مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 05:38:25
طلوع آفتاب: 07:02:36
اذان ظهر: 13:10:46
غروب آفتاب: 19:18:56
اذان مغرب: 19:37:02
نیمه شب: 00:28:40
حدیث روز
  • امام حسین علیه السلام
  • لا أفلَحَ قـَومٌ اشتَـروا مَـرضـاتِ المَخلـُوق بسَخَطِ الخـالِق ؛
  • تاریخ طبرى، ص 1، ص 239
Print

شیعه جعفری

آیا می دانید چرا پیروان اهل بیت را شیعه می نامند؟! این سوال بسیار مهمی است که دانستن آن برای همه ی ما که خود را شیعه می نامیم ضروری است. امام صادق(علیه السلام)، رئیس مکتب جعفری در روایتی شریف پاسخ این پرسش را بیان فرموده اند.

آیا می دانید چرا پیروان اهل بیت را شیعه می نامند؟! این سوال بسیار مهمی است که دانستن آن برای همه ی ما که خود را شیعه می نامیم، ضروری است.

امام صادق(علیه السلام)، رئیس مکتب جعفری، در روایتی شریف، پاسخ این پرسش را بیان فرموده اندکه من آن را برای شما می گویم: روزی یکی از دوستان امام به نام مُفَضَّل می پرسد: شما قبل از خلقت آسمان و زمین کجا بودید؟ امام می فرمایند: ما نوری بودیم که خدا را تسبیح و تقدیس می کردیم تا اینکه خداوند ملائکه را آفرید و به آن ها نیز فرمان تسبیح داد ولی آن ها گفتند که: ما نمی دانیم! آن جا بود که به دستور خدا، ملائکه از ما تسبیح را آموختند. باید بدانی که پیروان ما از شعاع آن نور آفریده شده‌اند و به همین خاطر است که آنان، شیعه نامیده شده‌اند. 

پس قدر خودت را بدان و بدان که این فقط یک اسم نیست که رسم حقیقی توست و هر کسی توفیق آن را نخواهد یافت و چه چیزی بهتر از این که این نور درونی را چراغی در این تاریکنای زندگی کنی تا رسیدن به خانه دوست که هرچه هست هموست! که اگر چنین نکنی قدر خود را نشناخته ای. 

 
متن روایت
عن المفضل قال: قلت لمولانا الصادق علیه السلام: ما كنتم قبل أن یخلق الله السماوات والأرض. قال: كنا أنوارا نسبح الله تعالى ونقدسه حتى خلق الله الملائكة فقال لهم الله عز وجل: سبحوا. فقالت: أی ربنا لا علم لنا، فقال لنا: سبحوا فسبحنا فسبحت الملائكة بتسبیحنا، ألا إنا خلقنا أنوارا وخلقت شیعتنا من شعاع ذلك النور فلذلك سمیت شیعة، فإذا كان یوم القیامة التحقت السفلى بالعلیا، ثم قرب ما بین أصبعیه؛
 
منبع: کتاب شریف بحارالانوار، جلد26، صفحه349، حدیث 24


 
پنجشنبه 25 آذر 1395
بازدیدها 2345
دیدگاه ها 0
امتیاز 3.1 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 414


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: