويد، در بهشت پذيرفته نخواهيد شد.                        
كودكان اين فرشته هاي كوچك خداوند در روي زمين و اين گلهاي معطر و با طراوت و شاداب باغ زندگي كه با خود بوي بهشت و خوي بهشتيان را به اين برزخ خود ساخته زندگي ما به ارمغان مي آورند اصيل ترين روحهاي انساني هستند كه فطرت پاك و خالص آنان به وضوح بيانگر چيزي است كه خدا از انسان مي خواهد و به آن منظور از روح الهي خويش در آدمي به وديعه و امانت گذاشته است.
به كودكان به عنوان يكي از استادان اصلي خويش با دقت بيشتري بنگريم و از درسهاي بزرگي كه بدون كلام بلكه با رفتار اصيل خويش به ما مي آموزند در جهت رشد و اعتلاي روحي خويش بهره بریم چرا كه آدمي از آنچه مي بيند بيشتر مي آموزد تا آنچه كه مي شنود. 
 
درس اول: صدق
ريشه دروغ ترس است و طمع و اگر اين دو از وجود آدمي رخت بربندد انسان به دروغ و ريا و نقش بازي كردن براي ديگران بزرگترين توهين ها را به خود    نمي كند و دچار بيماري بي هويتي و چند شخصيتي نمي گردد، كودكان تا نترسند دروغ نمي گويند، اصولاً يك كودك نمي تواند دروغ بگويد و حتي اگر زبانش چيزي بگويد كه در دلش نيست چشم و چهره و رنگ رخسار فرياد مي كند از سر درون، اگر گوش شنوايي آن را بشنود.
 
درس دوم: صفاي درون
همان چيزي كه به آن شادابي و طراوت و شادي معنوي دروني مي گویيم و اهل معرفت از آن به وجد روحي نام مي برند كه در اثر خود يابي و خود آگاهي و ابراز وجود واقعي خويش به آن دست مي يابند و روانشناسان معنوي آن را حاصل زندگي در زمان حال و بودن در زمان اكنون وحضور واقعي در زمان و مكان واحد و ادراك زيبايي هاي اطراف خويش و فهم عميق و معجزات كوچك خداوند و لذت بردن از آنهاست، موهبتي كه مدتهاست آنرا فراموش كرده و از آن بي بهره هستيم.
 
درس سوم، گذشت
به قلب بدون كينه و نفرت و همچون آينه كودكان درست بنگريد. اصلاً از كسي كينه اي به دل نمي گيرند كه بخواهند از آن گذشت كنند يا گناه كسي را ببخشند چون اصلاً قضاوت نمي كنند كه بخواهند كسي را ببخشند يا مجازات كنند.
 و هر كدورتي چون ابري سبكبال از روح آنان به سرعت مي گذرد كه گذشت يعني گذر واقعي از تيرگي هاي روحي و به دور انداختن زباله هاي متعفن روحي نه  جمع آوري و تلنبار كردن و نگهداري و تحمل درازمدت آن كه متأسفانه در اثر رفتار ما و عدم گذشت ما كم كم آنرا از ما مي آموزند. چرا كه ما نتوانسته ايم مانند روح بزرگ و جسم كوچكشان از خطاهاي كوچك ديگران بگذريم.
 
                                                                             ادامه دارد....
_______________________________________
            انور پیرزاده / کارشناس و روان شناس خانواده 
 
   |    :   اشتغال زوجین و آثار و پیامدهای آن بر فرزندان

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2993
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )