مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:29:09
طلوع آفتاب: 05:52:58
اذان ظهر: 11:56:51
غروب آفتاب: 18:00:45
اذان مغرب: 18:18:49
نیمه شب: 23:14:57
حدیث روز
  • رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم 
  • يا عَلىُّ اَلعَقلَ مَا اكتُسِبَت بِهِ الجَنَّةُ وَطُلِبَ بِهِ رِضَى الرَّحمنِ؛
  • كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472
آسمانی‌ها
نماد اخلاص در عمل (حاج تقی درخشان)( حاج امیر شگفتی)
 آسمانی‌ها
 
«مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ»
سوره احزاب ؛ آبه ۲۳

از مؤمنان مرداني هستند که به پيماني که با خدا بسته بودند وفا کردند بعضي بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضي چشم به راهند. 
ارزش انسان نه به دارایی و ثروت اوست و نه به میراث مادی به‌جامانده از او، بلکه به بخشندگی انسان در زندگی و آثار نیک و کارهای مثبت او باز می‌گردد. 


حاج تقي درخشان       
                  نماد اخلاص در عمل 


 
امروز، 15 ربیع‌الثانی 1433، در مراسم ختم مرحوم حاج محمد تقی درخشان «قبانی» شرکت کردم که در مؤسسه خیریه انصارالحسین (ع) تهران برگزار شد. هرچند مرحوم در کربلای معلی، زادگاهش، درگذشت و در همان‌جا به خاکش سپردند و روزهای زیادی میان درگذشت و برگزاری مراسم ختم در تهران فاصله بود، اما به رغم وسعت محل برگزاری مراسم، مجلس لبریز از جمعیت بود و مردم مؤمن ـ از همه گروه‌ها و طبقه‌های اجتماعی ـ دسته دسته در مراسم حضور می‌یافتند؛ مراسمی شبیه مراسمی که برای علمای بزرگ و مراجع دینی برگزار می‌کنند. 
وقتی به نوای حزین قرآن قاریان گوش می‌کردم، سؤال بزرگی در ذهنم جان گرفت: چرا مردم مؤمن اینچنین در این مراسم شرکت کرده‌اند؟ 
آیا مرحوم از شخصیت‌های بزرگ اقتصادی جامعه بود؟ نه. 
آیا در جامعه نفوذی سیاسی داشت؟ نه. 
آیا شکوهی مادی در جامعه داشت؟ نه. 
پس چه چیز این جمعیت عظیم جامعه را به شرکت در یادبود او و تلاوت قرآن برای روح پاکش برانگیخته است؟ 
 
مرحوم حاج تقی درخشان، مؤمنی صالح بود و خود را وقف خدمت خالصانه به دین، احیای مناسبت‌های دینی ـ مخصوصاً یاد پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت پاکش(ص) و به‌ویژه شعائر حسینی ـ و همچنین حمایت و پشتیبانی از مؤسسه‌های آموزشی و اجتماعی قرآنی کرد. صریح بگویم که بسیار هستند کسانی که در جامعه به خدمت به دین و مذهب و خدمت به امام حسین (ع) مشهورند، اما تعداد کمی از آنها واقعاً رنگ و بوی حسینی دارند. حاج محمد تقی درخشان از همین گروه اندک بود. 
چنان که دین می‌خواست، به دین خدمت می‌کرد، چنان که مذهب می‌خواست، برای آن می‌کوشید و چنان که امام حسین (ع) می‌پسندید، در عرصه شعائر حسینی فعالیت می‌کرد. 

برای شناخت بهتر شخصیت مرحوم به نکات زیر اشاره می‌کنم:
•‌ مرحوم در زندگی شخصی و اجتماعی خود بیش از دیگران به احکام دین پایبند بود، چراکه خادم دین باید نخست در زندگیش احکام دین را اجرا کند و پایبندی و پرهیزگاریش در سطحی بالا باشد تا خداوند کلام و عملش را در
 جامعه تأثیر گذار کند. 
 
•‌ مرحوم در جامعه مصلح بود و برای بهبود وضع اجتماع و مبارزه با فساد و انحرافی که طاغوت‌ها و حاکمان ستمگر امت اسلامی رواج می‌دادند، می‌کوشید. در این چهارچوب، مرحوم درشهر مقدس کربلا عضو فعال هیئتی دینی بود که با بی‌حجابی مبارزه می‌کرد و فرهنگ عفاف، پاکدامنی و حجاب را منتشر می‌کرد. 
هرچند حکومت عراق می‌کوشید فرهنگ‌های فاسد بیگانه را وارد این کشور کند، فعالیت این هیئت نقش مهمی در مصونیت فضای اجتماعی کربلای معلی از بی‌حجابی و فساد، انحراف و بی‌بندوباری ناشی از آن بازی کرد.  
 
•‌ مرحوم هوادار تغییر بود و از پیشرفت و تغییر در شیوه‌های فعالیت مذهبی حمایت می‌کرد تا فقط به شیوه‌های سنتی کهن منحصر نماند و در این زمینه از سبک عمل مرجع مرحوم آیت ‌الله العظمی شیرازی رضوان الله تعالی علیه پیروی می‌کرد. 
مرحوم تحت نظارت و راهنمایی آیت‌الله العظمی شیرازی، نقش بزرگی در تأسیس، اداره و پشتیبانی مدرسه‌های حفاظ قرآن کریم در کربلا بازی کرد؛ کاری که گام بزرگ و تغییرسازی در دهه‌ شصت قرن گذشته به شمار می‌رفت.
 
•‌ مهم‌تر از همه آنچه گفتیم، اخلاص مرحوم در عملش بود.
 او واقعاً اعمال و فعالیت‌هایش را برای رضای خدا انجام می‌داد و در پی شهرت و نام و نشان اجتماعی نبود. برعکس، او کمتر از همه فعالان این حوزه مشهور بود در حالی که نقش بزرگ‌تری ایفا می‌کرد و اثرگذاری عملش بیشتر بود. 
همین اخلاص او بود که محبتش را در دل‌های مؤمنان عراق، ایران و برخی کشورهای خلیج فارس انداخت. 
هیچ‌چیز به اندازه دین و فعالیت دینی برایش مهم نبود و در این راه از همه چیز می‌‌گذشت. 
تفاوت‌ها و مرزهای جغرافیایی برای او مهم نبود و هرجا که می‌توانست خدمتی در آن انجام دهد، وطنش بود. 
هرگاه در مکانی عرصه بر او تنگ می‌شد، در جایی دیگر به جست‌وجوی فرصت خدمت و عمل دینی می‌پرداخت. 
در همین راستا بود که در پایه‌گذاری حسینیه رسول الاعظم (ص) کربلایی‌های مقیم کویت ایفای نقش کرد.

 
  شعائر حسینی
•‌ در حوزه شعائر حسینی، مرحوم سه ویژگی شاخص داشت: 
نخست، بر بهره‌گیری از جوانان مؤمن در فعالیت‌های حسینی تأکید می‌کرد تا این فعالیت‌ها ضامن پایداری آنها در راه امام حسین (ع) و کسب اهداف مقدسش باشد. 
 
دوم، مرحوم می‌کوشید شعائر حسینی و عموم مراسم مذهبی را در جهت رویکردی تربیتی و اصلاحی به کار گیرد.
او معتقد بود که امام حسین، دیگر امامان و پیامبر اکرم [ فقط برای احیای دین، آشکارسازی فرمان الهی و برتری‌بخشی به آن و محکم کردن پایه‌های بنای بلند رسالت الهی جان خود را فدا کرده‌اند و بنابراین شعائر و مجالس بزرگداشت پیامبر و اهل‌بیتش نیز باید در همین راستا و برای همین اهداف باشد. 
مرحوم معتقد بود که حسینیه‌ها، هیئت‌ها و تکیه‌های حسینی باید مراکز تربیتی نسلی از جوانان مؤمن پایبند به دین و احکام مذهبی باشند، نه آن‌که بدون تغییر افراد و تقویت پایه‌های ایمان و تقوی در مردم، فقط به ظواهر مناسک اکتفا کنند. 
 
سوم: مرحوم می‌کوشید فعالیت‌های حسینی را از هر آنچه که برای آنها مضر است، پاک کند. 
از نگاه او، شعائر حسینی و مجریان این شعائر باید بیش از هر فعالیت دیگری به حقیقت دین نزدیک باشند، چراکه امام در راه احیای دین شهید شد و بنابراین زنده نگه داشتن یاد او با اعمالی که با احکام دینی سازگار نیستند، امکان ندارد. 
به همین دلیل، همواره مجریان این شعائر را به در نظر گرفتن رضای خدا در اعمالشان فرا می‌خواند و تأکید می‌کرد که رضای خدا فقط با پایبندی به واجبات و پرهیز از محرمات تأمین می‌شود. 
 
•‌ از ویژگی‌های شخصیتی او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
الف. با فکر و برنامه‌ریزی عمل می‌کرد. فقط زمانی کاری را آغاز می‌کرد که جنبه‌های مختلف آن را بررسی و معایب و مزایای آن را ارزیابی کند و سپس بر اساس آنچه که رضای خدا را در آن می‌دانست تصمیم می‌گرفت. 
ب. مرحوم با علمای راستین همنشین بود، ارتباطش را با آنها گسترش می‌داد و در اعمال و تصمیم‌هایش با آنها مشورت می‌کرد. او از نزدیکان مرجع مرحوم آیت‌الله العظمی شیرازی قدس سره بود. 
ج. مشاوری ناصح برای دوستان، برادران دینی و هم‌قطارانش در فعالیت‌‌های مذهبی بود. به همین دلیل دوستانش برای حل مشکلات و دریافت مشورت صمیمانه‌اش در دشواری‌ها نزد او می‌رفتند.
خلاصه آن‌که حاج محمد تقی درخشان نماد مؤمنی کنشگر، فعال و مخلص در راه خدا بود که برای رضای پروردگارش می‌کوشید. از خدا می‌خواهیم بخشش و بهشت خود را از آن او کند و او را با پیامبر و خاندان پاکش محشور نماید. 

«الَّذِينَ يُنْفِقُونَ ءامْوَالَهُمْ بِاللَّيْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلَانِيَه فَلَهُمْ ءاجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ»

شهيد حاج امير شگفتي 


از ویژگیهای انسان‌های مؤمن ومتعهد همیشه به یاد خدا بودن است،
وبه یاد خدا بودن یعنی همیشه خدا را شاهد وحاضر بدانیم وباور داشته باشیم
که او ناظر حرکات وسکنات وفکر واندیشه ماست؛ و این ویژگی به دست نمی‌آید، 
مگر اینکه انسان برای خود‌سازی وشناخت خدا وخود بکوشد. بی‌شک یکی از نمونه‌های
 بارز انسان‌های خداشناخته و خود ‌ساخته  و مؤمن و متعهد شهید حاج امیر شگفتی بود.
حاج امیر شگفتی این مرد با خلوص و مجلس آرای امام حسین(ع) در حالی سربر بالین مولایش گذاشته که دست در دست نوجوان خویش به اربابش سلام می‌گوید!
 
این شهید گرانقدر که جان خود را در راه زیارت سرور شهیدان امام حسین (ع) و در سرزمین مقدس کربلا بر اثر انفجار بمب توسط دشمنان اهل بیت از دست داد، از عنفوان جوانی و در آغاز زندگی اجتماعی خود به تحصیل علوم اسلامی و تهذیب نفس مشغول شد و با مطالعه و مباحثه‌های علمی و دینی سعی در شناخت مسیر صحیح زندگی و آشنایی بیشتر با علوم اهل بیت ]  داشت. همیشه این سؤال در ذهنش نقش بسته بود که چه کاری انجام دهیم تا با معارف ومنطق اهل بیت(ع)  بیشتر آشنا شویم. 
از ویژگیهای دیگر این شهید والامقام تواضع، فروتنی، خوش‌رفتاری ومدارا با دیگران بود. ایشان در زندگی پر برکت خویش در فعالیتهای خیریه فراوان و متنوعی مشارکت مؤثر داشت، ولی همیشه سعی می کرد چنین فعالیت‌هایی را مخفیانه و خالصانه در راه خدا انجام دهد. به گفته خانواده و نزدیکانش، او در امور خیریه و معنوی بی‌نظیر بود، دغدغه فعالیتهای فرهنگی داشت و برای خدمت به مکتب اهل بیت ]  در زمینه‌های مختلف طرح‌هایی  جدید در سر می‌پروراند. می‌کوشید در این راه با بصیرت وهدف‌دار گام بردارد، برای انجام فعالیتهای فرهنگی ـ اجتماعی پیش‌قدم بود و همیشه با بیان مشکلات و دردها به دنبال چاره و راه‌حل می‌گشت. 
شهید شگفتی می‌خواست کار و فعالیت اقتصادیش برای خدمت به دین و مذهب باشد و درآمدش را در راه خدا خرج کند؛ در زندگی خصوصی خود ساده‌زیست بود و بسیار معمولی روزگار میگذراند. همسر او در این راه یار وپشتیبانش بود. خانواده همسر شهید شگفتی نیز خانواده‌ای مذهبی و به لحاظ اجتماعی فعال هستند و پدر همسرحاج امیر شگفتی، آقای حاج رضا فولادکار که همراه ایشان به درجه رفیع شهادت رسید، نیز از فعالان عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی در شهر مقدس مشهد بود.
حاج رضا فولادکار هم از بانیان خیر و مروّجین فرهنگ اهل بیت در این دیار بود.
ازمرحوم فولادکار نقل است که رمز موفقیت زندگی خود را در نماز اول وقت و احترام به پدر مادر می دانست.
در آخرین روز اسفند ماه، کاروانی زیارتی وارد نجف اشرف شد که حاج امیر شگفتی، خانواده، پدر و مادر همسرش و بعضی از اقوام ایشان نیز همراه کاروان بودند. 
به دلیل علاقه و اصرار حاج امیر شگفتی به این‌که لحظه تحویل سال را در صحن و سرای اباعبدالله (ع) بگذراند، خانواده شگفتی، خانواده شماعی و خانواده فولاد کار به سمت کربلا حرکت کردند. بلافاصله پس از ورود به کربلای معلی و پیاده شدن مسافران، انفجار مهیبی رخ داد. در این اقدام تروریستی مادر همسر حاج امیر، خاله ایشان ـ خانم عامل‌زاده ـ و ریحانه شماعی ـ دوازده‌ساله ـ به شهادت رسیدند و حاج امیر شگفتی، فرزند ایشان ـ احمدرضا شگفتی که در سال اول دبیرستان تحصیل می‌کرد ـ و حاج رضا فولاد‌کار ـ پدر همسر حاج امیر ـ که مجروح شده بودند، با آمبولانس به بیمارستان اعزام شدند. 
اما بمبی دیگر در این آمبولانس منفجر و باعث شهادت این بزرگواران شد.
حاج یونس شگفتی، پدر بزرگوار حاج امیر، بدون اطلاع از این رویداد در همان روز وارد کربلا شد. یکی از روحانیون ایشان را به بارگاه سید‌الشهداء(ع) برد و پس از آن‌که روضه حضرت علی اکبر(ع) را خواند، خبر شهادت آنان را به او داد. 
روز سوم فروردین، اجساد مطهر شهدا را به صحن حضرت سید‌الشهداء(ع) منتقل کردند و پس از اقامه نماز و تشییع توسط زائرین ابا‌عبدالله الحسین(ع) در قبرستان کربلا، در پنج کیلومتری شهر کربلا، به خاک سپردند.
 
یاد تمامی  شهدای بویژه شهیدان راه کربلا  حاج امیر شگفتی و فرزندش احمد رضا  و حاج رضا فولاد کار وخانم آهنچی ( والدین همسر اقای شگفتی ) گرامی باد.
روحشان شادمان،راهشان پر رهرو و یادشان جاودانه باد.
خداوند با فرج مولای غریبمان دل همه دوستان را شاد نماید و انتقام ظلم رفته بر جامعه شیعی را از معاندین اهل بیت (ص) بستاند. انشاءالله 

 

   |    :   آسمانی‌ها

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 4781
4.8/10 (تعداد آرا 9 نفر )