مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 05:15:54
طلوع آفتاب: 06:43:00
اذان ظهر: 11:49:30
غروب آفتاب: 16:55:59
اذان مغرب: 17:15:27
نیمه شب: 23:05:57
حدیث روز
  • امام حسن مجتبى علیه السلام
  • أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم يَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن يَدعُوَ اللّه‏َ فَيُستَجابَ لَهُ؛
  • كافى، ج2، ص62، ح11
عقاب و صدف
.
 عقاب و صدف 
 
روزي دو تا تخم پرنده درباره آنچه كه مي خواستند باشند، باهم درحال بحث بودند. 

تخم اول گفت: «من مي خواهم وقتي پوسته ام شكست و بيرون آمدم يك صدف باشم. يك صدف فقط در آب مي ماند و نبايد هرگز تصميمي بگيرد. جريان اقيانوس آن را به اطراف انتقال مي دهند، بنابراين لازم نيست برنامه اي داشته باشد. آب اقيانوس هنگام رد شدن از كنار او، غذايش را هم به همراه مي آورد. هر آنچه اقيانوس فراهم مي كند همه آن چيزي است كه صدف، بي كم و كاست دريافت مي كند. 
تخم اول ادامه داد: « همين براي من زندگي است، ممكن است محدوديت باشد، اما تصميمات و مسئوليت هايي وجود ندارد، اين يك زندگي امن و بي دردسر است كه فقط به وسيله اقيانوس كنترل مي شود.»
تخم دوم گفت: «اما اين براي من زندگي نيست. من آرزو دارم يك عقاب باشم، عقاب آزاد است و به هر جايي كه بخواهد پرواز كند و هركاري را كه مورد علاقه اش است، مي تواند انجام دهد. البته عقاب مسئول شكار غذا و تصميم گرفتن براي ادامه بقا و زندگي اش است، اما آزاد است تا برفراز كوههاي بسيار بلند پرواز كند. 
تخم دوم ادامه داد: «عقاب در كنترل خود است، نه اينكه بوسيله ديگران كنترل شود. من مي خواهم نه محدوديتي بر من باشد و نه برده اقيانوس باشم، در نتيجه تمايل دارم هر تلاشي را كه لازم است انجام دهم تا مانند يك عقاب زندگي كنم.»
اصول موفقيت
عقاب نماد قدرت، آزادي، سرعت و اوج است. عقاب قادر است كه بر فراز ارتفاعات اوج گيرد و چشم اندازهاي زيباي جهان را ببيند،‌ اگر چه بهاي منافعي را كه دارد، بايد با كار، خطر كردن (ريسك پذيري) و تنازع براي بقايش بپردازد. 
براي اوج گرفتن و موفقيت همواره بهايي وجود دارد، البته براي نپرداختن بهاء و پس انداز كردن آن مي توان راه صدف را انتخاب كنيم و در «حوزه آرامش» خود بمانيم و هيچ چيزي بدست نياوريم. 
انسانهايي كه هدفي را در زندگي دنبال مي كنند، مسئوليت پذيرند، تصميم مي گيرند و سرنوشت خودشان را در زندگي رقم مي زنند. مسئوليت ها را كه شامل ريسك پذيري و پاسخگو بودن نيز مي شود و بعضي اوقات ناخوشايند هم هست، مي پذيرند.
اكثر افراد ترجيح مي دهند كه در حوزه آرامش خود بمانند و يك زندگي منفعل را بدون پذيرش مسئوليت هايش زندگي كنند. 
آن ها بي مقصد و مقصودند و چون جسمي شناور و موجودي بي اراده، در طول زندگي (از آغاز تا انتها) در انتظارند كه چيزي در زندگي شان اتفاق بيفتد،‌ بجاي آنكه خود موجب شوند كه چيزي در زندگي شان اتفاق بيفتد.
پذيرش مسئوليت، مبتني است بر محاسبه و برآورد كردن نتيجه اعمال و تصميمات، و نه بر ريسك پذيري غير عقلاني، اين بدان معناست كه بايد همه مزايا و معايب ارزيابي شوند و بعد از آن مناسب ترين اقدام و يا تصميم اتخاذ شود. 
انسان هاي مسئول، فكر نمي كنند كه جهان آن ها را به زندگي كردن وادار كرده است، آن ها می دانند كه براي منظوري آفريده شده اند و رسالتي را در اين دنيا بر عهده دارند. به راستي رسالت ما در اين جهان چيست؟
نقل قول انگيزشي
بخاطر داشته باشيد همان قدر كه در اتخاذ تصميم و اقدام كردن،‌ ريسك وجود دارد، در انفعال، بي تصميمي، و دست روي دست گذاشتن هم ريسك و مخاطره وجود دارد.

راز گل های نرگس/ دکتر سید قوام الدین مهدوی
 ...................................

   |    :   عقاب و صدف

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3507
5/10 (تعداد آرا 3 نفر )