مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:03:25
طلوع آفتاب: 05:49:59
اذان ظهر: 13:07:03
غروب آفتاب: 20:24:07
اذان مغرب: 20:45:18
نیمه شب: 00:13:46
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • اَلصَّلاةُ مِن شَرائِعِ الدّينِ وَ فيها مَرضاةُ الرَّبِّ عَزَّوَجَلَّ وَ هِىَ مِنهاجُ النبياءِ وَ لِلمُصَلّى حُبُّ المَلائِكَةِ وَ هُدىً و ايمانٌ وَ نورُ المَعرفَةِ وَ بَرَكَةٌ فِى الرِّزقِ؛
  • خصال، ص 522، ح 11
Print

با دحوالارض آشنا شوید

با معنای دَحوالارض به زبان ساده آشنا شوید. در این نوشتار سعی شده است که به زبان ساده، دحوالارض برای شما به تصویر کشیده شود.

وقتی خدا اراده کرد و نقش هستی رو روی بوم عالم کشید، تا چشم کار می کرد، تمام سطح زمین رو آب های حاصل از بارون های سیلابیِ اولیه در بر گرفته بود. این آب ها، به تدریج توی گودال های زمین جا گرفتن و خشکی ها، از زیر آب سر برآوردن و روز به روز گسترده تر شدن. 
از اون طرف، زمین هم از اول پر از پستی و بلندی یا شیب های تند و غیرقابل سکونت بود که بعدها بارون های سیلابی مدام باریدن و ارتفاعات زمین رو شستن و دره ها گسترده شدن. یواش یواش زمینایِ مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع پدید اومد.
لغت نامه ها، جلوی معنای دحو نوشتن: گسترش پیدا کردن! بعضی ها هم این طور معنا کردن که: دحو یعنی: تکان دادن چیزی از محلِ اصلی اش! ارض هم که مشخصه! یعنی: زمین. یعنی در این روز، زمین از زیر خانه ی خدا و به لطف خدا گسترش پیدا کرد.
پس به مجموع این گسترده شدن، «دَحو الارض» می گن! بیست و پنجم ماه ذیقعده، روز دحو الارضه! شب و روز دحوالارض نمازا و دعاهای مخصوصی داره که همه شون در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی نوشته شده و می تونین به اون مراجعه کنین!
توی این روز اتفاقای مهم دیگه ای هم افتاده که در کتابا نوشته شده! یه دونه از اون اتفاقا اینه که پیامبر خدا از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع راه افتادن! که در این سفر وجود مقدس امیرالمؤمنین و حضرت زهرا ـ سلام الله علیهما ـ و بسیاری از اصحاب پیامبر  رو همراهی می کردن! در روایتی هم اومده که وجود نازنین امام زمان در همین روز قیام می کنن!
 
یکشنبه 14 شهريور 1395
بازدیدها 1505
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 397


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: