مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:01:50
طلوع آفتاب: 05:48:30
اذان ظهر: 13:05:43
غروب آفتاب: 20:22:56
اذان مغرب: 20:44:07
نیمه شب: 00:12:23
حدیث روز
  • امام حسن مجتبى علیه السلام
  • أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم يَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن يَدعُوَ اللّه‏َ فَيُستَجابَ لَهُ؛
  • كافى، ج2، ص62، ح11
روان شناسی (کنترل زبان جسم )
.
كنترل زبان جسم

مقام و منزلت ما در نزد دیگران به میزان توجه مان نسبت به آنان بستگی دارد. می توانیم از طریق زبان جسم نظیر لحن صدا، تغییرات قیافه و تماس چشمی میزان توجهمان را به دیگران نشان دهیم و بدون حتی اظهار یک کلمه علاقمندی، تفاهم، سازگاری، ناسازگاری، راحتی و ناراحتی خود را به ایشان منتقل کنیم. قادریم با زبانی بی صدا پرسشهایی را مطرح سازیم و از بابت صداقت و خوش قلبی مان به دیگران اطمینان بدهیم.
راستی تا چه اندازه از نشانه ها، علایم و یا نهادها ی زبان جسم خود اطلاع دارید؟ آیا این علایم نیات و نقطه نظرهایتان را حمایت می کند و یا موجب ابهام و سوء تفاهم می شود؟
 
نقش گشاده رویی در ارتباط
دو نفر را در نظر بگیرید، اولی آزاد و راحت در کنارتان ایستاده و دومی دست به سینه،           قوز کرده و روی از شما برگردانده است. 
به نظرتان کدامیک خوش برخوردتر است؟ با چه کسی مایلید حرف بزنید و بگو و بخند کنید؟
دست به سینه ایستادن، برگرداندن چهره، مشت کردن گره، چشمان خمار و لبهای چروکیده جملگی بر این نکته دلالت دارد که طرف مقابل مایل به گفت و شنود نیست و به اطلاعات و ایده های تازه بها نمی دهد و در واقع موضع دفاعی اتخاذ کرده است.
او با زبان بی زبانی می گوید: «من عصبی و متزلزل هستم و علاقه ای به شما و شنیدن نقطه نظرهایتان ندارم.» غافل از این که این حالت به مقام و منزلت او به شدت آسیب می رساند و بدتر از آن موجب انسداد ارتباط می شود، زیرا ارائه اطلاعات خوب و مفید به فردی که چنین علایمی را مخابره می‌کند دشوار است.
به طور کلی میان تن و ذهن ارتباطی مداوم برقرار است. از این رو وضع جسمانی و شکل ظاهری ما متأثر از افکار و نیت هایی است که در سر می پرورانیم. 
 
نابراین زبان جسم منفی نظیر آنچه در بالا به آن اشاره شد، جمع آوری اطلاعات خوب و مفید و آفرینش ارتباط مؤثر را با بن بست رو به رو می سازد. حالات و حرکات بسته ما نشان میدهد که گوش و ذهنمان نیز بسته است.
بعکس فرد گشاده رو با طرز ایستادن، لحن صدا، اشارات و حرکات دست و نوع نگاه نشان می دهد که ذهن، فکر و دیدگاهش برای برقراری ارتباط و شنیدن اخبار و اطلاعات تازه آمادگی دارد. او با زبان جسم خویش این پیام را مخابره می کند که: «من مطمئن و خاطر جمع هستم و مایلم سخنان شما را بشنوم.»
گشاده رویی حاکی از خلوص نیت است. بعلاوه درک فرد گشاده رو و ارائه اطلاعات خوب و مفید به او به طور قطع نسبت به فرد بسته، آسان تر است.
 
اهمیت تمرکز ذهن در زبان جسم
هنگام گفت و شنود با دیگران از انجام کاری که سرگرم آن هستید دست بکشید، قلم تان را روی میز بگذارید، و شش دانگ حواستان را به او و موضوع گفتگو متمرکز کنید. از طرح پرسش در ذهنتان و یا آنچه قصد دارید پس از اتمام سخن گوینده بر زبان جاری سازید احتراز کنید و برای شنیدن به چشمانتان به اندازه گوشهایتان متوسل شوید. با انجام این کارها پلی ارتباطی بین شما و طرف مقابل به وجود آمده و پیام‌ها به طور دقیق  رد و  بدل می شود. بعلاوه گوینده به ادامه سخن ترغیب شده و احتمال این که افکارتان تحت تأثیر سر وصداها و رفت و آمدهای پی در پی پرت شود کاهش می یابد. هرچه ارتباط مهم تر باشد، دور کردن افکار مختلف از ذهن و تمرکز کامل بر سخنان گوینده اهمیت بیشتری پیدا می کند.
آیا بدترین زبان جسمی را که تاکنون با آن رو به رو بوده اید به یاد می آورید؟ از نظر بیشتر مردم فردی که روی صندلی نشسته، با شیب زیاد تکیه داده، دستانش را پشت سرش فقل کرده، سینه سپر کرده و پاهایش را به طور کامل در برابرش گشوده، ناهنجارترین زبان جسم را به نمایش می گذارد. حالات و حرکات فوق این مفهوم را می رساند که: «من فردی نیرومند هستم. موجود حقیری مثل تو تهدیدی برایم محسوب نمی شود!»
لابد می پرسید چرا در مثال فوق زبان جسم تا این اندازه تهاجمی است. 
همه اعضای مهم بدن ما به وسیله ستون فقرات محافظت می شود و شکم تنها عضوی است که هیچ سپر دفاعی ندارد.
 به همین دلیل در شرایط عصبی و تحت فشار،  متأثر از غریزه، با دست به سینه ایستادن، قوز کردن، پا روی پا انداختن و غیره از این عضو محافظت می کنیم. جلو دادن شکم از نظر بسیاری از مردم غرور و قلدری تفسیر می شود.
برطبق «تئوری ریشوها» که توسط فرانک کول، جامعه شناس مشهور مطرح شده است حدود پنجاه درصد مردان آلمان شرقی دارای ریش بلند هستند. آیا فکر می کنید که ریش بلندشان ناشی از کمبود تیغ ریش تراشی است؟ خیر! علت آن است که چون اغلب شان درگیر خبرچینی و شایعه پراکنی هستند به وسیله ریش بلندشان این عمل را مخفی می‌کند. 
بعلاوه ریش بلند آنان مانع از آن می شود که کسی از فاصله چند متری بتواند از حرکات لب شان به آنچه می گویند پی ببرد.
 
کمی به جلو خم شوید
هنگام گوش کردن با کمی خم شدن نشان دهید که به سخنان  طرف مقابل توجه دارید. این حالت نمایانگر آن است که به گفت و شنود علاقمندید و میل داریدآن را ادامه دهید. 
خم شدن به طرف فرد دیگر شگرد هوشمندانه و زیرکانه برای متقاعد کردن او و کسب اطلاعات بیشتر است. اما اگر در به کار بردن این تکنیک افراط کنید و بیش از اندازه خم شوید ممکن است قلدری و پس زدن به حساب آید و نتیجه معکوس به بار آورد. 
عکس این نظام نیزصادق است. اگر کسی درباره مسایل و معضلات شخصی خود سخن می گوید و آشفته حال و بحرانی است، می توانید  با تکیه به عقب از فشار عصبی اش بکاهید. در چنین شرایطی نیز باید حدود را رعایت کنید زیرا با زیاده روی در تکیه دادن طرف مقابل حس می کند که به سخنانش توجه ندارید.
 
اهمیت تماس چشمی
هنگام ارتباط با دیگران به میزان تماس چشمی و سمت و سوی نگاهشان توجه کنید. فراموش نکنید که چشم آینه روح است. پدر و مادرها اغلب به فرزندانشان می گویند: «وقتی دارم با تو حرف می زنم، به من نگاه کن.» دوستان و آشنایان می گویند: « او حتی نتوانست به چشمانم نگاه کند.»
تماس چشمی نشانه صداقت و اعتبار است. با تماس چشمی به طرف مقابل اطمینان می دهیم که به او و سخنانش علاقمندیم و مایلیم آن را دنبال کنیم. تماس چشمی مناسب از سوی شنونده، گوینده را ترغیب     می کند که به سخنانش ادامه دهد. بعکس تماس چشمی محدود از میل و رغبت او برای شرح و پیگیری موضوع می کاهد.
تماس چشمی مناسب از سوی گوینده این پیام را می رساند: «من حقیقت را به شما می گویم، می توانید به حرفهایم اعتماد کنید.» همچنین به شنونده کمک می کند ارتباطش را حفظ کند. 
افراط در تماس چشمی گوینده از اعتبارش می کاهد و موجب خوف و وحشت شنونده می شود. بعکس فقدان تماس چشمی گوینده بر این نکته دلالت دارد که چیزی را مخفی می‌کند.
در اینجا یک مسأله وجود دارد و آن متفاوت بودن میزان تماس چشمی در فرهنگهای مختلف است. در فرهنگ آنگلوساکسون توصیه شده که حدود یک سوم اوقاتی را که در حال گفت و شنود هستید تماس چشمی برقرار کنید.      در صورتی که بومیان استرالیا و بعضی از فرهنگهای آفریقایی این برخورد را  بی احترامی و تجاوز به حریم شخصی شان تلقی می کنند. بعکس برگرداندن نگاه را نشانه احترام می دانند. در فرهنگ ملل شمال و جنوب شرقی آسیا، مردم با تماس چشمی کمتر راحت ترند. در این نواحی ادب حکم می کند که هنگام گفتگو به جای این که مستقیم به چشمان طرف مقابل نگاه کنید، سرتان را پایین آورده و از تماس چشمی اجتناب نمایید. بخصوص هنگامی که مقام و منزلت طرف مقابل از شما بیشتر است.
 
آرامش و اعتدال
آیا شما هنگام ارتباط با دیگران مرتب وول می خورید؟ بعضی افراد عادت دارند پیوسته پای خود را تکان دهند و عده ای دیگر با مداد یا انگشتانشان بی وقفه بر روی میز می‌کوبند. این حرکات از ناآرامی و آشفتگی روحی شان حکایت می کند و می تواند موجب حواس پرتی فرد دیگر شده و ارتباطی خوب و    ثمربخش را به بن بست بکشاند، ولو این که متأثر از عادت و یا برای تخلیه انرژی عصبی باشد. 
در حقیقت زبان جسم این گونه افراد این پیام را منتقل می‌کند: «من خسته و کسل هستم.» «میل دارم اینجا را ترک کنم.» «عصبی و مردد هستم» یا «آشفته و ناآرام هستم».
شما در یک فضای آرام و معتدل بهتر می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. برای حفظ آرامش و تسلط بر اعصابتان ضرورت دارد شق و رق بنشینید و از وول خوردن، کوبیدن مداد و یا مرتب کردن لباستان خودداری کنید. 
به این ترتیب فردی آرام، مسلط بر خود و مقتدر به نظر رسیده و مسیر ارتباطات را نرم و سبک طی می‌کنید.
 
انعکاس و واکنش
گفتن مطلبی نامربوط و متضاد با آنچه گوینده درباره اش صحبت می‌کند ممکن است به بحث و بگو و مگو کشیده شده و به حالات عصبی و یا رنجش و دلخوری منجر شود. با واکنش مناسب، بخصوص شرح و بسط سخنان گوینده و استفاده از مهارتهای گوش کردن که پیش از این به آن اشاره شد نقطه نظرهای طرف مقابل را دنبال کنید.
در فصول گذشته گفتیم که برای اطمینان از ایجاد ارتباطی دقیق همچنین جمع آوری اطلاعات بیشتر، بهتر است که برداشت خود را از آنچه می شنوید به طور خلاصه به گوینده منعکس کنید. 
همچنین به اهمیت این امر واقف شدید که وقتی یک سلسله سؤالات را یکی پس از دیگری مطرح می کنید، برای این که پرسش مکررتان رنگ و بوی بازجویی به خود نگیرد، لازم است پس از شنیدن هر پاسخ خلاصه ای از آن را به گوینده منتقل کنید. هیچ گاه به طور ناگهانی موضوع سخن را عوض و گفتگو را به مسیری کاملاً متفاوت هدایت نکنید.

مهارتهای ارتباطی/ نوشته:کریس کول/ ترجمه: محمدرضا آل یاسین 
 

   |    :   روان شناسی (کنترل زبان جسم )

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3240
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )