مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 05:38:25
طلوع آفتاب: 07:02:36
اذان ظهر: 13:10:46
غروب آفتاب: 19:18:56
اذان مغرب: 19:37:02
نیمه شب: 00:28:40
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • اَلصَّلاةُ مِن شَرائِعِ الدّينِ وَ فيها مَرضاةُ الرَّبِّ عَزَّوَجَلَّ وَ هِىَ مِنهاجُ النبياءِ وَ لِلمُصَلّى حُبُّ المَلائِكَةِ وَ هُدىً و ايمانٌ وَ نورُ المَعرفَةِ وَ بَرَكَةٌ فِى الرِّزقِ؛
  • خصال، ص 522، ح 11
Print

شادمانه میلاد حضرت سیدالکریم(علیه السّلام)

شیخ المحدّثین «صدوق» از محمّد بن یحیی عطّار –که یکی از اهالی ری است– این گونه نقل کرده که خدمت امام هادی(علیه السّلام) رسیدم، ایشان فرمود: «کجا بودی؟» گفتم: حسین بن علی(علیه السّلام) را زیارت کردم، امام هادی (علیه السّلام) فرمود: «بدان که اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خودتان زیارت کنی، مانند کسی هستی که حسین بن علی(علیه السّلام) را زیارت کرده باشد».

می درخشد بارگـــاهش تا فراسوی زمان
ریــزش بــاران رحمت بر کویرستان دل
حافـظ آیات حق و ناقــل علـــم حدیث
روح بخش اهل ایمان، حضرت عبدالعظیم
در جوارت حمزه و طاهر بُوَد کـز خاکشان
مـی بَرَد ره تــا حــریم کبـریای منـزلت
 

 
شیخ المحدّثین «صدوق» از محمّد بن یحیی عطّار –که یکی از اهالی ری است– این گونه نقل کرده که خدمت امام هادی(علیه السّلام) رسیدم، ایشان فرمود: «کجا بودی؟» گفتم: حسین بن علی(علیه السّلام) را زیارت کردم، امام هادی (علیه السّلام) فرمود: «بدان که اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خودتان زیارت کنی، مانند کسی هستی که حسین بن علی(علیه السّلام) را زیارت کرده باشد». 
 
حضرت شاه عبدالعظیم که کنیه اش ابوالقاسم و ابوالفتح نیز بوده، در روز چهارم ماه ربیع الثانی سنه 173 هجری قمری در زمان هارون الرشید در مدینه در خانه جدّش حضرت امام حسن مجتبی(علیه السّلام) متولّد شده و پس از مدّت 79 سال و شش ماه و یازده روز قمری عمر ، در روز آدینه پانزدهم شوّال المکرّم سنه 252 هجری قمری ، مطابق سیزده مهر ماه قدیم سنه 235 یزدگردی ، در زمان المعتزّ بالله عبّاسی به سرای آخرت رحلت نمود. 
 
تبار حضرت عبدالعظیم حسنی با چهار واسطه، به سبط اکبر پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) و خاندان وحی می‌رسد، احمد بن علی نجاشی -که یکی از ارکان علم رجال است- درباره نسب آن بزرگوار می‌نویسد: هنگامی که جنازه او را برای غسل برهنه می‌کردند، در جیب لباس وی نوشته‌ای یافت شد که در آن، نسبش، این گونه ذکر شده بود:
من ابوالقاسم، عبدالعظیم‌بن عبدالله‌بن علی‌بن حسن‌بن زید‌بن علی‌بن حسن‌بن علی‌بن ابی‌طالب هستم. 
 
حضرت عبدالعظیم(علیه السّلام) در عصر خود، مجتهد توانمندی بوده که براساس اصول و قواعدی که از اهل‌بیت(علیهم السلام) در اختیار داشته، می‌توانسته دیدگاه‌های اسلام ناب را در زمینه‌های مختلف اعتقادی و عملی استخراج کند و به پرسش‌های مردم پاسخ گوید. ایشان شخصی پرهیزگار و دیندار بود . اهل عبادت بود و به امانتداری و راستگویی شهرت داشت. به امور دینی دانا بود . توحید و عدل را باور داشت و بسیار حدیث و روایت [از اهل بیت(علیه السّلام)] نقل می کرد. ایشان دوران حیات پنج امام از امامان اهل بیت(علیه السّلام) - یعنی امام کاظم(علیه السّلام) تا امام عسکری را درک کرده است.
 
شاید از آن جهت که حرم عبدالعظیم حسنی(علیه السّلام) برای ایرانیان همچون حرم مطهر اباعبدالله الحسین(ع) دارای برکات و کرامات است ایشان به سیدالکریم شهرت یافته اند. 
 
السلام علیک یابن الســـاده الاطهار
السلام علیک یابن المصطفین الاخیار
 
زیارت حضرت عبدالعظیم(ع)


 
چهارشنبه 15 دى 1395
بازدیدها 2232
دیدگاه ها 0
امتیاز 2.9 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 415


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: