مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:01:59
طلوع آفتاب: 05:48:40
اذان ظهر: 13:05:56
غروب آفتاب: 20:23:11
اذان مغرب: 20:44:23
نیمه شب: 00:12:35
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • صَلاةُ اللّيلِ مَرضاةٌ لِلرَّبِّ وَ حُبُّ المَلائِكَةِ وَ سُنَّةُ النبياءِ وَ نورُ المَعرفَةِ وَ اَصلُ اليمانِ وَ راحَةُ البدانِ وَ كَراهيَةٌ لِلشَّيطانِ وَ سِلاحٌ عَلَى العداءِ وَ اِجابَةٌ لِلدُّعاءِ وَ قَبولُ العمالِ وَ بَرَكَةٌ فِى الرِّزقِ؛
  • ارشاد القلوب، ج 1، ص 191
روانشناسی( مسئولیت پذیری)
.
مسئولیت پذیری
شما چه کسی هستید؟
آیا می دانید که شخصیت و وجدان شما، یکی از مهمترین عوامل مؤثر در قبول مسئولیت است؟ 
همواره، مراقب احوالات درونی خود باشید و بر خود مسلط باشید و در این راه، از هیچ کوششی دریغ نکنید. اگر شما به ارزیابی خود نپردازید و نیروهای درونی خود را تقویت نکنید، چگونه انتظار دارید که دیگران چنین کنند؟
فهرستی از ویژگیهایی که دوست دارید در شخصیت شما وجود داشته باشد و آنچه می خواهید از آنها برحذر باشید، بنویسید. با بررسی فهرست، متوجه می شوید که آنچه دوست می دارید، همان اموری هستند که در انجامشان، موفقیت و اعتماد به نفس دارید. به هر حال، درباره مواردی که به آنها علاقمند نیستید ولی عملاً گرفتار آنها شده اید، تصمیم بگیرید. شاید بتوانید از زیر آنها، شانه خالی کنید و شاید هم ناچار باشید، موقتاً، آنها را تحمل کنید.
سعی کنید خود را خوب بشناسید و به تعریف و تمجیدهای دیگران دل، خوش نکنید، چه بسا که مدح و تمجید دیگران، به اعتبار شما لطمه بزند، چرا که اساساً شما دارای آن ویژگیها  نیستید.
 نباید از خود راضی باشید بلکه بهتر است اساساً با معیارها و ملاکهای ساده ای که در اختیار دارید، خود را بسنجید. مثلاً:
•  تعیین میزان وفاداری به قولها و وعده ها.
•  پایان دادن به کارها، در وقت مقرر.
•  عمل به تعهدات.
•  اجرای برخی از کارهایی که چندان میل و رغبتی به آنها ندارید.
•  به پایان رساندن اموری که نیمه کاره رها شده اند.
وقتی چنین کارهایی را انجام می دهید، در برابر تعریف و تمجید دیگران، احساس آرامش و اعتماد به نفس ميکنید، چرا که حقیقتاً خود را، مستحق آن تعریفها می بینید.
به یاد داشته باشید که هیچ کس، نمی تواند به شما القاء کند که غیر از شخصیت حقیقی خود، فرد دیگری هستید.
ارزیابی خویشتن و دست یافتن به زوایای پنهان شخصیت، موجب می شود که نسبت به خود، احساس اطمینان داشته باشید و در سایه اعتماد به نفس، به قبول مسئولیت های مهم تن در دهید.
 
پشتکار، راز موفقیت   
وقتی مسئولیتی را بر عهده می گیرید، باید مقاصد و اهداف آن را بشناسید.  در این مرحله، میزان جدّیت و پشتکار، به عنوان یک امتیاز اساسی مطرح می شود. همیشه می گویند که افراد باهوش، حتماً در کار و زندگی، موفق نیستند بلکه کسانی به موفقیت می رسند که از پشتکار و همّت  برخوردارند. 
باید اطمینان حاصل کنید که انجام مسئولیت هایی که بر عهده می گیرید، به نفع شماست.
در مسیر حرکتتان، به موانع و مشکلاتی برخورد می‌کنید که ممکن است شما را نسبت به حصول هدف دلسرد کنند. اطرافیان شما، جنبه های منفی کارتان را بیشتر  می بینند، اما تلاشی برای تشویق شما به عمل نمی آورند.
 باید اعتماد به نفس داشته باشید و به خود تکیه کنید.
ثابت قدم بودن، یکی از امتیازاتی است که همواره باید در جهت حفظ و تقویت آن تلاش کنید. چه بسا بر خلاف تصورات واهی دیگران، به دلیل ایمان داشتن به کار خود و استقامت در برابر مشکلات، به نتایجی بسیار مهم، دست یابید. همیشه به یاد داشته باشید که لاک پشت در مسابقه با خرگوش، زودتر از همه به خط پایان رسید.

براي خود ارزش قائل شويد

 
مردم اغلب، در دو زمینه، دچار مشکل هستند:

1- بیان خواسته ها و انتظارات خود: 
همیشه نمی توانید، آنچه را که می خواهید، بیان کنید. 
چرا که همواره، نگران هستید که مبادا خواسته شما اجابت نشود. همیشه باید این احتمال را بدهید که ممکن است با پاسخهای منفی رو به رو شوید. باید این حقیقت را بپذیرید و احساس نگرانی و تشویش نکنید.
خواسته ها و انتظارات خود را می توانید به شکلهای گوناگونی مطرح کنید. مثلاً اگر درخواستتان را با عبارت «آیا فکر خوبی نبود اگر ...؟» یا «می دانم که مشغول هستی ولی فعلاً از تو می خواهم که ...» آغاز کنید، تأثیرگذارتر از زمانی است که خواهش خود را با «چرا آنچه که از تو خواسته بودم، انجام نمی دهی؟» یا «من می خواهم ...»، شروع کنید.
اگر عادت نکنید برای دست یافتن به خواسته خود، تلاش کنید، احساس گناه در شما پدید می آید. وقتی به هدف می رسید یا در مسیر آن حرکت می کنید، جایی برای احساس گناه باقی نمی ماند.
 
2- رد درخواست دیگران:
 شاید «نه» گفتن برایتان مشکل باشد. برای اینکه بتوانید این مشکل را کاهش دهید، از خود بپرسید که چرا دیگران، دائم، از شما درخواستها و انتظاراتی دارند. 
شاید علت این است که شما فردی مهربان هستید یا دیگران شما را اینچنین می پندارند. گویی شما باید دیگران را، از دام مشکلاتی که اساساً نباید گرفتار آن می شدند، رهایی دهید.
شاید کارها را از آن جهت، به درستی انجام می دهید که دیگران از شما، چنین انتظاری دارند یا با اصرار و پافشاری خود، شما را به کاری وا می دارند که خارج از حدّ توانایی شماست.
میزان توانایی خود را در زمینه مساعدت و کمک به دیگران و پاسخگویی به خواسته های آنان، بررسی کنید و فقط در همین محدوده، مسئولیت بپذیرید تا بتوانید از بقیه اوقات گرانبهای خود نیز، استفاده مطلوب ببرید. 
سعی کنید محدوده توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود را، به اطلاع دیگران نیز برسانید تا آنان خود عهده دار بقیه کارها شوند.

 اتخاذ این سیاست، دو فایده  دارد:
• مجبور نمی شوید همه کارها را خودتان بر عهده بگیرید.
• دیگران با راهنمایی‌های شما، می آموزند که چگونه امور مربوط به خود را انجام دهند و کمتر به شما مراجعه کنند.
 
عوامل متعددی، سبب می شوند که در برابر درخواست دیگران، نتوانیم جواب منفی بدهیم. 
گاه فکر می کنیم جواب منفی، سبب می شود، پشتیبانی و حمایت دیگران را از دست بدهیم. 
گاهی نیز پیش از آنکه درباره درخواست دیگران، فکر کنیم و خود را برای پاسخ منفی آماده کنیم، تحت فشار و اصرار آنها قرار می گیریم.
 اما کلمه «نه»، سبب از دست دادن حمایت و پشتیبانی دیگران نمی شود، به شرط اینکه، به گونه ای خیرخواهانه و سازنده و با ارائه راهنمایی‌های لازم به دیگران، در صدد حل مشکلات آنان باشیم.
اگر همیشه، ذهنی آماده داشته باشید و با شیوه ای آرام و بیانی محکم، درخواست دیگران را رد کنید، برای نپذیرفتن کارهایی که مورد رضایتتان نیست، تحت فشار قرار نمی گیرید. 
وقتی می خواهید از انجام دادن کاری که مورد علاقه تان نیست، خودداری کنید، پاسخ منفی خود را با سادگی و صمیمیت تکرار کنید تا طرف مقابل، امتناع شما را بپذیرد. 
مثلاً بگویید «نه، نمی توانم در این زمینه، کمکی به شما بکنم ولی پیشنهاد می کنم که...»
به آن دسته از خواست‌ها و انتظاراتی که هیچ رغبتی به انجامشان ندارید، پاسخ منفی بدهید، ولی به گونه ای که در عین جدّیت و صلابت، سبب دشمنی و خصومت نشود. 
در این صورت، خواهید دید که حجم چنین درخواست‌هایی رو به کاهش می گذارد. 
زیرا شما، عملاً برای آنان استدلال می کنید که برای خودتان و اوقاتتان، برنامه ریزی کرده اید.
 افرادی که برای کارشان، زمان بندی و برنامه ریزی کرده اند و اوقاتشان را هدر نمی دهند، شرایط شما را به خوبی درک خواهند کرد.
برگرفته از کتاب مدیران جوان بدانند 
نوشته:کیت کنان/ ترجمه قاسم کریمی
 
 
   |    :   روانشناسی( مسئولیت پذیری)

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3581
5/10 (تعداد آرا 5 نفر )