مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:15:56
طلوع آفتاب: 05:55:51
اذان ظهر: 13:00:55
غروب آفتاب: 20:05:59
اذان مغرب: 20:26:16
نیمه شب: 00:10:57
حدیث روز
  • پيامبر صلى ا لله عليه و آله
  • مَنِ الْتَمَسَ رِضَى اللّه‏ِ بِسَخَطِ النّاسِ رَضىَ اللّه‏ُ عَنْهُ وَ اَرْضى عَنْهُ النّاسَ وَ مَنِ الْتَمَسَ رِضَى النّاسِ بِسَخَطِ اللّه‏ِ سَخِطَ اللّه‏ُ عَلَيْهِ وَ اَسْخَطَ عَلَيْهِ النّاسَ؛
  •  
  • غررالحكم، ح 9076
روانشناسی(رضایت از زندگی)
.
رضایت از زندگی 

چگونه می توان از زندگي راضي بود؟
داشتن احساس خوب و رضايت از زندگي شامل دو قسمت است؛ 
*   نسبت به خودتان تفكري سالم و صحيح داشته باشيد.
* سعي كنيد موارد زيبايي در زندگيتان اتفاق بيفتد. 
زماني كه خود را موفق مي بينيد، احساس خرسندي مي كنيد.
با به كار بردن اين ده روش احساس خوبي پيدا خواهيد كرد. 
1- هميشه سؤال كنيد:
هر زمان كه تلاش شما بي نتيجه  مي شود از خودتان سؤال كنيد كه چگونه اين كار با هدف هاي اصلي شما در زندگي سازگار است؟ 
چگونه مي توان آن را بهتر، سريعتر،‌ و جالب تر انجام داد؟ 
2- نااميد نشويد: 
نسبت به ديگران و خودتان مشتاق باشيد و تصور نكنيد كه فقط یک راه در زندگي وجود دارد. راههاي زيادي را مي توان انتخاب و امتحان كرد. 
3- ضعف خود را باوركنيد:
با اين تفكر كه فقط خودتان در زندگي مشكل داريد، خود را فريب ندهيد. 
هر فردي مشكلاتي دارد. به جاي اينكه برضعف هاي خود غلبه كنيد سعي نماييد با آن ها دوست باشيد. 
4- بياموزيد:
مغز انسان مانند همه اعضاي بدن احتياج به تقويت دارد. اگر در پي آموختن موارد جديد نباشيد به طور حتم مغز شما ساكن مي ماند و ذهن تحرك خود را از دست مي دهد. هر روز در حال ياد گيري باشيد.
5- انتظار چيزي را نداشته باشيد
منتظر بهترين ها باشيد. آيا اين دو جمله متضاد يكديگرند؟ خير؛ اين جملات به اين معناست كه فرصتهاي بي نظير زندگي را با فكر به آينده و موارد ديگر از دست ندهيد. 
6- به خودتان دروغ نگوييد: 
دروغ گفتن به خود بدترين نوع اهانت وبي احترامي است. مواردي را كه به خودتان دروغ گفتيد يادداشت نماييد و سعي كنيد آنها را تصحيح كنيد. به طور مثال: ديگر تظاهر نمي كنم كه ولخرجي كردن درست است.
7- شكايت نكنيد.
وقت خود را با گله مندي از چيزهاي مثل: آب و هوا،‌ مردم ، اقتصاد و... كه نمي توانيد آن ها را تغيير دهيد، بي نتيجه هدر ندهيد. بر مواردي تمركز نماييد كه مي توانيد آن ها را كنترل كنيد. 
به طور مثال: چه چيزي مي خوانيد، چقدر مي خنديد، كجا مي رويد، چه كار مي كنيد و به چه فكر مي كنيد. 
8- در گذشته زندگي نكنيد: 
باور داشته باشيد كه نمي توان گذشته را تغيير داد. مواردي را كه در زمان حال نياز به تغيير دارند تغيير دهيد.
9- آن چه را كه مي خواهيد رشد كند پرورش دهيد:
بيشتر افراد از خود مي پرسند كه گل هاي رز زندگي كجاست در حالي كه هر روز وقت خود را صرف كاشتن و پرورش علف هاي هرز مي كنند. هر آن چه را كه مي كاريد برداشت مي‌كنيد.
10- مقاوم باشيد:
شما مي دانيد كه چه مواردي برايتان مناسب است پس شروع كنيد و در راه رسيدن به هدف مقاوم باشيد.
رضایت از زندگی ، دست یافتنی است اگر راه آن را بدانیم .
بی گمان، موفقیت در زندگی در گرو داشتن «سواد زندگی»  و «مهارت های زندگی» است. 
بسیاری از ناکامی های زندگی، به دلیل برخوردار نبودن از دانش و مهارت های لازم برای زندگی است. 
کسانی که از این دانش و مهارت برخوردارند، می توانند برای رسیدن به آن هدف متعالی، امیدوار باشند..
   کتاب رضایت از زندگی / نویسنده: عباس پسندیده
 
ارزش درون
فردي با هوش در حال سفر كردن بود سنگ با ارزشي را در يك رودخانه پيدا كرد. روز بعد مسافري را ديد كه بسيار گرسنه بود. فرد با هوش بقچه اش را باز كرد تا او را در غذاي خود سهيم كند. مسافر گرسنه سنگ با ارزش را ديد و از وي خواست تا آن سنگ را به او بدهد. اونيز بلادرنگ سنگ را به آن مسافر گرسنه داد. مسافر در حالي كه به خوشبختي خود مي باليد آن جا را ترك كرد. او مي دانست كه سنگ به حد كافي ارزش دارد تا او را در طول زندگي تأمين كند. اما چند روز بعد برگشت تا سنگ را به صاحبش بازگرداند. او گفت من خيلي فكر كرده ام و مي دانم كه اين سنگ چقدر با ارزش است اما آن را به شما باز مي گردانم تا شايد چيز بهتري به من هديه دهي.
« به من آن چيزي را بده كه در درون توست و تو را قادر ساخته  كه اين سنگ با ارزش را به من هديه دهي.»

تو می توانی!
چه اتفاقي مي افتد اگر تو بتواني عبارت «من نمي توانم» را از دايره لغات خود حذف كني؟ اگر اين كار را انجام دهي و ديگر نتواني در مقابل حوادث زندگی بگويي « من نمي توانم» پس به ناچار مي گويي: «من مي خواهم» يا « من نمي خواهم» و در اصل اين دو جواب درست مي باشد. خوب فكر كن و ببين با اين جايگزيني تا چه حد اعتماد به نفس و قدرت نصيب تو خواهد شد؟ خيلي مواقع وقتي گفته مي شود « من نمي توانم» هدف فرار از مسئوليت است. هرگاه به خودت يا ديگري  مي گويي « نمي توانم»  اصولاً به گونه اي راجع به محدوديت هاي خودت بحث مي كني و هنگامي كه تو حاضر به قبول مسئوليت نيستي، قابليت ها و اثر بخشي خودت را هم با عبارت «من نمي توانم» منكر مي شوي!
خيلي كم پيش مي آيد كه «من نمي توانم» درست از آب در بيايد! 
معمولاً معناي اين عبارت اين است كه «من خيلي خوشم نمي آيد» يا «من نمي خواهم به اندازه لازم براي اين كار تلاش كنم» اما ضرر اين نوع برخورد با مسايل اين است كه وقتي به صورت مكرر از عبارت « من        نمي توانم» استفاده كنيم، به صورت ناخودآگاه از درون و بيرون ضعيف و ناتوان جلوه مي كنيم و ناتوان بودنمان را باور. دفعه بعد كه مي خواستي بگويي من  نمي توانم، كمي تأمل كن و از خودت بپرس  كه آيا اين ادعا واقعاً درست است يا خير!؟ با خودت صريح و مستقيم صحبت كن و بعد خواهي فهميد كه خيلي كم به عبارت « من نمي توانم» نياز خواهي داشت! 
وقتي آرزوي رسيدن به چيزي در تو به وجود مي آيد، توانايي و قابليت مورد نياز براي رسيدن به آن چيز در وجودت ايجاد مي گردد. تو كارهايي را مي تواني انجام دهي كه بخواهي! اينكه بخواهي يا نخواهي فقط به تو بستگي دارد.
اگر زندگی، بستر تکامل است، رضایتمندی هم شرط موفقیت در زندگی است. کسانی می توانند به تکامل بیندیشند که با زندگی خود، مشکل نداشته باشند. میان «مشکل داشتن در زندگی» با «مشکل داشتن با زندگی» تفاوت وجود دارد. همه انسان ها در زندگی مشکل دارند؛ اما انسان موفق، کسی است که با زندگی اش مشکل نداشته باشد و این یعنی رضایتمندی از زندگی. برای رسیدن به موفقیت باید به رضایتمندی رسید و کسب رضایتمندی، مهارت خاصّ خود را می طلبد. بدون مهارت، نمی توان به رضایتمندی دست یافت.
هر چند زندگی مقدمه آخرت است، اما همین مقدمه، چون بنیان تکامل است، حساس و سرنوشت ساز است. زندگی را نباید دست کم گرفت و ساده انگاشت. 
زندگی پرستی مطرود است؛ اما بی خیالی و بی برنامگی در زندگی نیز مطرود است. زندگی، پیچیده و پر رمز و راز است لذا برای موفقیت در زندگی باید «مهارت زندگی کردن» را آموخت. راز بسیاری از ناکامی ها، ناکامی در مهارت های زندگی است. کسانی که مهارت زندگی کردن را نمی دانند، از زندگی خود نالان و ناراضی اند.
 
   |    :   روانشناسی(رضایت از زندگی)

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2886
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )