مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:15:56
طلوع آفتاب: 05:55:51
اذان ظهر: 13:00:55
غروب آفتاب: 20:05:59
اذان مغرب: 20:26:16
نیمه شب: 00:10:57
حدیث روز
  • امام رضا علیه السلام
  • مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل ؛
  •  
  • بحـارالانـوار، ج 78، ص 357
خانواده_ارتباط با والدین و فرزندان
.
ارتباط با فرزندان نوجوان

 برخی از نوجوانان ارتباط کافی با پدر و مادر خود ندارند و بیش از آنچه با والدین صحبت و گفتگو داشته باشند با دوستان خود در تماس هستند و مشکلات و ناراحتی های خود را با آنان در میان می گذارند، با آنکه با  خانواده زندگی می کنند، اغلب اوقات درب اتاق خود را بسته نگاه داشته تنها می مانند و فقط هنگامی که به چیزی احتیاج دارند با والدین خود تماس می گیرند و خواسته های خود را بیان می کنند.
معمولاً بچه ها قبل از 14 یا 15 سالگی افکار و نظریات خود را در حضور پدر و مادر مطرح می کنند، آنان را به دیگران ترجیح می دهند و کاملاً به آنان اتکا دارند. اما با شروع دوران نوجوانی و بلوغ، اغلب آنها درباره مسائل خود بیشتر با دوستان یا آموزگاران یا افراد دیگر، گفتگو و تبادل نظر می کنند. 
در چنین صورتی والدین باید به این موضوع توجه کنند. ارتباط خود را با آنان بیشتر کنند تا از اشتباهات احتمالی آنها جلوگیری نمایند.
یکی از استادان وضع 2000 نوجوان را مورد مطالعه قرار داد و به این نتیجه رسید که آنهایی که با پدر و مادر خود به اندازه کافی در تماس هستند، در امور تحصیلی پیشرفت زیادتری داشته اند و به ندرت دچار اعتیاد و گمراهی شده اند و به سرگرمی های نا سالم روی آورده اند.
با وجود این امر، بسیاری از پدران و مادران به این مسأله توجه لازم را معطوف نمی دارند. توصیه های زیر می تواند در این مورد به آنان کمک رساند: 
موقعیت و محیط گفتگو
معمولاً  بچه ها در سنین بلوغ علاقه ای بدان ندارند که به بحث و گفتگو بپردازند. پدر و مادر می توانند آنها را به این جهت سوق دهند تا بدان عادت کنند. برای این منظور بهتر است به گفته های آنها کاملاً گوش بدهند و به خواسته آنها توجه کنند تا آنها به بیان نظرات خود علاقه نشان دهند. اگر اوقات معینی برای این منظور اختصاص داده شود، نتایج بهتری خواهد داشت. برخی اوقات با آنها به رستوران، سینما یا تئاتر رفتن یا از نمایشگاهی دیدن کردن آنها را به هم نزدیکتر و صمیمی تر می کند و ارتباط فکری آنان را افزایش می دهد. 
بحث و گفتگو هنگام غذا خوردن نیز می تواند موقعیت مناسبی باشد. چنانچه بچه ها نیز در گفتگو شرکت داده شوند، احساس می کنند که پدر و مادر برای آنان شخصیت قائل هستند و افکار خود را با آنها در میان می گذارند.
در کنار هم بودن- چنانچه پدر و مادر ساعاتی را در کنار فرزند خود بگذرانند، ارتباط آنها بیشتر خواهد شد. با نوجوانان سرگرمی مشترکی داشتن، با او به کوه پیمایی و گردش رفتن، برنامه تلویزیونی خاصی را تماشا کردن و درباره آنها به بحث پرداختن موجب ایجاد گفتگو بین آنهاست. هر چند این گفتگوها کوتاه و مختصر باشد وسیله را برای بحث و تبادل نظرهای بیشتری به میان خواهد آورد.
 
مشاوره بین امر و نهی
اغلب نوجوانان به شنیدن دستورها و توصیه ها علاقه زیادی نشان نمی دهند، بلکه خواهان آن هستند که مسائل برای آنها توضیح داده شود و گفتگو جنبه مشاوره داشته باشد. چنانچه کار خلافی را مرتکب شده باشند، به جای انتقاد و سرزنش، باید به شرایط و موجبات آن توجه کرد و درباره موضوع، توضیحات لازم داده شود تا موجب آن باشد که از تکرار آن خودداری کنند.

توافق والدین
 برخی از نوجوانان از اختلاف نظر پدر و مادر استفاده می کنند، به عنوان اینکه یکی از آنها با کار او مخالفتی نداشته خلافی را مرتکب می شوند. 
برای جلوگیری از این جریان، بهتر است والدین در حضور آنها از مشاجره خودداری کنند. چنانچه او متوجه شد که درباره او اختلاف نظر وجود دارد بین خود توافق کرده او را متوجه این توافق سازند. این نوع همکاری باعث ایجاد محیطی می شود که نوجوان احساس کند هردوی آنها به وضع او توجه دارند و این توجه نشان دهنده محبت آنان نسبت به اوست.

آزادی لازم 
 به افراد نوجوان باید تا حد لازم آزادی داد تا احساس آرامش کنند و به تجربیات خود بیفزایند. سخت گیری و فشار و کنترل زیاد می تواند موجب آن باشد که او کاملاً خود را مجبور به اطاعت از والدین ببیند و نارضایتی پیدا کند. بهتر است بنحوی با آنها گفتگو کرد که حرف شنوی داشته باشند و طوری به گفته های آنها گوش داد که نظرات و مشکلات خود را بگویند.

استفاده از نوشته
 بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند که برخی اوقات که موقعیت برای انتقاد یا توصیه ای به نوجوان مناسب نیست، بهتر است آن را به صورت نوشته ای در دسترس او قرار دهند. اینگونه نوشته ها تأثیر زیادی دارد و توجه بیشتری را جلب خواهد کرد، بسیار احتمال دارد که آن را چند بار بخواند، درباره مطالب آن دقت کند. عکس العمل نشان دهد و تصمیم صحیحی اتخاذ نماید.
 
محبت و نوازش به جای گفتگو
 گاهی اوقات ممکن است که وقتی نوجوان به خانه می آید بسیار ناراحت باشد، عصبانیت شدید او مانع از آن باشد که حوصله گفتگو با کسی را نداشته و نخواهد درباره واقعه ای که او را ناراحت کرده توضیح بدهد. 
در اینگونه شرایط، بهتر است پدر یا مادر به رفتاری محبت آمیز اکتفا کنند و او را به حال خود بگذارند تا آرامش بدست آورد. ابراز محبت و نوازش مناسب ترین کمک به اوست و اصرار در توضیح خواستن ممکن است او را عصبانی‌تر کند و عکس العمل نامطلوب نشان دهد. 
در هر حال دوران نوجوانی مرحله حساسی از زندگی افراد است. 
هر چه اطلاعات والدین درباره چگونگی آن بیشتر باشد، بهتر می توانند ارتباط با فرزند خود را حفظ کرده در موقع لازم او را راهنمایی کنند و مشکلاتش را برطرف سازند.
نوشته محمد تقي صالحي

   |    :   خانواده_ارتباط با والدین و فرزندان

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3059
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )