مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 05:15:54
طلوع آفتاب: 06:43:00
اذان ظهر: 11:49:30
غروب آفتاب: 16:55:59
اذان مغرب: 17:15:27
نیمه شب: 23:05:57
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • اَلصَّلاةُ مِن شَرائِعِ الدّينِ وَ فيها مَرضاةُ الرَّبِّ عَزَّوَجَلَّ وَ هِىَ مِنهاجُ النبياءِ وَ لِلمُصَلّى حُبُّ المَلائِكَةِ وَ هُدىً و ايمانٌ وَ نورُ المَعرفَةِ وَ بَرَكَةٌ فِى الرِّزقِ؛
  • خصال، ص 522، ح 11
توصیه های پیشنهادی درباره تشویق و تنبیه کودک
.
توصیه های پیشنهادی درباره تشویق و تنبیه کودک

الف) به رفتار مشكل ساز كودك خرده بگيريد نه به خود كودك!
ب)‌ آن رفتار يا مشكل بخصوص را براي كودك توضيح دهيد.
ج) راه حل هاي گوناگوني براي حل مشكل به كودك پيشنهاد كنيد.
د) به كودك بياموزيد كه مسئول رفتار خويش است و تنبيه نتيجه مستقيم رفتار بد وي است.
ه) پاداش دادن به رفتار هاي مثبت كودك، از طريق علاقه نشان دادن، ‌همكاري و همياري، ‌ستايش موارد خوب، ابراز صميميت و لبخند، نوازش و در آغوش كشيدن از روش هاي تشويق است.
و) در مورد تحسين كردن، رفتار كودك را تحسين كنيد نه شخصيت خود بچه را، زيرا در اين صورت كودك تصور مي كند كه هميشه خوب و كامل است و اين با عصبانيت هاي بعدي شما جور در نمي آيد.
ز) پيشرفت هاي كوچك او را نيز ستايش كنيد. اين كار در پرورش اعتماد به نفس و خلاقيت كودك بسيار مؤثر خواهد بود.
ح) در مورد عبارات تحسين بر انگيز، خلاق باشيد. 
عبارات مشابه تأثير خود را از دست مي دهند و تكراري و خسته كننده        مي شوند.
ط) تحسين بايد بدون از دست دادن فرصت انجام گيرد به ويژه در مورد كودكان خردسال.
ي) هنگام تحسين، عشق و علاقه بي قيد و شرط خود را نشان دهید.
ك) براي پاداش دادن، به پاداش ها تنوع دهيد و انواع گوناگوني از جمله هديه، تماشاي فيلم و كارتون مورد علاقه، بردن به پارك، بازي و ... را در نظر بگيريد.
ل) راه ديگر، استفاده از جداول خاصي است كه به صورت روزانه به كار برده مي شود و هر رفتار مثبتي كه مي خواهيد تقويت شود و كودك نيز آن رفتار را انجام داد، يك ستاره يا بر چسب رنگي در جدول برايش نصب كنيد و در پايان هفته، تعداد كل برچسب ها را شمرده و به ازاي هر يك از آنها پاداشي را در نظر بگيريد.
م) در كنار تنبيه، روش صحيح و درست عمل و رفتار مورد نظر را نيز آموزش دهيد.
ن) تنبيه بايد در زمان خودش انجام شود و به تعويق نيفتد، زيرا  به تأخير انداختن آن، باعث بي اثر بودن تنبيه مي گردد و حتي مي تواند اثر معكوس و مخرب نيز داشته باشد، زيرا كودك فراموش مي كند كه اين تنبيه به خاطر كدام عمل اوست.
ص) نتايج تنبيه را بررسي كنيد، اگر رفتار مورد نظر كاهش يافته بود، ادامه دهيد در غير اين صورت تكرار آن سودي ندارد و بايد روش ديگري را انتخاب كنيد.
ق) اگر بيش از حد از تنبيه استفاده كنيد، كودك شما به آن عادت مي‌كند و تنبيه براي او امري عادي تلقي خواهد شد و ديگر اثري نخواهد داشت.
ع) قبل از تنبيه، به كودك توضيح دهيد چه رفتاري شما را ناراحت ياعصباني كرده و در صورت تكرار آن عمل، چه تنبيهي خواهد داشت.
ط) كودك را به تنبيهي كه در آن ثابت قدم نيستيد و آن را انجام نخواهيد داد، تهديد نكنيد.
ظ) براي محروميت موقت، اخراج كردن كودك را طوري انتخاب كنيد كه كودك متوجه شود كه اين عمل تنبيه است. براي مثال، بردن كودك به اتاقي كه در آن وسايل بازي، كامپيوتر و ... وجود دارد، تنبيه مناسبي به حساب نمي آيد.
م) زمان محروميت، بر حسب سن كودك متفاوت است. این زمان نبايد آنقدر زياد باشد كه فرصت جبران را از كودك بگيرد. در ازاي هر سال از سن كودك، يك دقيقه اخراج يا محروميت انجام مي شود. بر اين اساس، براي كودك 4  ساله، 4 دقيقه ، براي يك كودك 5 ساله، 5 دقيقه و براي كودك 2 ساله 2 دقيقه تنبيه يا محروميت كافي است.
پ) در صورت مؤثر نبودن يا مقاومت كودك، مي توان زمان را كمي، فقط در محدوده چند دقيقه افزايش داد.
ج) نوزاد پس از تولد به ارتباط جسمي و فيزيكي با مادر نياز فراوان دارد، از اين رو نبايد ساعات طولاني از مادر جدا بماند. تحقيقات نشان داده است كه از 6 ماه تا 3 سالگي، حضور مادر نه تنها در رشد عاطفي كودك، بلكه در رشد بدني و عقلي او نيز تأثير بسزايي دارد.
ژ) در مقايسه بين فرزندان، كودكي كه امتياز نمي آورد دچار احساس خود   كم بيني مي شود و اعتمادش را نسبت به پدر و مادر از دست مي دهد.   
ازي و جست و خيز كردن با فرزندان موجب مي شود كه نيروي استقامت و پايداري در كودكان افزايش يابد. ورزش و جنب و جوش نيز فشار رواني را كاهش مي دهد. لطيفه گفتن، با صداي بلند خنديدن، خواندن داستان هاي طنز و خنده دار و  زمزمه سرودهاي شاد كه صداي خنده كودكان را بلند مي كند، تأثير فراوان بر جسم و بدن آنها بر جاي مي گذارد و اكسيژن بيشتري به بدن آنها مي رساند. 
كشف استعداد دروني فرزندان، گوش كردن به آهنگ هاي زيبا و كودكانه موجب رشد مغزي كودك مي شود. علاوه بر آن، نقاشي، خوشنويسي، اجراي يك نمايشنامه كوچك يا هر فعاليت هنري ديگر مي تواند زندگي كودك را غني سازد و اعتماد به نفس او را افزايش دهد.
فراموش نكنيد لبخند زدن بهترين قوت قلب براي فرزندان است. 
بر اساس نظر روان شناسان، هر كودك براي كسب  قواي روزانه اش به 4 بار، براي افزايش انگيزه به 8 بار و براي رشد و نمو جسماني به 16 بار در آغوش كشيده شدن احتياج دارد.
امروزه كه بسياري از خانواده ها در آپارتمان زندگي مي كنند،‌كودكان كمتر امكان دويدن و پريدن دارند كه از فعاليت هاي مورد علاقه شان است.
عموم پدران و مادران تمايل دارند كودكانشان در يك جا بنشينند و با اسباب بازي هايشان بازي كنند،‌ در حالي كه دويدن و پريدن از فعاليت هايي است كه نه تنها اقتضاي دوران كودكي است، بلكه موجب شادابي و نشاط كودك و در مواردي تخليه          انرژي هاي هيجاني او مي شود.
اگر در منزل امكان دويدن او نيست و نگران سر و صدا و به هم ريختن و شكستن وسايل هستيد، سعي كنيد روزانه نيم ساعت كودك را از منزل بيرون ببريد تا بتواند با خيال راحت بدود و بپرد. مطمئن باشيد پس از اين زمان، با آرامش بيشتري به منزل بازمي‌گردد.
با اينكه كودكان دويدن و پريدن را دوست دارند، اما جدا كردن هر دو پا از زمين به طور همزمان برايشان سخت است و در مواردي تعادل خود را از دست مي دهند و البته براي كودكي كه مي خواهد اين كار را بكند اما موفق نمي شود، ناراحت كننده هم خواهد بود.
شما مي توانيد 2 دست او را بگيريد و بگذاريد روي تختخواب فنري يا يك تشك نرم كوچك روي زمين بالا و پايين بپرد.
براي كودكان بزرگ تر، مي توانيد از يك توپ بزرگ و بادي استفاده كنيد كه دسته اي داشته باشد و كودك بتواند روي آن بنشيند. در اين حالت او احساس مي كند بدون اين كه پاهايش روي زمين باشند، از جايي به جايي ديگر مي رود، همچنين  مي تواند تمرين كند كه با فشار دادن هر دو پا به سطح زمين، خودش را به طرف بالا پرتاب كند. مطمئن باشيد تمام اين حركات برايش جالب خواهد بود.
 
از كودكان بياموزيم 
 
درس چهارم: استقامت و پايداري
 
كودكان را ديده ايد كه وقتي چيزي را مي خواهند با تمام وجود براي بدست آوردن آن تلاش مي كنند و با مخالفت بزرگترها دلسرد نمي شوند و عقب نشيني نمي كنند و  تا آنچه را كه   مي خواهند بدست نياورند، دست بردار نبوده تا جایی که پدر و مادر را به هر شکلی که شده وادار به انجام کار مورد نظرشان  مي نمايند.
 در صورتيكه خيلي از ماها با كوچكترين مانع و مخالفتي در برابر تحقق اهداف و برنامه هاي خود براحتي شكست را مي پذيريم و مدتها با دلسردي و افسردگي ناشي از ناكامي و عدم پايداري خود در گوشه تنهايي و انزوا  بهترين سالهاي عمر خود را تباه مي سازيم.
 
درس پنجم: ابراز احساسات و محبت بدون
 
كودكان هميشه بدون هيچ مانعي احساسات و عواطف خود را به راحتي و با شفافيت تمام بدون هيچ اما و اگري با آن لبخند شيرين و نگاه گرم و پرمهر خويش بيان كرده و فضاي سرد زندگي ما بزرگترها را كه حتي از ابراز محبت به همسر و فرزندان خويش خجالت مي‌كشيم و با دلايل گوناگون اين رفتار خشك و سرد خود را توجيه مي‌كنيم با بوسه هاي شيرين و رفتار پرمهر خويش گرم و شاداب مي سازند و بدون خود سانسوري و نقش بازي كردن با در آغوش گرفتن و ابراز محبت و بيان كلماتي    پر از مهرباني و نشاط چون فرشته هاي آسماني محيط خانواده را گرم و مطلوب مي نمايد.
 
درس ششم: كنجكاوي و خلاقيت
 
روح جستجوگري و كنجكاوي يك كودك و تلاش او براي دانستن علت هر چيزي كه معمولاً با سيل سؤالاتي همراه با كلمات چرا، چطور، كجا و ... آغاز مي شود و معمولاً ما بزرگترهاي بي حوصله و بي انگيزه را خسته مي كند، همواره در حال نو كردن و به روز كردن دنياي خويش است و كودكان بدينوسيله در جهت گسترش اطلاعات خود و كشف استعدادها و توان هاي نهفته و بالقوه خويش و ابراز خلاقيت هاي خويش هستند.                                                                                                    
    ________________________________
            انور پیرزاد / کارشناس و روان شناس خانواده 

   |    :   توصیه های پیشنهادی درباره تشویق و تنبیه کودک

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 4174
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )