مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 05:15:54
طلوع آفتاب: 06:43:00
اذان ظهر: 11:49:30
غروب آفتاب: 16:55:59
اذان مغرب: 17:15:27
نیمه شب: 23:05:57
حدیث روز
  • امام حسن مجتبى علیه السلام
  • أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم يَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن يَدعُوَ اللّه‏َ فَيُستَجابَ لَهُ؛
  • كافى، ج2، ص62، ح11
سخن اول
.
سخن روز

 ارزش نور يك چراغ را كسي با تمام وجودش درك مي نمايد كه مدتي طولاني در ظلمت و تاريكي پر هراس جنگلي وحشتناك راه خود را گم كرده باشد يا در بياباني برهوت در شب ظلماني تنها و بي كس با نگراني و ترس به اميد نجات و رهايي به هر سو كه رو مي كند جز تاريكي و بي پناهي چيزي    نمي يابد و با نا اميدي در سياهي شب از اين سو به آن سو مي گريزد و زماني كه كورسوي چراغ و نوري از دور دست روح زندگي و اميد حيات و نجات را در وجودش زنده مي‌كند با تمام وجود به آن سو مي شتابد و براي رسيدن به آن سر از پاي نمي شناسد.
اما اهميت و ارزش حيات بخش يك تخته پاره را در ميان امواج سهمگين دريايي طوفاني يك غريق در مي يابد كه هر لحظه در حال فرورفتن در گرداب مرگ است و فناي خويش را در برابر خويش مي بيند و زماني كه گروهي كه در حال غرق شدن و دست و پنجه نرم كردن با امواج خروشان و مهيب دريايي عيمق و طوفاني هستند كشتي بزرگي را در نزديكي خود ببينند با تمام وجد به سوي آن مي شتابند و آرزوي رسيدن به آن و نجات از امواج بلا تمام وجودشان را فرا مي گيرد.
در اين جاست كه وجود مقدس امام حسين(ع) چراغ هدايت و كشتي نجات جامعه بشريت معنا و ارزش واقعي خود را آشكار مي سازد، راه او راه نور در ظلمت ظلم و كاروان او كشتي نجات راه گم كردگان حيرت و خودباختگي در جنگل انساني شبه آدمهاي اندك است.
آري اگر با ديدي عميق به كل زمين بعنوان صحنه تقابل حق و باطل بنگريم و زمان را وقت و موقع برخورد پاكي و پليدي بدانيم و خويشتن خويش را مسئول انتخاب وجود و ماهيت واقعي خود در پهنه هستي و معمار واقعي بهشت و دوزخ خويش بپذيريم به خوبي در مي يابيم كه:
عاشورا، تنها يك روز نيست و نه بخشي از زمان كه كل روزهاي زمان است و موعد ديدار ماست با حضرت دوست در لحظه تقابل حق و باطل و رويارويي پاكي و پليدي كه بايد بصورت جدي جايگاه خود را در اين زمان مشخص كنيم.
وكربلا،‌ يك مكان نيست و نه بخشي از زمين كه كل زمين است و ميعادگاه توست با حضرت حق در صحنه حضور پاكان و ناپاكان و ميدان مقابله اهل دنيا و اهل آخرت كه هركسي بايد صف خود و جايگاه واقعي خويش را نزد خود و خداي خويش مشخص نمايد.
و محرم، يك ماه نيست و نه بخشي از يك سال كه كل عمر و زندگي آدمي در حرم يار كه بايد محرم راز باشد و محرم در حريم كبرياي او در مقابله نار و نور و آنجاست ماهيت وجودي آدمي با انتخاب آگاهانه خود او ناري مي شود يا به نور مي پيوندد.
و حسين(ع)، فقط يك نام نيست و نه فرزند رسول خدا, و زاده فاطمه زهرا(س) و علي مرتضي(ع)كه حسين (ع) چراغ راه انسانهاست در تاريكي هاي راه زندگي و كشتي نجات است در تلاطم امواج بلا در گرداب فنا كه فرزند آدم را به بقا مي خواند و بزرگ آموزگار شهادت كه آدمي را به سفره نعيم پر بركت انوار الهي در نزد پروردگار دعوت مي نمايد.
 
   |    :   سخن اول

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3993
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )