مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:15:56
طلوع آفتاب: 05:55:51
اذان ظهر: 13:00:55
غروب آفتاب: 20:05:59
اذان مغرب: 20:26:16
نیمه شب: 00:10:57
حدیث روز
  • امام حسن مجتبى علیه السلام
  • أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم يَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن يَدعُوَ اللّه‏َ فَيُستَجابَ لَهُ؛
  • كافى، ج2، ص62، ح11
قلب رمضان
.
قلب رمضان 
 شب قدر فرصتي است براي بازگشتن به سوي حضرت حق و توبه كردن از گناهان و پيمودن راه درست. شب قدر،‌فرصتي است براي پاك كردن ظاهر و باطن از هر آلودگي. شب قدر شب سبك شدن روح از بار گناهان و رهايي از دوزخ است.
 
قدر ... شب مقدّرات
 
إنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيلَةِ الْقَدْرِ وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيلَةُ الْقَدْرِ  لَيلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ  تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ  سَلَامٌ هِي حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
شب قدر مشهورترين نام اين شب است. مفسران درباره اينكه چرا اين شب را شب قدر گفته اند و قدر به چه معناست، سه معنا را انتخاب كرده اند:
 
1- قدر، شرف و منزلت 
مرحوم طبرسي گويند: ازآن رو به اين شب، قدر گفته اند كه داراي شرف و پايه اي بلند و شأني عظيم است. چنان‌چه قرآن مي فرمايد: وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ، يعني عظمت و شأن خدا را آن‌گونه كه بايد به جا نياوردند. 
برخی گفته اند: شب قدر است، زيرا كارهاي خدايي را در آن شب پاداشي بزرگ و گران سنگ است. 
گروهي ديگر نيز گفته اند: شب قدر است، چون كتابي گرانبها بر پيامبري بلند مرتبه و گرامي،   براي امتي بلند پايه با دستان فرشته اي گرانقدر نازل شده است. 
در قدر و منزلت شب قدر همين بس كه سوره مباركه «قدر» در شأن آن نازل شده است.
 
    2-قدر،‌تنگي و ضيق
يكي از معاني «قدر» ضيق و تنگي است.
اين شب را از آن رو «قدر» گفته اند كه زمين به واسطه كثرت فرود فرشتگان در آن شب، تنگ مي شود. زمين در اين شب،‌ سرشار از فرشتگاني است كه تا سپيده دم،‌ هم صدا با زمينيان به احياي آن شب مي پردازند و به وظايف خويش مي رسند. 
 
3- قدر، تقدير و اندازه‌گيري
بسياري از دانشمندان اين معنا را پذيرفته اند، چون در اين شب، همه چيز اندازه گيري مي شود، به آن شب قدر گفته مي شود.
از جمله مقدرات اين شب، سرنوشت افراد، جامعه، حوادث و پيش آمدها مانند جنگ،‌ زلزله، پيروزي، شكست، سعادت و شقاوت و ... است و در اين شب، سرنوشت افراد و جوامع و هر آنچه با سرنوشت انسان ها ارتباط دارد، بر اساس حكمت و مصلحت رقم مي خورد.
از حضرت امام رضا}، روايت شده:
اين شب را قدر ناميده اند، چون آنچه مربوط به سال است، از قبيل خوبي، ‌بدي، زيان، سود، 
روزي (معيشت) و مرگ و ولادت در آن شب اندازه گيري مي شود.
 
حقيقت شب قدر
شب قدر شبي است كه همه مقدرات تقدير مي گردد وقالب معين و اندازه خاص هر پديده، روشن و اندازه گيري مي شود.
در اين شب امور خير و شر مردم و ولادت، مرگ، روزي، حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه اي كه درطول سال واقع مي شود، تقدير مي‌گردد. شب قدر هميشه و هر سال تكرار مي شود. عبادت در آن شب، فضيلت فراوان دارد و در نيكويي سرنوشت يك ساله بسيار مؤثر است. 
در اين شب تمام حوادث سال آينده به امام هر زمان ارائه مي شود.
امام باقر (ع)  مي فرمايد:
در شب قدر به ولي امر (امام هر زمان) تفسير كارها و حوادث نازل مي شود و وي درباره خويش و ديگر مردمان مأمور به دستورهايي مي شود. 
اما سوره مباركه قدر كه به منزله شرح و تفسير آيات سوره مباركه «دخان» است، چند ويژگي براي شب قدرمي شمارد:
 
الف. شب نزول قرآن است. «إنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيلَةِ الْقَدْرِ»
ب. اين شب، شبي ناشناخته است و اين ناشناختگي به دليل عظمت آن شب است. «وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيلَةُ الْقَدْرِ »
ج. شب قدر از هزار ماه بهتر است. «لَيلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ»
د. در اين شب مبارك، ملائكه و روح با اجازه پروردگار عالميان نازل مي شوند «تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ» و روايات تصريح دارند كه آنها بر قلب امام هر زمان نازل مي شوند.
و. شب قدر، شب تقدير و اندازه گيري است، زيرا در اين سوره- كه تنها پنج آيه دارد- سه بار «لَيلَةُ الْقَدْرِ» تكرار شده است و اين نشانه اهتمام ويژه قرآن به مسئله اندازه گيري در آن شب خاص است.
مرحوم كليني در كافي از امام باقر(ع) نقل مي كند كه آن حضرت در جواب معناي آيه «إنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيلَةٍ مُبَارَكَة»  مي فرمودند: 
«درشب قدر، هر حادثه اي كه بايد در طول آن سال واقع گردد، تقديرمي شود، خير و شر، طاعت و معصيت و فرزندي كه قرار است متولد شود يا اجلي كه قرار است فرا رسد يا رزقي كه قرار است برسد.»  (الميزان، ج20، ص382)
 
توصيه هاي سحري 
 
• صرف سحري در وقت سحر توصيه مي شود، چرا كه مسلمان نه تنها به ظاهر مسئله مي نگرد، بلكه روح و اثر آن را نيز مد نظر قرار مي‌دهد. سحر وقت فضيلت است و بلند شدن به قصد سحري خوردن، خود فضيلتي است كه نبايد آن را فراموش كرد.
• شركت در نمازهاي جماعت پنجگانه، بخصوص نماز صبح و عصر را فراموش نكنيم كه مواظبت بر آن نشانه ايمان و سبب استقامت در دين و اثر محبت خدا و رسول است.
• تلاوت حداقل 10صفحه از قرآن كريم بعد از نمازصبح، كه تلاوت هر حرف از قرآن به ده برابر اجر دارد. به خاطر بسپاريم كه اين ماه، ماه قرآن است و هرچه بيشتر به قرآن رو آوريم خود را به خدا نزديكتر كرده ايم. سعي كنيم همانند سلف صالحمان (گذشتگان نيكوكارمان) بيشتر عبادتمان در اين ماه، تلاوت قرآن باشد.
• افطاري دادن به روزه داران، خود فضيلتي است كه پيامبر اسلام ما را به آن تشويق كرده است و ثواب آن، همانند اجرا آن روزه دار است، باعث مغفرت گناهان و نجات از آتش دوزخ است و نيز نشانه مهر و محبت اسلامي است و باعث ازدياد روابط برادري خواهد شد.
• انضباط و اخلاق اسلامي را در رمضان بخصوص در حالت روزه بيشتر رعايت كنيم. به موقع و با نشاط در محل كارمان حاضر شويم و با توجه به روح معنويت روزه، از كم حوصلگي و پرخاش كردن به ديگران جدّا دوري كنيم تا خداي ناكرده، دانسته يا ندانسته، به خاطر روزه مان بر آنان نباليم، بلكه برعكس اگر تا آن روز بد اخلاق و بي حوصله بوديم، سعي كنيم همانطور كه بر گرسنگي و تشنگي صبر مي كنيم بر ترك اخلاق ناپسند و عادات زشت مانند دروغ، غيبت، نگاه به نامحرم، گوش دادن به آهنگ مبتذل و گناهان ديگر نیز صبر كنيم و به تربيت نفس خويش بپردازيم و بدانيم كه بايد تمامي انداممان روزه باشد.
• شروع افطار با دعاي «بسم الله، اللهم لك صمت و بك آمنت و علي رزقك افطرت» باشد.
• سنت است روزه دار با رطب يا خرما يا با آب گرم شروع به افطار كند.
• سعي كنيم اوقات گرانبهاي اين ماه مبارك را در بازي و سرگرمي هاي بيهوده يا خداي ناكرده در گناه و معصيت از دست ندهيم،‌ بلكه با تشكيل  جلسه اي قرآني به تحسين قرائت خود بپردازيم يا از عالمي دعوت كنيم تا برايمان قرآن تفسير كند يا از احكام رمضان و روزه و عبادات و فضايل ائمه طاهرين برايمان بگويد كه اين ايام، ايام تقرب به خدا و دين است.
• نيكي به پدر و مادر را از مهمترين واجبات ديني مان بدانيم و سعي كنيم روابط خود را با همه مردم خوب كنيم و از خويشان و نزديكان و همسايگان ديدن و احوالپرسي كنيم و نيازهاي آنان را جويا شويم و به فقرا و مستمندان و يتيمان احسان كنيم.
• بعضي از روزه داران، بدون سحري روزه مي گيرند كه اين امر موجب مي شود نيازهاي تغذيه اي تأمين نشود و در نتيجه، كمبود بيش از حد انرژي و سوخت ناقص چربي ها، تركيباتي در بدن ايجاد كند كه منجر به ايجاد بوي بد دهان و سر درد و دردهاي عضلاني مي شود.
• حذف وعده سحري سبب پايين افتادن قند خون مي شود كه منجر به كاهش يادگيري، بي حوصلگي و خستگي مي شود.
• از مصرف بيش از حد قند و غذاهاي شيرين جلوگيري كنيد، تا بعد از ماه رمضان دچار افزايش وزن نشويد.
• همراه غذاي خود، آب و مايعات زياد ننوشيد.
• حتماً وعده سحري را كامل بخوريد تا از بروز صدماتي در سيستم عصبي، چشم و قلب جلوگيري كنيد.
• پس از خوردن سحري، حداقل يك ساعت براي هضم غذا بيدار بمانيد.
• از نوشيدن چاي زياد هنگام سحر خودداري كنيد.
• در وعده شام و سحر بهتر است از تمام گروه هاي مواد غذايي شامل گوشت و حبوبات،‌ لبنيات، سبزي ها، ميوه، نان و غلات استفاده كنيد.
• غذاهاي حاوي فيبر عبارتند از: غذاهاي حاوي سبوس، گندم،  سبوس دار، غلات و حبوبات، سبزي ها مانند لوبياي سبز، نخود، ذرت، اسفناج، برگ چغندر، ميوه هاي با پوست، ميوه خشك شده مثل برگه زردآلو، انجير، آلو خشك، بادام و غيره.
• غذاهاي سرخ شده بايد محدود شوند، زيرا باعث عدم هضم، سوزش سردل و اختلال در وزن مي شوند.
• از خوردن غذاهاي تند، پر ادويه و سرخ كردني در اين ايام بپرهيزيد.
• از خوراكي هايي كه باعث تسهيل عملكرد دستگاه گوارش مي شوند مانند انجير، گلابي، آلوي خيس شده و ... استفاده كنيد.
• با توجه به اين كه در ماه رمضان يك وعده غذايي حذف مي شود، همه افراد بايد حداقل 20 درصد كمتر از ماه هاي عادي غذا بخورند. 
با مصرف متعادل مواد غذايي در ماه مبارک رمضان، بدن فرصت سوزاندن چربي هاي اضافه را پيدا مي كند. 
• نوجوانان دست كم به 7 ساعت خواب آرام احتياج دارند، بنابراين توصيه مي شود شبها زودتر بخوابند تا هنگام سحر بتوانند با نشاط از خواب برخيزند و از بركات معنوي سحرهاي ماه مبارك بهره مند شوند.
• ساعات مطالعه و درس خواندن را طوري تنظيم كنيد كه بلافاصله پس از صرف غذا احساس گرسنگي زياد نكنيد.
• براي پيشگيري از يبوست، مصرف سبزي ها به صورت پخته و خام، خودداري از مصرف چاي پررنگ، استفاده از غذاهاي ملين مثل خورش آلو و كرفس و آشاميدن مقدار كافي آب البته نه همراه غذا، بلكه در فاصله بعد از افطار سودمند است.
• اگر برنامه ريزي درستي براي تغذيه داشته باشيد، بار 11 ماه خوردن ها و نخوردن هاي نادرست از جسمتان رها خواهد شد.
 
آواي آسماني رمضان 
مركز فعاليت هاي ديني

   |    :   قلب رمضان

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2896
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )