مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:52:44
طلوع آفتاب: 06:23:00
اذان ظهر: 13:02:58
غروب آفتاب: 19:42:56
اذان مغرب: 20:01:50
نیمه شب: 00:17:50
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • يا عَلىُّ اَلعَقلَ مَا اكتُسِبَت بِهِ الجَنَّةُ وَطُلِبَ بِهِ رِضَى الرَّحمنِ؛
  • كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472
اندیشه های زندگی ساز
راز شاد ماندن
انديشه هاي زندگي ساز
 
وقتي به محيط پيرامون خود بنگريم حشرات و حيواناتي را مي ببينيم که تقريباً تمام روز را در کار و تلاشند. براي زمستان آذوقه جمع مي کنند، آشيانه مي سازند و... آنها کاملاً پويا و پر تحرک زندگي مي کنند.
از آنجايي که پرتلاش بودن، نشانه با نشاط بودن است مي توان گفت؛ آنها کاملاٌ راضي و خشنود هستند.

از حيوانات مي توان درس گرفت، که براي شاد زيستن به تلاش نياز است. وقتي تلاش نمي کنيم پيشرفتي در امور حاصل نمي شود و اين چيزي است که هر دانشجويي در مورد ذهن خود، جهت گذراندن واحدهاي درسي و هر ورزشکاري در مورد بدن خود، جهت رسيدن به قهرماني مي داند.
ما نياز به تلاش داريم زيرا طبيعت انسان اينگونه است.

تلاش، اشتياق انسان براي يادگيري، تجربه کردن و خودآزمايي است.
اشتباه اغلب مردم اينجاست که تنها براي رسيدن به اهداف نهايي کار مي کنند و از خود کار کردن لذت نمي برند، به همين خاطر است که وقتي به اهداف مورد نظر خود نمي رسند دچار يأس و افسردگي مي شوند، در صورتيکه در هر کاري که انجام مي دهيم مي بايد صرفاً به خاطر انجام دادن آن لذت ببريم و آن وقت است که رسيدن به هر نتيجه اي براي ما در حکم گرفتن جايزه است.

پس بياييد از همين لحظه تصميم بگيريم که به خاطر عشق به کار کردن، کار کنيم و اين نيز مانند شاد بودن نياز به يک تصميم قاطع دارد. چرا که راز شاد ماندن، انجام دادن آنچه دوست مي داريم نيست بلکه دوست داشتن آن چيزي است که انجام مي دهيم.
هيچ چيز در دنيا نمي تواند جاي پافشاري و پشتکار را بگيرد.
تنها پافشاري و عزم است که حرف آخر را مي زند.

اديسون مي گويد: «يک درصد نبوغ است، نود و نه درصد بقيه اش به تلاش و پشتکار بستگي دارد. من هيچ کارارزشمندي را تصادفي انجام نداده ام و تمامي اختراعات من با کار و تلاش خستگي ناپذير بدست آمده اند.»
يکي از بزرگترين نقاشان و مجسمه سازان گفته است:
«اگر مردم مي دانستند که مهارت من از چه تلاش هاي طاقت فرسايي بدست آمده، اين مهارت ديگر هرگز آنها را به شگفتي وانمي داشت.»
 
اما مواقعي هم هست که دست از تلاش کشيدن و پافشاري نکردن بهترين کار است.
وقتي کشتي در حال غرق شدن است ديگر وقت بيرون پريدن است و نبايد کله شقي کرد. اگر از شغل خود بيزاريد، اگر محل زندگي خود را دوست نداريد يا در جاي ديگري موقعيت هاي بهتري براي خودتان مي ببينيد، بهترين راه شتافتن بدانجاست. هر چند تغيير دادن و تغيير کردن سخت است اما هنگام نياز بايد عملي کرد.
 
برآورد شده است که هفتاد در صد از يادگيري هاي انسان در شش سال اول زندگي صورت مي پذيرد. همچنين توانايي جذب چيزهاي تازه به همين ترتيب و در طي همين سالهاست. تخيل انسان نيز پربارترين دوران خود را در اين سالهاي نخستين طي مي کند.
واقعيت انکارناپذير آن است که تخيّل کليد تمام يادگيري ها و کليد حل تمامي مسائل است.

از اينروست که اديسون ها و انيشتن هاي دنياي ما همگي داراي قوه تخيل فوق العاده اي بوده اند. به عنوان مثال انيشتن با تخيل ذهني خود در ميان سيارات و برفراز پرتوهاي ماه به نظريه هاي علمي خود در مورد زمان و فضا دست يافت.
براي داشتن يک حافظه خوب يک تخيل خوب لازم است و يکي از دلايلي که سالمندان اغلب از ضعف حافظه گله مي کنند نيز همين است.
آنها تخيل را نابود کرده اند بطوريکه ذهن آنان قادر به خلق تصاوير و گنجاندن آن در حافظه نيستند.

هر وقت ما اطلاعاتي را در خزانه حافظه خود ثبت مي کنيم، از قوه تخيل و قدرت عيني سازي خود براي خلق تصاوير استفاده مي کنيم و اين توان تصوير سازي است که سهولت يا دشواري يادآوردن آن اطلاعات را تعيين مي کند. به علاوه براي آسودگي و آرام بودن مي توان يک منظره تخيلي را مجسم کنيم و اين يک توانايي ارزشمند است.

در مقابل کسي که فاقد قوه تخيل رشد يافته است براي آسوده سازي خود، با مشکلات بسياري روبرو خواهد بود.
تخيل خود را مانند جسم خود پرورش دهيد. هر چه تخيل شما رشد يافته تر باشد، يادآوري و حل مسائل برايتان آسانتر خواهد بود.
در روزگاران قديم پسرک جواني زندگي مي کرد که نامش ناپلئون بود.
او هر روز ساعتها و ساعتها در رؤياي خود به هدايت و رهبري ارتش خود مي پرداخت و اروپا را فتح مي کرد.

بنابراين راه پيشرفت در هر زمينه همراه کردن تمرينات جسماني منظم با تمرينات ذهني منظم است.
يافته هاي علمي، اخيراً ثابت کرده که وقتي ما خود را در حال انجام عملي تجسم کنيم درست مثل آن موقعي است که واقعاً آن عمل را انجام مي دهيم.
مغز براي ايجاد رفتارهاي نو، دست به تغييرات الکتروشيميايي در سلول هاي خود مي زند. بنابراين براي کسب بهترين نتايج نياز به تمرين ذهني و تمرينات جسماني داريم. ارزش اساسي تمرين ذهني در اين است که الگويي از عملکرد کامل و بدون نقص به سلولهاي مغز ارائه مي دهد.

اگر مي خواهيد در يک کلاس کنفرانس دهيد يا يک تلفن مشکل بزنيد يا براي اولين بار يک قايق بادباني برانيد، قبل از هر چيز زماني را به انجام بي عيب و نقص در ذهن خود اختصاص دهيد.
موفقترين مردم دنيا همين کار را مي کنند.
 
هر کجا هستيد آرامش را به زندگي خود دعوت کنيد و آن را در ذهن خود جايگزين سازيد.
 اگر کلام و رفتا رشما با آرامش باشد اين ويژگي به دنياي اطراف شما سرايت خواهد کرد. به خاطر داشته باشيد براي رسيدن به اين حالت، لازم است برخي تغييرات را در خود ايجاد کنيد. ياد گيريد که مسائل را رها سازيد، بدين معني که به هر مسئله اي دائماً گره نخوريد. وقتي هميشه و همه جا فکر مسائل خود هستيد و به مرور آنها مي پردازيد، در واقع هميشه بار اضافي را با خود حمل مي کنيد، که اين خود سبب ايجاد اضطراب و استرس در شما مي گردد.

پس يک ذهن رها و آزاد داشته باشيد. اين امر به شما کمک مي کند تا با هر محرک کوچکي آشفته نشويد. به خود و خداي خود ايمان داشته باشيد. اگر به خود و خداي خود ايمان داشته باشيد، به راحتي از عهده مشکلات زندگي برخواهيد آمد و ثابت قدم و مطمئن در راه رسيدن به اهداف خود گام برخواهيد داشت.
مثبت انديش باشيد. اگر ديدگاه مثبت انديشي نداشته باشيد، همه چيز مي تواند بي فايده و بي ثمر باشد. داشتن نگرش مثبت و اميد، بهترين مقابله با ترس و اضطراب است.

واقع بين باشيد. توانايي هاي خود را در موقعيتهاي خاص بشناسيد و نسبت به عدم توانايي ها و ضعف هاي خود واقع بين باشيد. هر چه قدر نگرش شما نسبت به مسائل زندگي منطقي تر باشد، به آرامش بيشتر دست خواهيد يافت.
ما بخشي از دنياي روزمره خود هستيم. ما هيچ کدام از تأثيرات دوستان، خانواده، مدرسه و ...در امان نيستيم، پس نسبت به انسانها عشق بورزيم و آنها را شاد نماييم. چرا که اگر اطراف ما پر از افراد شاد باشند ما نيز شاد خواهيم بود.

   |    :  1393    |    :   اندیشه های زندگی ساز

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3607
5.1/10 (تعداد آرا 11 نفر )