مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:01:50
طلوع آفتاب: 05:48:30
اذان ظهر: 13:05:43
غروب آفتاب: 20:22:56
اذان مغرب: 20:44:07
نیمه شب: 00:12:23
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • اَلصَّلاةُ مِن شَرائِعِ الدّينِ وَ فيها مَرضاةُ الرَّبِّ عَزَّوَجَلَّ وَ هِىَ مِنهاجُ النبياءِ وَ لِلمُصَلّى حُبُّ المَلائِكَةِ وَ هُدىً و ايمانٌ وَ نورُ المَعرفَةِ وَ بَرَكَةٌ فِى الرِّزقِ؛
  • خصال، ص 522، ح 11
به دنبال مراد دل
.
به دنبال مراد دل 

حضرت فاطمه معصومه(ع) در روز جمعه اول ذی القعده سال 173ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در خانواده ای پرورش یافت که کانون علم و تقوا بود.
آن حضرت به همراه امام رضا(ع) هردو دردامان پاک يک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون که ازمهاجران مغرب بود، رشد و پرورش يافته اند.
آن حضرت به هنگام شهادت پدر بزرگوارشان امام کاظم(ع) در سال183 ده ساله بودند و برادر ارجمندشان امام رضا(ع) 35 سال داشتند. 
ده سال، تحت تربیت امام کاظم و امام رضا (ع)  و پس از آن حدود 17 سال کسب فیض از محضر امام رضا (ع) از این بانو شخصیتی کم نظیر ساخت. شخصیتی که با وجود سن کم از مقامات معنوی و درجات علمی بالایی برخوردار بود.
داستان پاسخ دادن به سؤالات شیعیان در نبود امام کاظم(ع) و تحسین فوق العاده امام، از ایشان که (فرمود: پدرش به فدایش!) (1) شاهدی بر این مدعاست.
 به دنبال مراد دل
بعد از کوچ اجباری امام رضا(ع) از مدینه به مرو (خراسان)، حضرت معصومه (ع) و عده ای از علویان به دنبال آن حضرت، راه ایران را در پیش گرفتند و به آن سامان نقل مکان کردند.
تاریخ قم می نویسد:
سِتّی (2) فاطمه ملقب به معصومه خاتون دختر امام موسی کاظم(ع) ... در سال 201هجری، در زمان ولایت عهدی حضرت رضا (ع) با برادران خود فضل، علی ، جعفر و هادی و قاسم و زید و با بعضی از برادرزادگان و چند خدمه از بغداد به عزم دیدار برادر عازم خراسان شد.(3)
از این گزارش چنین بر می آید که حضرت معصومه { در این سفر، مسیر مدینه، بغداد، ساوه و مرو را برگزید (4) که این انتخاب می تواند به قصد زیارت اجداد طاهرینشان صورت گرفته باشد. بنابراین کاروان حضرت معصومه{ از مدینه حرکت کرد و پس از گذشتن از کوفه و نجف و بعد بغداد و کاظمین وارد سرزمین ایران شد.
این کاروان محترم وقتی به ساوه می رسد، مورد تعرض و تهاجم حرامیان بنی عباس قرار می گیرند که در اثر این حمله تمامی امامزادگان (مردان کاروان) که بیست و سه نفر بودند آسیب جدی     می بینند و در فاصله زمانی کوتاهی همگی به شهادت می رسند؛ اما زنها را به این شکل متعرض نمی شوند و آنها را با سمّ مسموم می کنند. 
علامه سید جعفر مرتضی بر این عقیده است که حضرت فاطمه معصومه(ع)در این تهاجم به دست عباسیان مسموم شد.[5]
وقتی این خبر به اهالی قم که همگی از ارادتمندان و شیعیان اهل بیت(ع) بودند می رسد به سرعت خودشان را به محل حادثه می رسانند؛ اما وقتی می رسند که امام زادگان همگی شهید شده اند (6)؛ و کاری که می کنند، حضرت معصومه(ع) را به همراه دیگر افراد کاروان به شهر قم نقل مکان می دهند.(7)
 
 روایت هجرت بانو
علامه مجلسی (ره) جریان سفر آن بانو از مدینه تا رحلت و دفن ایشان را اینگونه نقل می‌کند:
مشایخ قم روایت كردند كه چون مأمون در سال 200ق امام رضا(ع) را از مدینه به مرو بُرد، فاطمه خواهرش در سال 201 به دنبال برادر بیرون شد و چون به ساوه رسید بیمار گشت و پرسید: تا قم چه اندازه راه است؟ گفتند: ده فرسخ. 
آن حضرت به خادمش فرمود او را به قم ببرد. آمدند و در خانه موسى بن خزرج بن سعد ساکن شدند.
اما درست تر اینست كه؛ چون خبر به آل سعد رسید همه آمدند از ایشان دعوت كردند تا به شهر قم تشریف بیاورند و موسى بن خزرج جلو رفت و مهار شتر ایشان را گرفت و آن بانو را به قم آورد و در خانه خود منزل داد. حضرتش 16 روز در آنجا زیست و بعد از آن به رحمت خدا واصل شد. موسى بن خزرج او را غسل داد و كفن پوشاند و در زمینى از خود كه اكنون مدفن او است به خاك سپرد و بر آن سقفى از بوریا ساخت تا زینب بنت الجواد گنبدى بر آن زد.
اما مرحوم حسین بن بابویه (8) از محمّد بن حسن (ره) (9) واقعه را این گونه روایت می کند:  چون فاطمه(س) شهیدشد و غسلش دادند و كفن كردند او را به بابلان (10) بردند و در سردابى كه برایش كنده بودند نهادند. خاندان سعد در تصدّى دفنش با هم اختلاف كردند و موافقت شد كه خادم پیر و مرد صالح آنها به نام قادر آن بانو را دفن كند.
همینکه او را خواستند که کار دفن را شروع کند دیدند دو سوار با رویی بسته و شتابان از جانب رمله رسیدند و چون به جنازه نزدیك شدند فرود آمدند و بر او نماز خواندند. بعد وارد سرداب شدند و او را دفن كردند و بیرون آمدند و رفتند و كسى آنها را نشناخت.(11)
به نظر مى آيد که آن دو بزرگوار، دو امام و حجّت خداوند بوده اند.
به این ترتیب آن مولود خانه امامت، پس از 27 سال و 52 روز زندگی سراسر نور و برکت در دهم ربیع الاول سال 201 در شهر قم دیده از جهان فروبست (12) و در محل فعلی به خاک سپرده شد.
 
 در حریم خورشید قم
ناگفته نماند که هفت امامزاده دیگر که همگی از بانوان والامقام و از نسل امام جواد(ع)هستند در کنار فاطمه معصومه{(ع)مدفون می باشند. سه تن از ایشان به نامهای زینب، ام محمد و میمونه که بی واسطه، فرزندِ امام جواد(ع) هستند و چهار تن دیگر به نامهای بُریهیّه، ام کلثوم، ام حبیب و ام محمد به واسطه موسی المبرقع (پسر امام جواد(ع) ) نوه های آن حضرت می باشند.(13)
از این رو بسیار شایسته است تا مؤمنین هنگامی که برای زیارت حضرت معصومه{ به آن حرم شریف وارد می شوند، هنگام زیارت به آنان نیز سلام دهند و اعمال مستحبی که انجام    می دهند آن امام زادگان را نیز در نظر داشته باشند تا از برکات معنوی این مکان پر برکت بهره بیشتری ببرند.(14)
  مقام عظمای شفاعت
از اموري كه بر علو مقام و مرتبت بسيار بلند آن حضرت نزد خداوند متعال دلالت مي‌كند و اينكه ايشان هم رديف با مرتبه معصومين (ع) مي باشد، اين است كه خداوند مقام شفاعت را به آن حضرت كرامت كرده و تمام شيعيان به شفاعت ايشان وارد بهشت و كرامت الهي مي شوند.
محدث قمي(ره) در شرح حال آن حضرت از كتاب «مجالس المؤمنين» قاضي نورالله شوشتري شهيد روايت كرده كه امام صادق(ع) مي فرمايد: 
« از براي خدا حرمي است و آن مكه مكرمه است و از براي رسول خدا, حرمي است و آن مدينه و از براي اميرالمؤمنين(ع)حرمي است و آن كوفه است. آگاه باش كه حرم من وحرم اولاد من در قم است. آگاه باش قم كوفه صغيره است و همانا براي بهشت هشت در است كه سه در آنها به سوي قم باز مي شود و وفات كند در قم زني كه از اولاد من است. نام او فاطمه دختر موسي بن جعفر(ع) است كه داخل بهشت مي شوند به سبب شفاعت او از جميع شيعيان من». 
 
جمله شريفه اي در زيارت نامه آن حضرت آمده است: «يا فاطمة! إشفعي لي في الجنة فانّ لك عندالله شأنا من الشأن؛ اي فاطمه! براي من در بهشت شفاعت كن؛ زيرا براي توست در نزد خداوند مقام بسيار بزرگ و با عظمت كه غير از خدا كسي نمي داند.» كه اين عبارت بر مقام شفاعت آن حضرت دلالت مي كند. و كلمه شأن براي تفخيم و عظمت آن حضرت آمده است.
  .......................................................................
پی نوشت:
1. تاریخ اهل بیت علیهم السلام ، ص82
2.  یعنی بی بی. دهخدا می نویسد: ستی برای خطاب به زن می آید و درست آن سَیّدتی است.
3.  تاریخ قم ، ص213
4.  هجرت امام رضا} به سوی مرو تحت اجبار حاکمیت عباسی از مسیر مدینه بصره اهواز مرو صورت پذیرفت. تاریخ نایین 1/207
5. الحیاة السیاسیة للامام الرضا(ع)، ص428
6. وجود آرامگاههای متعدد از فرزندان امام کاظم} در شهر ساوه این گزارش را تایید می کند. جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه{ ، ص64
7.  ریاض الانساب 2/159-160
8.   ابوعبدالله قمی (زنده در378ق) از فقها و متکلمین بزرگ.
9.  ابوجعفر قمی (م343ق) شیخ و فقیه.
10.  نام قدیم همین محل فعلی بابلان بوده است. تاریخ قم، ص213
11.  بحارالانوار 57/219
12.  تاریخ ولادت و رحلت آن حضرت با زحمت زیادی از کتاب «نزهة الابرار فی نسب اولاد الائمة الاطهار» ، تالیف سید موسی شافعی برزنجی که در کتابخانه مدینه منوره وجود داشته استخراج شده است. به نقل از «شرح احوال حضرت فاطمه معصومه{»، شیخ محمد جواد شاه عبدالعظیمی (م1355ق)
13.  شرح احوال حضرت فاطمه معصومه به نقل از شناختنامه حضرت فاطمه معصومه{ ، ص93
14.  از توصیه های حضرت آیت الله حسین کریمی در نوشته خود به نام «سه نکته درباره زوایای حیات حضرت معصومه{ »
........................................................................
منبع: سیره و زندگانی معصومین]/ تبیان
 
   |    :  92    |    :   به دنبال مراد دل

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2968
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )