مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 05:38:25
طلوع آفتاب: 07:02:36
اذان ظهر: 13:10:46
غروب آفتاب: 19:18:56
اذان مغرب: 19:37:02
نیمه شب: 00:28:40
حدیث روز
  • امام صادق علیه السلام
  • قالَ اللَّهُ تباركَ وتعالى: ما تَحبَّبَ إليَّ عبدي بأحَبَّ مِمّا افْتَرَضتُ علَيهِ؛
  • الكافي: ج 2، ص 82، ح 5 ميزان الحكمة: ج 1، ص 503
Print

ستاره شهر قُم

حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) مظهر فضائل و مناقب و مقامات معنوی است. طوری که روایات اهل بیت(علیهم السلام) فضیلت ها و مقامات معنوی والایی را برای آن بزرگوار تایید می کنند. ایشان دارای پاکی روح و کمالات معنوی بالایی بودند، طوری که به زائرانش وعده بهشت داده شده است

حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) مظهر فضائل و مناقب و مقامات معنوی است. طوری که روایات اهل بیت(علیهم السلام) فضیلت ها و مقامات معنوی والایی را برای آن بزرگوار تایید می کنند.
ایشان دارای پاکی روح و کمالات معنوی بالایی بودند، طوری که به زائرانش وعده بهشت داده شده است:
مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ فِی ثَوَابِ الْأَعْمَالِ وَ عُیُونِ الْأَخْبَارِ عَنْ أَبِیهِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ مُوسَى بْنِ الْمُتَوَکِّلِ عَنْ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنْ سَعْدِ بْنِ سَعْدٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ الرِّضَا (علیه السلام) عَنْ زِیَارَةِ فَاطِمَةَ بِنْتِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ (علیهما السلام) بِقُمَّ فَقَالَ مَنْ زَارَهَا فَلَهُ الْجَنَّة.
(وسائل‏ الشیعة، ج 14، ص 576، ح 94)

در منابع و متون دینی، و آموزه های اسلامی ما این گونه نقل شده است که در میان فرزندان فراوانِ امام هفتم پس از امام رضا (علیه السلام) کسی هم پای معصومه نیست.(شوشتری، تواریخ النبی و الآل، ص۶۵)
شیخ عباس قمی می‌گوید: در میان دختران موسی بن جعفر (علیهما السلام) افضل آنان سیده جلیله معظمه، فاطمه است که به معصومه شهرت دارد.(قمی، منتهی الآمال، ج۲، ص۳۷۸)
او ماه تابانی است از برج امامت طلوع كرده و در آ‎غوش امامت تربیت یافته و قنداقه امامت را نیز در دامن خود پرورش داده است.
ایشان هم از نظر شخصیت علمی و هم کمالات دیگر کامل ترین بود و همچنین از خصوصیات بارز آن بزرگوار این بود كه از جمله روایت كنندگان حدیث بود و به علوم اسلامی و آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ آگاهی داشت. و مهم تر از این ها این که ایشان نیز همچون حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) دارای مقام شفاعت است و احتمالاً نامیده شدن وی به فاطمه بی ارتباط با این مقام نبوده است.

بندگی و عبادتی کم نظیر
در نقل ها داریم که حسن بصرى كه یكى از عباد و زهاد دنیاى اسلام است درباره فاطمه زهرا(علیهاالسلام) مى گوید: به قدرى دختر پیغمبر(صلى الله علیه و آله) عبادت كرد و در محراب عبادت ایستاد كه پاهاى آن بزرگوار از ایستادن در محراب عبادت ورم كرد. حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) نیز با تاسی به الگوی خود از زیباترین جلوه هاى بندگی و عبادت بود.
او با عبادت و شب زنده داری هفده روزه‌اش در واپسین روزهای عمر شریفش در مدت اقامتش در قم گوشه‌ای از یك عمر عبودیت و خضوع عبد صالح خدا در برابر ذات پاك الهی است.(كتاب قم، ص 292)

چرا او کریمه ی اهل بیت(علیهم السلام) است؟
از حضرت معصومه(سلام الله علیها) در میان علما و فقیهان شیعه با لقب کریمه ی اهل بیت یاد می شود. از میان بانوان اهل بیت، این نام زیبا فقط به آن حضرت اختصاص دارد. بر اساس رویای صادق و صحیح نسب شناس گران قدر مرحوم ایت الله مرعشی نجفی این لقب از طرف امام صادق(علیه السلام) برای حضرت معصومه(سلام الله علیها) انتخاب شده است.
در یک رویای صادقه امام صادق(علیه السلام) به آیة الله نجفی(ره) که دعا و راز و نیاز و تلاش و پیگیری برای یافتن قبر مطهر حضرت زهرا(سلام الله علیها) را آغاز کرده بود، خطاب فرمود: «بر تو باد به کریمه ی اهل بیت»!

شفاعت همه ی شیعیان
آیة اللّه حاج سید محمد وحیدی(ره) از یکی از سادات برقعی نقل فرمودند که گفته بود: شبی در عالم رؤیا محضر مقدس حضرت معصومه(سلام الله علیها) رسیدم. مانع و حجابی در بین نبود. احساس کردم که من محرم ایشان هستم و ایشان عمه ی سادات برقعی می باشند. از محضر مقدس شان سؤال کردم: «آیا شما به اهل قم، شفاعت خواهید فرمود؟» حضرت در پاسخ فرمودند: «میرزای قمی (ره) برای شفاعت اهل قم کافی است! من برای همه ی شیعه شفاعت می کنم».
این رؤیای صادقه، یادآور حدیثی از امام صادق(علیه السلام) است که می فرماید: «تدخَل بشفاعَتِها شیعَتی الجنّة بأجمعهم؛ به شفاعت او - حضرت فاطمه ی معصومه سلام الله علیها - همه ی شیعیانم وارد بهشت خواهند شد»

با توجه به این که گفتیم یکی از راه های مهمّ تقرب به خداوند دوستی و محبّت اهل بیت(علیهم السلام) و فرزندان آن بزرگواران است. و یک راه معرفت یافتن به آنان بررسی و مطالعه در زندگی سراسر نور آن بزرگواران است پس به نظر می رسد برای تحصیل این موارد مقدماتی را باید فراهم کنیم. از جمله ی این مقدمات می تواند: شناخت شناسنامه ای آن بزرگواران، شناخت ویژگی ها و صفات والایشان، فضائل و برکات زیارت آنها، توجه و به سیره و روش زندگی آنان و الگوپذیری از آن و توسل به آن عزیزان باشد. باشد که از فیض زیارت اهل بیت(علیهم السلام) و فرزندان بزرگوارشان در دنیا و شفاعت شان در آخرت بهره مند گردیم.


 

دوشنبه 20 دى 1395
بازدیدها 2540
دیدگاه ها 0
امتیاز 3 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 422


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: