مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:57:22
طلوع آفتاب: 06:26:45
اذان ظهر: 13:03:35
غروب آفتاب: 19:40:26
اذان مغرب: 19:59:12
نیمه شب: 00:18:54
حدیث روز
  • امام رضا علیه السلام
  • مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل ؛
  •  
  • بحـارالانـوار، ج 78، ص 357
امام شناسی (نقش یک معلم )
.
  نقش یک معلم

عمر بن عبدالعزیز می گوید:« در ایام کودکی نزد آموزگاری خداشناس و متدین به نام عتبه ابن مسعود درس می خواندم، در یکی از روزها که با کودکان همسال خود مشغول بازی بودم و طبق معمول تکیه کلام و ورد زبان همه اطفال، لعن علی بن ابی طالب بود، من هم با آن ها هماهنگ و هم صدا بودم، در همان وقت، آموزگارم از آن جا می گذشت و لعن علی را از زبان من با گوش خود شنید در آن جا چیزی نگفت و از کنار من گذشت و به مسجد رفت. کم کم وقت کلاس فرا رسید. به مسجد رفتم تا درس را در محضر استاد فرا گیرم. اما همین که چشمش به من افتاد، از جا حرکت کرد و مشغول نماز شد. 
او نماز را خیلی طول داد به طوری که من احساس کردم نماز بهانه است و واقع امر چیز دیگری است. هر چه هست او از من رنجش خاطر دارد. آن قدر صبر کردم تا آموزگار از نمازش فارغ شد. 
پس از نماز نگاهی خشم آلود به من کرد. گفتم ممکن است علت رنجش خاطر را بیان کنید؟
گفت: فرزندم! آیا تو بودی که امروز علی(ع) را ناسزا می گفتی؟ گفتم : بله.
پرسید: از چه وقت بر تو معلوم شده که خداوند پس از آن که از اهل بدر راضی شد، بر آن ها غضب کرده است و آن ها مستحق لعن و سبّ شده اند؟
گفتم: مگر علی هم از اهل بدر بوده است؟!
گفت: وای بر تو! آیا بدر و مفاخر آن جز به علی به کس دیگری تعلق دارد؟
گفتم: قول می دهم دیگر این عمل تکرار نشود و به آن حضرت ناسزا نگویم.
گفت: قسم می‌خوری که چنین باشد.
گفتم : آری به خدا قسم می خورم که چنین باشد.
این مورد، جرقه ای بود که باعث گردید         عمر بن عبدالعزیز به علی لعن نکند.
او به عهد خود وفا کرد و سخن منطقی استاد را ویزۀ گوش نمود و از آن روز هرگز لعن علی را به زبان نیاورد لکن در کوچه و بازار، پای منبرها و خطبه های نماز جمعه دایماً به گوشش می خورد که علی(ع) را لعن می‌کنند.
چند سالی گذشت و یک روز جریان دیگری توجه او را به خود معطوف داشت و مصمم شد اگر به مقامی برسد، جلوی لعن علی را بگیرد و آن جریان چنین است:
پدرش حاکم مدینه بود. او مردی فصیح و سخنور بود. طبق سنت جاری روزهای جمعه، وی نماز جمعه می خواند و در خطبۀ نماز، باز طبق عادت امویین، خطبه را با لعن و سبّ علی ختم می کرد. 
عمر بن عبدالعزیز می گوید:« یک روز متوجه شدم که پدرم هنگام ایراد خطبه و در هر موضوعی که وارد بحث می شود داد سخن می دهد و با کمال فصاحت و بلاغت مطلب را بیان می‌کند، اما همین که به لعن علی بن ابی طالب(ع  می رسد، نوعی لکنت زبان و درماندگی در او پدید می‌آید، این خیلی مایۀ تعجب من شد. حدس زدم که در عمق روح و قلب پدر، چیزی است که آن را نمی تواند به زبان آورد. 
یک روز این موضوع را با پدر در میان گذاشتم و گفتم: ای پدر! نمی دانم چرا در خطبه هایت در هر موضوعی که وارد می شوی، در نهایت فصاحت و بلاغت آن را بیان می کنی، اما همین 
که نوبت لعن این مرد(علی) می رسد، قدرت از تو سلب می شود و زبانت به لکنت می افتد؟»
پدرم گفت:« فرزندم! تو بسیارخوب متوجه   شده ای، ولی بدان اگر این مردم که پای منبر ما نشسته اند آن چه پدرت در فضیلت علی(ع) می داند بدانند، هر گز از ما متابعت نخواهند کرد و دنبال فرزندان او خواهند رفت».
عمر بن عبدالعزیز که از ایام کودکی سخن آموزگارش را به یاد داشت و این اعتراف را رسماً از پدر خود شنید، تکانی خورد و با خدای خود پیمان بست اگر روزی قدرت پیدا کند، این عادت زشت و شوم را که یادگار ایام سیاه معاویه است، از میان ببرد.
در سال 99 قمری که سلیمان بن عبدالملک خلافت می کرد، او بیمار شد و با این که برادرش یزید بن عبد الملک به عنوان ولایتعهدی از طرف پدرش تعیین شده بود، اما بنا به مصالحی، عمر بن عبدالعزیز را به عنوان خلیفۀ بعد از خود تعیین کرد و آن را در وصیت نامه ای هم نوشت. 
همین‌که سلیمان از دنیا رفت، وصیت نامه اش در مسجد قرائت شد و برای همه موجب شگفتی شد.
عمر بن عبدالعزیز در آخر مسجد نشسته بود، وقتی که دید به نام او وصیت شده است، گفت:«اِنا لله وَاِنااِلیهِ راجِعُون»، سپس عده ای زیر بغل او را گرفتند و بر منبر نشاندند و مردم هم با رضایت با او بیعت کردند.
او هم به عهد و پیمانی که با استادش در کودکی بسته بود وفادار ماند و از همان جا سبّ و لعن به امیرالمؤمنین(ع) را ممنوع کرد و دستور داد کسی نسبت به مقام شامخ او جسارت نکند.
 
 سیمای امیر المومنین علی 
حسن ملک محمدی

   |    :   امام شناسی (نقش یک  معلم )

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2631
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )