مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:01:50
طلوع آفتاب: 05:48:30
اذان ظهر: 13:05:43
غروب آفتاب: 20:22:56
اذان مغرب: 20:44:07
نیمه شب: 00:12:23
حدیث روز
  • امام حسن مجتبى علیه السلام
  • أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم يَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن يَدعُوَ اللّه‏َ فَيُستَجابَ لَهُ؛
  • كافى، ج2، ص62، ح11
خانواده ( احترام به شخصیت همسر )
.
احترام به شخصیت  همسر

كتاب زندگاني  و صحيفه صفات  همسران اسوه را كه مي نگريم؛ فاطمه زهرا  و امير مؤمنان را در احترام به يكديگر در مقامي والا و چشمگير مي يابيم.
شايسته است ما هم با شيوه زندگي و مكتب فاطمه زهرا بیشتر آشنا شویم تا بدانيم چنين آموزه هایی را مي توان در لحظه هاي حيات خود به كار گرفته، روزهايي روشن از عشق معنوي و آينده اي پر از نويد از پاداشي نيكو را براي خود فراهم ساخت.
 اصحاب همگي پروانه وار گرداگرد وجود رسول الله , حلقه زده بودند تا از سخنان زيبا و شيرين و دستور العمل هاي معرفت آفرين پيامبر درباره شيوه زندگي و روش برخورد با همسر بهره جويند. 
ناگاه چهره به نور نشسته رسول اكرم, نگاه اطرافيان را به سوي خود كشانيد و سخنان كوتاه و جامع او كه به طور شمرده و با آهنگي زيبا ادا مي شد، شروع گرديد:
«برادرم جبرائيل به من خبر داد و همواره سفارش زنان را مي نمود، تا آنجا كه من گمان كردم براي شوهر جايز نيست كه به زنش اف بگويد... شما مردان زنان را به عنوان امانت خدايي گرفته ايد. بهترين شما مردي است كه با همسر خود خوش‌رفتار باشد و من از همه شما بيشتر به زنانم احترام مي گذارم و خوش رفتارترم. مرد مسلمان بعد از اسلام، بهره اي برتر از همسري مسلمان با اين صفات نبرده است؛ آنگاه كه به او مي نگرد مسرت بخش و در برابر امرش مطيع و در غيابش حافظ ناموس خود و مال شوهرش باشد. زني كه شوهر خود را اذيت كند و به او احترام نگذارد نماز و هيچ يك از اعمال او به درگاه خدا قبول نمي شود، اگر چه شب و روز را با نماز و روزه بگذراند، برده آزاد كند، مال در راه خدا انفاق نمايد، تا آن كه شوهر وي از دست او راضي شود. هر مردي كه به صورت همسر خود يك سيلي بزند، خداوند عزّوجل به مالك دوزخ فرمان مي دهد او را در جهنم هفتاد سيلي بزند.»
پس از پايان سخنان رسول الله , مردي خدمت حضرت آمد و عرض كرد:
همسري دارم كه هرگاه وارد خانه مي شوم به استقبالم مي آيد و چون خارج مي شوم بدرقه ام  مي كند. زماني که مرا اندوهگين مي بيند،  مي گويد: اگر براي روزي و مخارج زندگي غصه مي خوري، بدان كه ديگري (خداوند بزرگ) آن را به عهده گرفته است و اگر براي آخرت اندوهگيني، خداوند اندوهت را افزون كند، تا بيشتر به آخرت خود بينديشي.
پيامبر اكرم, فرمود:
«خداوند بر روي زمين عاملان و كارگزاراني دارد و اين زن يكي از عاملان خداست و او نصف پاداش شهيد را دارد.»
                                                                     *****
زهراي مرضيه (س) از آغازين ايام كودكي در كنار مادر تا واپسين روزهاي زندگي در خانه پدر، در گفتار و رفتارش، امواج پر عظمتي از ادب و احترام موج مي زند.
روزي كه امیرمؤمنان علي  (ع) به خواستگاري اش رفت، رسول الله,، بدون آنكه در تصميم گيري شتاب كند و يا نظر دختر خود را ناديده انگارد، نزد زهرا (س) رفته، ضمن ارزش و احترام براي رأي او، درباره چنين پيوند مقدسي با وي به مشورت پرداخت. 
فاطمه  (س) نيز با شناختي كه از علي (ع)داشت، به پدر احترام شاياني كرده، رو به او نمود و گفت:
«يا رسول الله! انت اولی بما تری»
اي رسول خدا! تو از من سزاوارتري كه اظهار نظر كني.
پس از ازدواج نيز با همين شيوه ارزشمند نسبت به همسر خود زندگي مي كرد. هرگاه رسول الله, از شوهر او پرسش مي نمود، فاطمه{ بدون آنكه شكوه و شكايتي از علي (ع) و زندگي او داشته باشد، با رويي گشاده و روحي پرنشاط زبان به ستايش صفات و رفتار و گفتار همسر خود مي گشود.
در صحنه هاي مختلف زندگي كه فاطمه (س) تصميم قطعي بر انجام كاري داشت، چون از ديدگاه همسر خود آگاه مي شد، آن را با كمال تواضع مي پذيرفت و ضمن احترام به سخن امام  (ع) به گفته او عمل مي كرد.
پس از ماجراي تلخ سقيفه و اندوه جان فرساي   فاطمه (س) سران سقيفه براي جلب افكار عمومي به فكر چاره افتادند تا به گونه اي از حضرت زهرا  (س) دلجويي نمايند. اجازه ملاقات از حضرت خواسته و تظاهر به جبران اشتباهات خود مي نمودند.
 اما فاطمه (س) در تداوم يك مبارزه منفي و همه جانبه، هرگونه پيشنهادي را براي گفتگو و يا مصالحه رد مي نمود و موضع اعتراض، سكوت و بيزاري خود را ادامه مي داد.
روزي امیرالمؤمنین علي وارد منزل شده، رو به همسر رنجديده خود نمود و فرمود:
در صحنه هاي مختلف زندگي كه فاطمه
 (س) تصميم قطعي بر انجام كاري داشت، چون از ديدگاه همسر خود آگاه مي شد، آن را با كمال تواضع مي پذيرفت و ضمن احترام به سخن امام  (ع) به گفته او عمل مي كرد.
«فاطمه جان! خليفه و عمر پشت در خانه منتظر اجازه ورود هستند، نظرشما چيست؟»
   و حضرت زهرا(س)ا احترام خاصي نسبت به شوي عزيزش عرض كرد:
«علي جان! خانه خانه تو است و من همسر تو هستم، هرآنچه مي خواهي انجام ده!»
اين سخن را فاطمه زهرا س)در حالي بر زبان آورد كه هنوز صوت سيلي در گوش هاي او و صورت نيلي بر پيكر او وجود داشت.
در برهه اي دشوارتر از زندگي كه مردان مرد، توان خويشتن داري از دست داده، تنها به هدف انديشيده تا از چنگال مصيبت رهايي يابند، فاطمه زهرا (س) خروش و تلاطم درياي وجود خود را با عبارتي كوتاه از همسرش آرامش بخشيد، چشم ادب بر پيام شوهر گشود و دست احترام بر سينه خود نهاد و به سوي خانه حركت كرد.
ماجرا از آنجا آغاز شد كه امیرالمؤمنین علي (ع) را به سوي مسجد مي بردند تا براي خليفه از او بيعت گيرند. در ازدحام جمعيت، عمر، امام (ع) را با شمشير برهنه تهديد كرد كه اگر با ابابكر بيعت نكني گردنت را مي زنم! در اين هنگام حضرت زهرا  (س) بر آشفت و رو به ابابكر نمود و فرمود:
«سوگند به خدا اگر دست از علي برنداري، موي سرم را پريشان مي كنم و گريبان چاك زده، كنار قبر پدرم رسول خدا مي روم و نفرين مي كنم.»
و به دنبال سخن خود دست حسن و حسين  (ع)را گرفته به سوي تربت پدر حركت كرد تا در آنجا نفرين و ناله خود را سردهد. 
ناگاه امیرالمؤمنین} رو به سلمان كرده، فرمود:
« سلمان فاطمه را درياب، گويي دو طرف مدينه را مي نگرم كه به لرزه درآمد، سوگند به خدا اگر فاطمه (س) موي خود را پريشان كند، گريبان چاك نمايد و در كنار قبر رسول الله, ناله و نفرين سردهد ديگر مهلتي براي مردم مدينه باقي نمي ماند و زمين همه آنها را در كام مرگبار خود فرو مي برد».
سلمان شتابان و هراسان خود را به بي بي رسانيد و گفت:
خداوند پدرت را مايه رحمت جهانيان قرار داده است، خواهش مي كنم به خانه برگرد و نفرين در حق مردم نادان مكن... مولایم} مرا فرستاد و فرمود به شما بگويم به خانه برگرديد و از ناله و نفرين خودداري كنيد.
فاطمه (س) چون پيام امام  (ع) را شنيد فرمود:«إذا أرجع و أصبر و أسمع له و أطيع»
اكنون كه شوهرم و امام من، فرمان داده كه به خانه بازگردم مي روم! صبر مي كنم، سخن آن بزرگوار را مي پذيرم و از او اطاعت مي كنم.
پس از آن چون شوهر مظلوم خود را نگريست فرمود:
«علي جانم! جانم فداي تو و جان و روح من سپر بلاهاي تو. اي اباالحسن! همواره با تو خواهم بود اگر تو در خير و نيكي بسر مي بري با تو خواهم زيست و يا اگر در سختي و بلاها گرفتار شدي باز هم با تو خواهم بود.»
 
همدلي و همراهي با همسر
زهراي مرضيه (س) افزون بر مهرباني و ملايمت با انواع سختي هاي زندگي، هميشه سعي مي كرد با چهره اي رضايت آميز، شوهر خود را از غبار غم و اندوه دور نگه دارد و ناملايمات زندگي را با او درميان نگذارد.
در يكي از روزها، صبحگاهان علي  (ع)فرمود:
فاطمه جان! آيا غذايي داري، تا از گرسنگي بيرون آيم؟
حضرت پاسخ داد: نه، سوگند به خدايي كه پدرم را به نبوت و شما را به امامت برگزيد، دو روز است كه در منزل غذاي كافي نداريم، آنچه بود به شما و فرزندانم، حسن و حسين دادم و خود از غذاي اندك موجود استفاده نكردم.
امام (ع) با تأثر فرمود:
«فاطمه جان! چرا مرا با خبر نساختي تا به دنبال تهيه غذا بروم.»
زهراي مرضيه{ ادامه داد:
«يا ابا الحسن! من از پروردگار خود حيا مي كنم چيزي را كه برآن توان و قدرت نداري از تو درخواست نمايم.»
فاطمه (ع) بانويي سختكوش و همسري همراه و همدل بود. او از پدر آموخته بود كه:
«هر زني با شوهر خود مدارا نكند و او را به چيزي بكشاند كه قدرت و توان آْن را ندارد، هيچ كار نيكي از او قبول نخواهد شد و درحالي خدا را ملاقات خواهد كرد كه خداوند بر او خشمناك است.»
و ديگر سخن رسول الله, که فرموده بود:
«فاطمه جان! هيچ گاه از پسر عمويت چيزي درخواست مكن، اگر چيزي پيش تو آورد كه خوب، فضل و بخششي است و اگر نياورد، از او سؤال و درخواست نكن.»
امروز تمامي زنان و مردان ما نيز بايد خود را در تمامي ابعاد و به ويژه چنين صفات ارزشمند و نشاط آفرين، پيروي صادق و رهروي مخلص براي آن فرشته زميني نمايند و از معارف ناب و اصيلي كه اهل بيت ] در اين باره به يادگاري گذارده اند، استفاده هاي شايان نموده و يكايك آنان را در صحنه هاي زندگي به كار گيرند. 
پیامبر اکرم,   فرمود: 
«هرزني با شوهر خود مدارا نكند و او را به چيزي بكشاند كه قدرت و توان آْن را ندارد، هيچ كار نيكي از او قبول نخواهد شد و درحالي خدا را ملاقات خواهد كرد كه خداوند بر او خشمناك است.»
معارفي كه گاه اميرمؤمنان علی (ع) براي آموزش همگان به فرزند خود، امام حسن مجتبی  (ع) مي فرمود:
«... زن را در كارها، آنچه مربوط به وي نيست، صاحب اختيار مگردان، زيرا زن همانند شاخه گل است نه مسؤول كارهاي دشوار، احترامش را به حدي نگه دار كه از آنچه مربوط به او است تجاوز نكند...)
و در جایی دیگر امام صادق (ع)  ارزش خدمات زنان را در منزل با بياني زيبا و شيوا   اين‌گونه  ترسيم  مي نماید:
«هيچ زني نيست كه جرعه اي آب به همسرش بنوشاند، مگر اينكه اين كار براي آن زن از عبادت يك سال كه روزهايش را روزه باشد و شب هايش به عبادت بايستد بهتر است و خداوند به پاداش هر جرعه آبي كه به همسرش مي نوشاند، براي او در بهشت شهري مي سازد و شصت خطا از خطاهاي او را مي بخشد.»
................................................................
منبع : همسران، زندگی؛ الگوی بالندگی                    نوشته:  دکتر احمد لقمانی 
 
 

   |    :   خانواده ( احترام به شخصیت  همسر )

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3911
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )