مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:01:50
طلوع آفتاب: 05:48:30
اذان ظهر: 13:05:43
غروب آفتاب: 20:22:56
اذان مغرب: 20:44:07
نیمه شب: 00:12:23
حدیث روز
  • امام صادق علیه السلام
  • قالَ اللَّهُ تباركَ وتعالى: ما تَحبَّبَ إليَّ عبدي بأحَبَّ مِمّا افْتَرَضتُ علَيهِ؛
  • الكافي: ج 2، ص 82، ح 5 ميزان الحكمة: ج 1، ص 503
گوناگون
چگونه در پیاده‌روی کالری بیشتری بسوزانیم؟
چگونه در پیاده‌روی کالری بیشتری بسوزانیم؟ 
 
سلامت نیوز: هنگامی که راه می‌روید به جز پاها تا آنجا که می‌توانید از سایر اعضای بدن نیز استفاده کنید. شانه ها، قفسه سینه، بازوها و دستها را متناسب با حرکت بدن حرکت دهید. هر چه بیشتر حرکت کنید کالری بیشتری می‌سوزانید. اگر حرکات بدن را جزیی از پیاده روی معمول خود کنید با این کار کالری بیشتری مصرف خواهید کرد.
پیاده روی ورزش بسیار خوبی برای تعداد زیادی از افراد است. اگر شما نیز پیاده روی می‌کنید و قصد دارید حین پیاده روی کالری بیشتری بسوزانید این مقاله به شما کمک می‌کند.
*****
پیاده روی فعالیت بسیار مفیدی است و نه تنها عضلات را تقویت می‌کند بلکه برای مهمترین عضله بدن یعنی قلب نیز مفید است. 
پیاده روی در هر زمان و مکانی می‌تواند انجام شود و اگر به درستی انجام شود می‌تواند کالری بسوزاند. البته اگر شما به قصد کنترل وزن پیاده روی می‌کنید باید کمی بیشتر فعالیت کنید تا میزان کاهش وزن را به حداکثر برسانید. 
در اینجا راههایی برای اینکه بتوانید حین راه رفتن کالری بیشتری بسوزانید توصیه شده است.
 
سرعت خود را متناوباً تغییر دهید:
پیاده روی ای که تمام مدت با گامهای یکنواخت انجام شود کالری کمتری مصرف می‌کند. به جای اینکه در پیاده روی سرعت ثابت و گامهای یکنواخت داشته باشید، سه دقیقه آهسته راه بروید و سپس به مدت سه دقیقه سرعت خود را افزایش دهید و دوباره آهسته راه بروید. سرعت شما در گام تند باید به حدی باشد که نتوانید به راحتی صحبت کنید.
در این سه دقیقه بر روی حرکات خود تمرکز بیشتری داشته باشید. می‌توانید این دوره‌های سه دقیقه‌ای آهسته- سریع را تا پنج مرتبه تکرار کنید تا کل زمان پیاده روی شما 30 دقیقه باشد. این کار باعث می‌شود که کالری بیشتری بسوزانید و به علاوه میزان تحمل پذیری و استقامت خود را نیز افزایش دهید.
 
بر روی سطوح نرم پیاده روی کنید:
در مقایسه با پیاده روی بر روی سطح خیابان و سنگ‌فرشها، پیاده روی بر روی شن کالری بیشتری مصرف می‌کند. راه رفتن بر روی شنها نسبت به سطوح صاف دیگر 50 کالری بیشتر می‌سوزاند. 
اگر به ساحل دریا دسترسی ندارید، راه رفتن بر روی خاکهای نرم و حتی برف را امتحان کنید. پیاده روی بر روی هر سطح نرمی که پای شما کمی در آن فرو رود نسبت به سطوح صاف کالری بیشتری مصرف می‌کند.
 
همه بدن را درگیر کنید:
هنگامی که راه می‌روید به جز پاها تا آنجا که می‌توانید از سایر اعضای بدن نیز استفاده کنید.
شانه ها، قفسه سینه، بازوها و دستها را متناسب با حرکت بدن حرکت دهید. هر چه بیشتر حرکت کنید کالری بیشتری می‌سوزانید. اگر حرکات بدن را جزیی از پیاده روی معمول خود کنید با این کار کالری بیشتری مصرف خواهید کرد.
 
از شیب ها استفاده کنید:
اگر بیرون از خانه پیاده روی می‌کنید مسیر خود را طوری طراحی کنید که شامل سطوح شیب دار و تپه‌های کوچک باشد. بالا رفتن از شیبها باعث می‌شود که ضربان قلب شما افزایش پیدا کند و چربی بیشتری بسوزانید. سعی کنید با همان سرعت و گامهایی که در سطح صاف پیاده روی می‌کردید از شیبها بالا بروید. با افزودن مقداری شیب به پیاده روی خود، علاوه بر مصرف کالری بیشتر، استقامت شما نیز افزایش خواهد یافت و عضلات شما قوی خواهند شد.
 
کمی سنگین تر:
می توانید یک جلیقه یا ژاکت سنگین بپوشید تا هنگام راه رفتن کالری بیشتری مصرف شود. اگر نمی‌خواهید چنین کاری انجام دهید می‌توانید از یک کیف کوله پشتی که حاوی چند کتاب باشد استفاده کنید و آن را در هنگام پیاده روی حمل کنید. از حمل وزنه یا چیزهایی که باید با دست حمل شوند خودداری کنید، زیرا خطر آسیب دیدگی شما افزایش می‌یابد.
 
یک همراه پر انرژی:
یک همراه مشتاق، علاقمند و پر انرژی می‌تواند موجب فعالیت بیشتر شما شود و شما کالری بیشتری بسوزانید. 
هنگامی که چنین فرد پرانرژی همراه شما گام بردارد قطعاً در فعالیت بیشتر شما مؤثر خواهد بود.
 
دلیل گریه نوزاد را از روی چشمانش تشخیص دهید!
سلامت نیوز : اکثر والدین هنگامی که با گریه‌های نوزادشان روبرو می‌شوند، دلیل‌های متفاوتی را پیش روی خود قرار می‌دهند اما نمی‌دانند پاسخ سؤالاتشان در چشم‌های نوزادشان است. 
والدین اغلب اوقات با شنیدن صدای نوزادشان مستأصل می‌شوند و نمی‌دانند او گرسنه است، خسته است و یا باید پوشکش عوض شود اما گوش دادن به نوع گریه و اینکه در زمان گریه کردن چشمانش بسته یا باز است می‌تواند دلیل آن را روشن کند. 
محققان معتقدند نوزادان زمانی که عصبی هستند یا ترسیده‌اند چشمان خود را هنگام گریه کردن باز نگه می‌دارند، اما هنگامی که به دلیل درد گریه می‌کنند، چشمان خود را بسته نگه می‌دارند. 
جمعی از محققان دانشگاه والنسیا اسپانیا، 20 نوزاد سه تا 18 ماهه را در مواقع گریه کردن و نوع واکنش والدینشان به آن را مورد بررسی قرار دادند. 
طبق نتایج این مطالعه، گریه از روی درد یکی از آسان‌ترین احساساتی است که پدران و مادران می‌توانند آن را به راحتی تشخیص دهند، اما احساس عصبانیت و ترس با سختی بیشتری درک می‌شود.

خوردن میوه را فراموش نکنید!
مغز فرمانده است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ مغز حدود 2 درصد وزن کل بدن ما را تشکیل می‌دهد و با این حال به تنهایی حدود 20 درصد مواد مغذی دریافتی از مواد غذایی را مطالبه می‌کند. باید بدانید که غذای اصلی مغز قند است. برای اینکه مغزتان خوب کار کند لازم است که قند مصرف کنید اما نه هر قندی! مغز ما به «قندهای خوب» نیاز دارد. قندهای خوب نیز در میوه‌ها و به ویژه در سیب و توت فرنگی به میزان کافی وجود دارد. 
 
قند خوبم آرزوست
اگر خودتان را از قندها محروم کنید به این معنی است که مغزتان را از غذای اصلی‌اش محروم کرده‌اید. با این حال توجه داشته باشید که قندهای تصفیه شده و غیرطبیعی سودی برای مغز و بدن ندارند. باید این قندها را با قندهای خوب جایگزین کنید. 
حتماً می‌پرسید قند خوب چیست؟ قندهایی که شاخص گلیسمی‌پایینی دارند جزء قندهای خوب محسوب می‌شوند. گلیسمی‌همان قندی است که در خون ما وجود دارد. گلوسیدهای مصرف شده در هنگام گوارش به گلوکز تبدیل می‌شوند و برای همین هم گلیسمی‌یا همان قند خون را بالا می‌برند. 
هر ماده‌ غذایی حاوی شاخص گلیسمی‌پایین مانند میوه‌های خام، باعث افزایش زیاد گلوکز در بدن نمی‌شود. بعضی‌ها با شنیدن اینکه غذای اصلی مغز قند است به سمت مصرف مواد غذایی خیلی شیرین می‌روند که قند خون را بالا می‌برد. این کار اشتباه است. قندهایی که شاخص گلیسمی‌بالایی دارند مانند قندهای تصفیه شده، بدن را خسته و اسیدی می‌کنند. در این صورت است که نرون‌های مغز یا همان سلول‌های عصبی عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهند. 
توصیه می‌کنیم برای اینکه خستگی را از مغزتان به دور کنید و بتوانید با انرژی دو چندان به کارتان ادامه دهید سیب و توت فرنگی میل کنید که شاخص گلیسمی‌شان به‌ترتیب 35 و 40 است. 
 
تمرکز و قدرت بالای مغز به کمک میوه 
بعضی از ویتامین‌های موجود در میوه‌ها تمرکز و قدرت حافظه و مغز را بالا می‌برند. اگر در بین وعده‌های غذایی میوه میل کنید اولاً به بالا رفتن حالت قلیایی بدن کمک می‌کند و ثانیاً ویتامین‌هایی مانند ویتامین‌های B، C و E قابل توجهی دریافت می‌کنید. این ویتامین‌ها برای مقابله با فراموشی و عدم تمرکز تأثیر زیادی دارند. به‌عنوان مثال آجیل‌ها منبع فوق‌العاده‌ ویتامین E محسوب می‌شوند. 
به این ترتیب توصیه می‌کنیم چند عدد میوه به سر کارتان ببرید. زمانی که احساس کردید کم کم خستگی بر شما غلبه کرده است دست از کار بکشید و میوه میل کنید. در این صورت مغزتان با قند و ویتامین‌های اساسی تغذیه می‌شود و تمرکز و کارایی مغزتان بالا می‌رود. 
دیشب خواب پریشونی دیده بودم. داشتم دنبال کتاب تعبیر خواب می‌گشتم که مامان صدا زد: امیر جان! مامان، بپر سه تا سنگک بگیر. اصلاً حوصله نداشتم. گفتم: من که پریروز نون گرفتم. مامان گفت: خوب دیروز مهمون داشتیم زود تموم شد. الان هیچی نون نداریم. گفتم: چرا سنگگ، مگه لواشی چه عیبی داره؟ مامان گفت: می دونی که بابا نون لواش دوست نداره. 
گفتم: صف سنگگ شلوغه. اگه می خواهید لواش می خرم. مامان گفت: نه سنگک بخر، قبول نکردم. مامان عصبانی شد و گفت: بس کن! تنبلی نکن مامان! حالا نیم ساعت بیشتر تو صف وایسا.
این حرف خیلی عصبانیم کرد. آخه همین   یه ساعت پیش حیاط رو شستم. دیروز هم کلی برای خرید بیرون از خونه معطل شده بودم. داد زدم: من اصلاً نونوایی نمی رم. 
داشتم فکر می‌کردم؛ خواهرم بدون اینکه کار کنه توی خونه عزیز و محترمه، اما من که  این همه کار می‌کنم باز هم باید این حرف و کنایه ها رو بشنوم. دیگه به هیچ قیمتی حاضر نبودم برم نونوایی. حالا مامان مجبور می شه به جای نون، برنج درسته کنه. اینطوری بهترم هست. با خودم فکر کردم وقتی مامان دوباره بیاد سراغم به کلی می افتم رو دنده لج و هرگز قبول نمی کنم. اما یک دفعه صدای در خونه رو شنیدم. اصلاً انتظارش رو نداشتم که مامان خودش بره نونوایی. آخه از صبح ده کیلو سبزی پاک کرده بود و خیلی کارهای خونه خسته اش کرده بود. اصلاً حقش نبود، بعد از این همه کار حالا بره نونوایی.
 
 

   |    :   گوناگون

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3056
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )