مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:15:56
طلوع آفتاب: 05:55:51
اذان ظهر: 13:00:55
غروب آفتاب: 20:05:59
اذان مغرب: 20:26:16
نیمه شب: 00:10:57
حدیث روز
  • پيامبر صلى ا لله عليه و آله
  • مَنِ الْتَمَسَ رِضَى اللّه‏ِ بِسَخَطِ النّاسِ رَضىَ اللّه‏ُ عَنْهُ وَ اَرْضى عَنْهُ النّاسَ وَ مَنِ الْتَمَسَ رِضَى النّاسِ بِسَخَطِ اللّه‏ِ سَخِطَ اللّه‏ُ عَلَيْهِ وَ اَسْخَطَ عَلَيْهِ النّاسَ؛
  •  
  • غررالحكم، ح 9076
روانشناسی
ویژگی انسانهای مثبت اندیش
انسان های مثبت اندیش و مثبت نگر
 

ویژگی هایی دارند که پرداختن به آنها موجب همانند پذیری خواهد شد .
بنا بر آنچه در متن دین ماست انسان های مثبت نگر دارای آرامش روحی و روانی خاصی هستند و نشاط و طراوت دارند و غم و اندوه کمتر در چهرۀ آنان دیده می شود. 
آنان به علت نگرش صحیح و مثبت به دیگران دچار دیگر آزاری نمی شوند و این موضوع موجب جلب اعتماد مردم خواهد شد و در نتیجه انسان های مثبت نگر محبوب جامعۀ خویش خواهند شد.
با اندکی تأمل در رفتار کسانی که دارای این صفت بوده و نیز آنان که بر خلاف مثبت نگرها، مبتلا به بیماری بدبینی و منفی نگری شده اند، می توان تأثیر فراوان نوع بینش افراد در زندگی آنها را مشاهده کرد.
خانم «گیل لیندن فیلد» صفات زیبایی را برای مثبت اندیشان ذکر می کند که برخی از آنها عبارتند از:
- ترقّی خواه هستند.
- از آینده ترس و بیم ندارند و با خوش بینی خاص خود نسبت به آینده امیدوار هستند.
- خوش بین هستند و حتی در دشوارترین موقعیت ها دست از فکر و تلاش بر نمی دارند. 
- آگاه و منطقی هستند و موقعیت های پیش روی خود را ارزیابی می کنند و هرگز به امید شانس و اقبال زندگی نمی کنند و مطمئن هستند که برای رسیدن به هدف های خود نیاز به مبارزه دارند.
-منظم و مستقل هستند.
- با دیگران ارتباط صمیمانه دارند.
- از این که خلاف جریان آب حرکت کنند ترسی ندارند و از برداشتن گام های ابتکاری و گرفتن تصمیمات دشوار نمی ترسند.
- پرتحرک، پرتلاش و پر انگیزه هستند و با شوق و انرژی کار می‌کنند.
بنابرآنچه بیان شد تنها و تنها با نگرش مثبت و اصلاح نگرش ها و تبدیل منفی نگری به مثبت نگری می توان زمینه ای برای سعادت فراهم آورد.
در هر حال افرادی که از شناخت برخوردار هستند با دستیابی به بالاترین و نهایی ترین حیطۀ شناختی یعنی « ارزشیابی» می توانند نسبت به مسایل، تجزیه و تحلیل صحیح داشته و به صورت دقیق و با در نظر گرفتن مسائل پیرامون خود جوانب امور را ارزشیابی کنند و با نگرش مثبت خویش به حل مشکلات بپردازند.
عباراتی همچون « خوش بینی»، « خوش باوری»، «نیک انگاری» و «تفأل»      هر یک به نوعی با خوشبختی در ارتباط هستند و در ابتدا به نظر می رسد خوش بینی همان ثبت نگری است که با لفظی دیگر مطرح شده است و زمینه و بستر مناسبی است برای رسیدن به قلۀ خوشبختی.
خوش بینی به معنای تلقّی خوب از حوادث و واقعیت هاست. 
به عبارت دیگر کنار هر سختی، راحتی و همراه هر مرارت، حلاوتی وجود دارد و به گفتۀ «آلفونس کار»، نویسندۀ فرانسوی نباید به گل نظر انداخت و از خارها گلایه کرد.
 او می گوید:« عده ای همواره غرغر می کنند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.»
نوع نگاه ما به جهان هستی نمایانگر شخصیت  ماست. 
در کتاب «پیروزی در یازده گام» نویسنده با بیان یازده گام بلند جهت موفقیت، راهکارهای عملی فراروی خوانندگان کتاب قرار داده و می نویسد:
« اگر به دنبال نشاط و زندگی هستید در افکار و تصورات خود از جهان و موجودات خود تجدید نظر کنید. 
ابتدا چشمان خود را باز کنید و عینک بدبینی را بدون هیچ گونه هراس یا تردید از جلو دیدگان خود بردارید و همه چیز را روشن و زیبا ببینید.»
جان گری معتقد است که بخش اعظم مهارت و موفقیت شخصی در فراگرفتن چگونگی تبدبل احساسات منفی به مثبت است. او می گوید که موفقیت شخصی از درون حاصل می شود. 
وقتی ما در مورد حال و گذشته و آینده احساس خوبی داشته باشیم موفقیت شخصی ایجاد می شود. 
در مورد علل ریشه ای افکار منفی روان شناسان بر این باور هستند که نگرش های اولیۀ ما نسبت به خود و دنیای اطراف روی نحوۀ زندگی ما تأثیر می گذارد.
اگر ما در دوران کودکی از ناحیۀ دیگران تهدید شده باشیم، این پیام ها در نیمۀ هشیار ذهن و شخصیت ما جای گرفته و رفتارهای ما را هدایت می کنند. درمان گران به این ویژگی «فرماندۀ خود مختار» می گویند.
در فرهنگ فلسفی نظر بزرگان در مورد خوش بینی چنین بیان شده است:
در واقع کسانی که بر این باور هستند که خیر بر شر غلبه دارد و سعادت بیش از شقاوت است، خوش بین خواهند بود. 
برخی از افراد با افراط در این صفت پسندیده، معتقد هستند که اصلا شرّ وجود ندارد و هر چه هست خیر است، در حالی که با توجه به پدیده ها و جریان های پیرامون ما به خوبی می توان وجود «شرّ» را احساس کرد. 
حتی اگر ورای این شر، خیری نهان باشد باز در جلوۀ ظاهری به صورت «شرّ» نمایان می شود. 
انسان های خوش بین با پذیرش «شرّ» به این پدیده با نگرش مثبت می نگرند و درصدد غلبه بخشیدن خیر بر شر هستند و تلاش بی وقفه ای برای رسیدن به خیر دارند که احساس رضایت پس از آن – آن گونه که پیش از این یاد شد- به خوشبختی منجر خواهد شد.
 
مبانی روان شناختی خوشبختی با نگرشی دینی
ناهید طیبی_ مریم معین الاسلام
 
زندگی مدیریت می خواهد نه درمان 
 
مهم نیست که زمین بخوری، مهم این است که بلند شوید. 
راهکار: مسئولیت زندگیتان را بپذیرید و آن را کنترل کنید.
راهی است طولانی که باید هر روز در آن برانید.
ساده بگویم: روزی نیست که مشکل و چالشی در زندگی نداشته باشید. می دانید هر روز که سکوت و آرامش در جایی مثل منزلتان برقرار است احتمالاً در محل کارتان جنجال و کشمکش وجود خواهد داشت. یا برعکس، تلاش می کنید که این تناقض را اصلاح کرده زندگیتان خوب شود. 
موارد زیادی دربارۀ این که چرا مشکلات چیز خوبی هستند وجود دارد:
- رویارویی با مشکلات، شخصیت افراد را می سازد.
- بدون وجود درد های گاه و بی گاه، نمی توانیم شادی ها را تشخیص داده و از وجودشان لذت ببریم.
- مشکلات ، فرصت هایی هستند برای شناسایی خودتان.
تا وقتی که در هر کدام از این کلیشه ها حقایقی وجود دارد، این واقعیت در جای خود باقی است که زندگی باید اداره شود، یعنی زندگی چطور هست، در گذشته چطور بوده و همیشه چطور خواهد بود.
 اگر این قانون زندگی را بپذیرید و به آن اعتراف کنید، احتمالش ضعیف است که هر مشکلی را بحران بدانید، یا نتیجه بگیرید که زندگیتان را به طرز مطلوب و موفقیت آمیزی اداره نمی کنید. 
مسأله مهم این است که این قانون را مورد توجه قرار دهید و در قضاوت آن اشتباه نکنید.
حقیقتی که مدت هاست در مورد عملکرد روانی انسان ثابت شده، این است که شرایط ویژه نیستند که فرد را غمگین می‌کند، بلکه تصورات شخص است که او را می آزارد. 
اگر زوج جوانی که چشمانشان از امید موج می زند، بر پایۀ کتاب های داستانی که همه چیز در آن ها شیرین و روشن است با هم ازدواج کنند، احتمالاً نسبت به مشکلات اندکی که اغلب باعث پیوند دو شخص مختلف با یک زندگی هماهنگ می شود، عکس العمل شدیدی نشان می دهند. 
به عبارت دیگر، اگر زوج جوانی با توجه به تجارب زندگیشان، پیش بینی کنند که مشکلاتی وجود خواهد داشت، در این صورت، با وقوع مشکلات، واکنش هایی طبیعی داشته و گرفتاری ها برایشان مشکل ساز نخواهد بود.
اگر انتظاراتی که از زندگی دارید، به جای ساده لوحانه، واقع‌گرایانه باشد، می توانید به عنوان یک مدیر زندگی، با آن درست برخورد کنید. 
بدانید که موفقیت، هدفی رو به جلوست و در این دنیای پر از کشمش است که زندگیتان باید فعالانه اداره شود.
کتاب: راهکارهای زندگی

  تأثیر شخصیت در روی گردانی ها

 
روی گردانی های مختلفی تو زندگی ها وجود داره، هرکسی از چیزی به فراخور حالش،که همون شخصیتش هست، روی گردانه،کسی از نماز، دیگری از گناه، اون یکی از دنیا واین یکی از آخرت، این پشت کردن ها، باتوجه به درون ما آدم ها، باهم فرق می‌کنه، و بستگی به این داره که ما چطور شخصیتی داریم،کسی که شخصیتی لذت طلب وشهوتران داره، نمیتونه از معنویات روی گردان نباشه، چون مزاحم لذت هاشه، اونی که در گوش جانش تزریق کرده که:
                              لذت ترک لذت گر بدانی                       دگرلذت نفس لذت ندانی
 
روی گردانی هاش از گناه هست و از آن چه ارتباطش رو با خداش بهم می‌زنه.
قرآن کریم چند نمونه از روی گردانی ها رو بیان فرموده و نتیجه و دلیل بعضی از اونها رو هم گفته، خوبه که ما خودمونو بسنجیم ببینیم این روی گردانی هایی که داریم در مسیر قرآن کریم هست؟یا خدای ناکرده از فرمایشات خدای متعال هم روی گردانیم.؟!!!
اگرروی گردانی های ما در مسیر خواست خدای متعال نباشه، مشکلات زیادی برامون پیش میاد، زندگی سخت، آخرت سخت تر،  و نقد ترین اون ها؛ دلی مرده و دائم روی گردان از خوبی ها.  روی گردانی از حبیب صاحب نعمت، در حال رفاه
   وَ إِذا أَنْعَمْنا عَلَى الْإِنْسانِ أَعْرَضَ‏ وَ نَأى‏ بِجانِبِهِ وَ إِذا مَسَّهُ الشَّرُّ كانَ یَؤُسا.
هنگامى كه به انسان نعمت مى‏بخشیم، (از حق) روى مى‏گرداند و متكبرانه دور مى‏شود؛ و هنگامى كه (كمترین) بدى به او مى‏رسد، (از همه چیز) مأیوس مى‏گردد (اسرا:83)

 زندگی سخت، در روی گردانی از یاد خدا
وَ مَنْ أَعْرَضَ‏ عَنْ ذِكْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیامَةِ أَعْمى‏.
 و هر كس از یاد من روى گردان شود، زندگى (سخت و) تنگى خواهد داشت؛ و روز قیامت، او را نابینا محشور مى‏كنیم!» (طه:124)

دو شخصیتی بودن در نعمت وسختی
وَ إِذا أَنْعَمْنا عَلَى الْإِنْسانِ أَعْرَضَ‏ وَ نَأى‏ بِجانِبِهِ وَ إِذا مَسَّهُ الشَّرُّ فَذُو دُعاءٍ عَریض‏.
و هرگاه به انسان (غافل و بى‏خبر) نعمت دهیم، روى مى‏گرداند و به حال تكبّر از حق دور مى‏شود؛ ولى هرگاه مختصر ناراحتى به او رسد، تقاضاى فراوان و مستمرّ (براى بر طرف شدن آن) دارد! (فصلت:51)

هرروی گردانی، یک انتخاب است و هر انتخاب، نقشی است در سرنوشت ما.
 

   |    :   روانشناسی

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2943
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )