مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:57:22
طلوع آفتاب: 06:26:45
اذان ظهر: 13:03:35
غروب آفتاب: 19:40:26
اذان مغرب: 19:59:12
نیمه شب: 00:18:54
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • يا عَلىُّ اَلعَقلَ مَا اكتُسِبَت بِهِ الجَنَّةُ وَطُلِبَ بِهِ رِضَى الرَّحمنِ؛
  • كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472
خانواده- فلسفه ایجاد مهریه
.
    فلسفه ایجاد مهریه

در اینکه «چگونه مهریه برای زنان به وجود آمد؟»  اختلاف نظر وجود دارد.
عده ای بر این باورند که «مهریه» در حقیقت، نوعی معاوضه است یعنی زن استفاده جنسی از خود را در مقابل مهریه ای که از شوهر دریافت  می کند واگذار می نماید.
برخی دیگر می گویند: «مهریه در حقیقت ضمانت اجرایی برای تداوم زندگی است و زن به واسطه مهریه می تواند غرور مرد را تعادل بخشیده تا نتواند زندگی زناشویی را بدون دلیل به هم بزند.»
شهید مطهری در این مورد می فرماید:«به عقیده ما پدید آمدن «مهر» نتیجه تدبیر ماهرانه ای است که در متن خلقت و آفرینش برای تعدیل در روابط زن و مرد و پیوند آنها با یکدیگر به کار رفته است. 
مهر، از آنجا پیدا شده که در متن خلقت نقش هر یک از زن و مرد در مسأله عشق مغایر نقش دیگری است.»
آنگاه اضافه می کند:« مهر، با حیا و عفت زن یک ریشه دارد، زن به الهام فحوا، دریافته است که عزت و احترام او به این است که خود را رایگان در اختیار مرد قرار ندهد.
همین ها سبب شده که زن توانسته با همه ناتوانی جسمی، مرد را به عنوان خواستگار به آستانه خود بکشاند، مردها را به رقابت با یکدیگر وادار و با خارج کردن خود از دسترسی مرد، عشق رمانتیک به وجود آورد، مجنون ها را به دنبال لیلی‌ها بدواند و آنگاه که تن به ازدواج با مرد می دهد عطیه و پیشکشی از او به عنوان نشانه ای از صداقت او دریافت دارد.»
اینکه مهریه برای زن از لوازم ضروری زندگی مشترک، محسوب می شود تردیدی وجود ندارد، ولی آیا برای مهریه میزانی وجود دارد؟
به عقیده کسانی که مهریه را ضمانت اجرا، برای تداوم زندگی می دانند، میزان مهریه، هر چه بیشتر باشد ضمانت محکم تر خواهد بود.
از سوی دیگر عده ای بر این باورند که میزان مهریه بستگی به وسع مالی مرد دارد یعنی هر چه توان مالی مرد بیشتر باشد باید مقدار مهریه را نیز بیشتر قرار داد.
ولی به نظر ما، میزان مهریه در تداوم یا عدم تداوم زندگی زناشویی اگر نگوییم هیچگونه دخالتی ندارد، اما می توان گفت: مرد اگر بخواهد از زن خود خلاص شود میزان مهریه هر چقدر هم زیاد باشد نمی تواند جلوگیر باشد، بلکه ممکن است تأثیر بسیار بد در رفتار مرد هنگامی که خود را ناگزیر در جدایی ببیند بگذارد.
انسان یک موجود ضعیفی است که به تعبیر قرآن مجید« اذا مسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعاً» با اندک ناراحتی ناله اش بلند می شود.
پس اگر مرد خود را در چاله ای ژرف ببیند برای بیرون آمدن از آن، هر کاری ممکن است انجام دهد و اگر وسع مالی اش خوب بوده باشد، مهریه زن را داده و زندگی تلخ خود خاتمه خواهد بخشید و اگر توان مالی نداشت از راههای مختلف از جمله، با آزار و اذیت، زن را مجبور به چشم پوشی از حق خود خواهد نمود.
و در صورتی که مرد و زن به یکدیگر علاقه مند باشند، اگر مهریه ای هم در کار نباشد، زندگی به خوشی، تداوم می یابد.
پس ملاک اصلی در زندگی زناشویی، عشق و علاقه  دو زوج نسبت به هم می باشد و در مرحله بعد مهریه که به عنوان هدیه ای از مرد به زن محسوب می شود برای نشان دادن صداقت است و این نشان نسبت به شأن و منزلت افراد متفاوت است. چه بسا مردی مهریه همسرش را یک باغ چند هکتاری قرار دهد و ممکن است مردی هیچگونه امکان مالی نداشته باشد و برای ابراز صداقت خود برای همسر آموزش قرآن را قرار دهد. 
همانطور که در روایات آمده که زنی به محضر پیامبر, آمد و از حضرت خواست تا او را شوهر دهد و آن حضرت خطاب به مردهای حاضر در مسجد فرمود: چه کسی از آن زن خواستگاری می کند. 
مردی به پا خواست و آمادگی خود را برای خواستگاری از آن زن ابراز نمود و حضرت, خطاب به او فرمود: چقدر می توانی « مهریه» پرداخت کنی؟
مرد گفت: چیزی ندارم.
حضرت, فرمود: -بدون مهریه- نمی شود.
آن مرد دوباره خواستگاری نمود.
تا اینکه حضرت, فرمود: آیا با قرآن خوب آشنا هستی؟
گفت: آری.
حضرت, فرمود: مهریه آن زن را آموزش قرآن قرار دادم و سپس عقد نکاح را جاری نمود.
 
بهترین ملاک در تعیین مهریه
ما مسلمانها، بر این باوریم که سیره ی پیشوایان دین بهترین راه برای سعادت انسانهاست. از این رو در کارهای خود، سیره آن حضرات را الگو قرار می دهیم. 
یکی از مسایل مهم در ازدواج که امروزه به صورت یک معضل اجتماعی در آمده است رشد تصاعدی و بی رویه میزان «مهریه» است و این معضل جوانان را از تشکیل زندگی مشترک باز داشته و متعاقب آن جوانان را برای ارضاء غریزه به گناه وادار می سازد.
چه دخترهای زیادی که به واسطه مهریه زیادی که والدین تعیین نمودند خانه نشین شده و سن ازدواجشان گذشته است. 
پس بهترین و معقول ترین راه این است که «مهر السنه» یعنی مهریه ای که پیامبر عظیم الشان, برای همسران و دختران خود تعیین فرمودند ما نیز برای عزیزان خود تعیین نماییم.
 
مهر السنه چقدر است؟
شهید در لمعه می فرمایند: زیاده از مهر السنه کراهت دارد و مهر السنه عبارت است از مهریه ای است که پیامبر,  برای زنهای خود قرار دادند و میزان آن پانصد درهم، که قیمت آن 50 دینار می باشد. 
سپس در ادامه کلام سید مرتضی را نقل می فرماید که سید، زیاده از مهر السنه را منع نمودند.
 
زن وشوهرها در بهشت
«هم و ازواجهم علی الارائک متکئون»    (یس/ آیه 56)
ایشان همراه به همسران خود ( در بهشت) در سایه هستند و بر سریر ها تکیه زده اند.
کسانی که خود و همسران شایسته آنان داخل بهشت می شوند و ملائکه نیز از هر دری برآنان وارد می شوند، درحالی که می گویند: سلام بر شما به سبب صبری که کردید، پس خوب خانه آخرتی نصیب شما شد.                 (سوره رعد آیه 24 و 23)
 
امام صادق(ع) فرمود: هنگامی که مؤمنان در آستانه درها (مواقف قیامت) محاسبه می شوند، همسرانشان در انتظار آنها هستند همان گونه که دردنیا در آستانه در، منتظر آنها بودند. پس فرستاده ای به زنان بشارت می دهد و می گوید: به خدا قسم فلانی از حساب معاف شد. زنان می گویند: به خدا؟ پس گفته می شود: به خدا او را دیدم که از حساب معاف شد.
و هنگامی که نزد همسران شان می آیند آنها به او تبریک گفته، می گویند: در دنیا کسی جز ما استحقاق اینکه خانواده تو باشد را نداشت.
 

   |    :   خانواده- فلسفه ایجاد مهریه

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2902
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )