مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:29:09
طلوع آفتاب: 05:52:58
اذان ظهر: 11:56:51
غروب آفتاب: 18:00:45
اذان مغرب: 18:18:49
نیمه شب: 23:14:57
حدیث روز
  • امام حسن مجتبى علیه السلام
  • أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم يَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن يَدعُوَ اللّه‏َ فَيُستَجابَ لَهُ؛
  • كافى، ج2، ص62، ح11
گوناگون
تغییر الگوی زندگی و ...
تغییر الگوی زندگی

چاقی به عنوان فاكتور خطر، سلامت عموم مردم را تهدید می كند و هم اكنون تغییرات در الگوهای غذایی و استفاده از فست فودها، تغییر در شیوه زندگی، به مدت زیاد نشستن جلوی تلویزیون، نشستن زیاد پشت میز كامپیوتر، استفاده زیاد از ماشین و بی تحركی در بروز چاقی مؤثر هستند.
مصرف تنقلات و میان وعده های پرانرژی، كاهش مصرف غذاهای حاوی فیبر به علت نداشتن میل و رغبت به مصرف سبزی های خام و پخته، حبوبات و غلات، افزایش استرس و اضطراب كه خود عامل پرخوری و خرده خواری است.
مصرف بیش از حد بستنی های خامه ای، شكلات، شیرینی و نوشیدنی های مصنوعی، از جمله عواملی هستند كه به چاقی دامن می زنند و ارتباط مستقیمی با بروز بیماری های قلبی و دیابت نوع2 و بیماری های كیسه صفرا، انواع سرطان ها، التهاب و درد مفاصل دارند.
محققان توصیه می كنند برای اصلاح روش زندگی و حفظ سلامتی، كاهش اضافه وزن، افزایش فعالیت به مدت 30 تا 45 دقیقه در بیشتر روزهای هفته، مصرف مواد غذایی متنوع برای حفظ كفایت تغذیه ای، كاهش مصرف چربی های اشباع و منابع غنی از كلسترول، مصرف بیشتر سبزی و میوه ها، تأمین كلسیم در رژیم غذایی، كاهش مصرف قند و نمك، مصرف زیاد مواد غذایی حاوی فیبر، نوشیدن روزانه 4 لیوان آب، را حتماً جدی بگیرید.
همچنین استفاده از هرم غذایی كه از 5گروه ماده غذایی شامل، شیر و جانشین های شیر، گوشت و جانشین های گوشت شامل گوشت سفید (مرغ و ماهی) گوشت قرمز، تخم مرغ، حبوبات و خشكبار، گروه سبزیجات شامل انواع سبزی های برگ سبز، زرد و قرمز، گروه میوه های غنی از ویتامین و گروه نان و غلات الگوهای صحیح غذایی هستند كه ضامن سلامت آینده شما خواهند بود.
اما خطر دیگر از سوی نوشیدنی های حاوی افزودنی هایی از قبیل محرك های مجاز، ویتامین ها به ویژه ویتامین های گروه«ب»، مواد معدنی، كافئین، قهوه، گیاه گوارانا، ساخارین و كراتین هستند كه در برخی از آنها، ممكن است مقدار زیادی گلوكز یا شكر نیز به كار رفته باشد. طعم دهنده ها نیز به طور طبیعی و مصنوعی درانواع نوشابه ها وجود دارند. 
طعم دهنده ها درمقدار مجاز به احتمال زیاد سالم هستند، اما ممكن است حاوی موادی باشند كه بعضی افراد بخصوص كودكان به آنها حساسیت های شدیدی نشان دهند.
متخصصان تغذیه مصرف نوشابه های انرژی زا را برای كودكان، زنان باردار، بیماران دیابتی و كسانی كه بیماری قلبی-عروقی دارند بسیار مضر و خطرناك دانسته اند. ترك این مواد كار سختی نیست و سردرد از عواقب اصلی آن است. 
به طور معمول اعتیاد به تغذیه آماده اما غیر مفید جنبه روانی دارد و این خوردنی ها نه فقط ارزش تغذیه ای قابل توجهی ندارند، بلكه از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه نیستند.
 
 باقلا برای كنترل فشار خون مؤثر است
فارس: يك متخصص تغذيه گفت: باقلا براي كنترل فشار خون مؤثر است. پتاسيم موجود در باقلا مي‌تواند براي سلامتي قلب‌و‌عروق مفيد باشد.
باقلا حاوي ويتامين هاي A،B وC و املاح مفيدي از جمله فسفر و آهن است.باقلا داراي مقدار زيادي آب است كه مي‌تواند از يبوست پبشگيري كند. براي سلامت پوست بسيار مؤثر است.
باقلا در خانواده حبوبات جاي مي ‌گيرد و به عنوان يكي از منابع غذايي فيبر و پروتئين شناخته شده است.
باقلا يك منبع مناسب پروتئين و انرژي محسوب مي‌شود.
 افراد مبتلا به « فاويسم» از خوردن اين ماده غذايي و حتي بوييدن آن محروم هستند، زيرا موجب تشديد بيماري‌شان مي‌‌شود. 
علاوه بر پروتئين، كلسيم و پتاسيم اين ماده غذايي نيز بالاست. 
مي‌‌تواند از ابتلا به پوكي استخوان جلوگيري كرده و به كنترل فشار خون بالا كمك كند.
باقلا بيشترين فيبر غذايي را دارد. 
باقلا در بعضي از اشخاص توليد نفخ و سنگيني سر و معده مي كند. براي جلوگيري از اين عوارض بايد ابتدا باقلا را پوست كنده و بجوشانيد و آب آن‌ را دور بريزيد.
براي درمان سياتيك يك وعده غذاي خود را به باقلا اختصاص دهيد
 امام صادق(ع) فرموده‎اند: باقلا درد را مي‎برد و در آن مرضي نيست در جايي ديگر فرموده‎اند: خوردن باقلا مغز استخوان ساق را زياد مي‎كند و خون تازه بوجود مي‎آورد.
 
  امام صادق(ع) فرموده‎اند: باقلا را با پوستش بخوريد كه معده را دباغي مي‎نمايد و درد را از بدن بيرون مي‎كند.
 
حضرت رضا(ع) فرموده‎اند: خوردن باقلا نيروي بدني را مي‎افزايد، خون را زياد مي‎كند و نيروي تعقل و فكري را افزايش مي‎دهد.

یک نسخه جادویی برای ...

 تاج ریزی گیاهی پیچنده و بالارونده است که در حاشیه جنگل های کنار رودخانه ها می روید. گل های کوچک آن به رنگ بنفش و میوه های بیضی شکل آن به رنگ قرمز است. این گیاه بومی قاره آسیاست و خواص متعددی دارد که در این مطلب به نقل از سایت «ehow» به آن اشاره شده است.
برای درمان لک و پیس صورت و دست از آن به صورت ضماد استفاده می شود.
برای رفع دندان درد، جوشانده آن را غرغره کنید.
دم کرده آن آرام بخش و خواب آور است.
همچنین براي درمان گلودرد  تاج ريزي، سماق، پوست خشخاش و برگ مورد را مخلوط كرده، جوشانده آن را صاف نموده، روزي چند بار غرغره کنید.
تصفیه کننده خون است و از لخته شدن خون نیز جلوگیری می کند.
جوش های غرور جوانی را برطرف می کند.
دم کرده آن برای درمان ورم روده و معده مؤثر است.
حالت تهوع و سرگیجه را برطرف می کند.
استفاده موضعی از برگ های آن برای برطرف کردن بیماری های پوستی و نرم کردن پوست مفید است.
ماده ای مسکن به نام سولانین در آن، دردهای عصبی را آرام می کند.
ضماد تاج ریزی برای بیماری نقرس مفید است. 
این گیاه سمی است و باید با احتیاط از آن استفاده شود. 
 طبع آن خيلي سرد و خشك است.
 براي درمان آفت دهان 15 گرم تاج ريزي، 50 گرم ميوه كاج و 20 گرم مريم گلي، همه را كوبيده مخلوط نموده حدود 5 گرم در يك ليوان آب جوشانده غرغره شود.
تاج ريزي ضد آسم و سياه سرفه است.
 
شام را دست كم نگيريد
درباره ارزش و اهميت غذا خوردن اعضاي خانواده در كنار يكديگر زياد شنيده ايم. وقتي فرزند شما پا به دوران نوجواني مي گذارد، شام خوردن در كنار يكديگر باز هم اهميت دارد، اما به شكلي ديگر. به ندرت اتفاق مي افتد كه ميز شام مكان مناسبي براي تبادل اطلاعات و توضيحات مهم، آن طور كه در زماني كه كودك شما در سن دبستان يا راهنمايي بود، باشد. با توجه به اين موضوع كه زمان متوسط براي صرف يك شام خانوادگي حدود 10 دقيقه است، انتظار نمي رود موضوعات جدي را بتوان در طول اين مدت مطرح كرد.
نتايج تحقيقات محققان، نشان داده است تا حدود 11 و 12 سالگي اگر از فرزندتان بپرسيد در صورت بروز مشكل با چه كساني صحبت خواهيد كرد، در پاسخ مي گويد: والدين، معلمان و دوستان. اما در سنين نوجواني به دوستان، معلمان و والدين اشاره مي كند. اين نشان مي دهد نوجوان شما در مدرسه، پشت تلفن، هنگام كار و بازي درباره همه چيز صحبت مي كند، اما پشت ميز شام و جايي كه پدر و مادر حضور دارند، اين كار را نمي كند.
در دوران نوجواني، ميز شام پلي است كه راه را براي گفتگوهاي مهم تر در فرصت هاي بعدي باز مي كند. 
شام، زمان صحبت هاي كوتاه است. اين زماني است كه كمي با يكديگر شوخي كنيد و بخنديد و مقدمات را براي صحبت آخر شب يا روز بعد آماده كنيد. اين تبادلات پل هاي برقراري ارتباط بين والدين و نوجوانان را   مي سازند. بدون اين مقدمات مذاكرات مهم رخ نخواهد داد. بين گفتگوهاي كوتاه زمان شام و گفتگوهاي بلند و طولاني بعد از آن، ارتباط مستقيمي وجود دارد.
براي بعضي اين گفتگوهاي طولاني مدت در يك رانندگي پس از شام انجام مي شود، براي عده اي هنگام پياده روي، شستن ظرفها با يكديگر يا حين خوردن يك فنجان چاي يا شكلات داغ در حياط منزل. اين كه اين گفتگوها چگونه انجام مي شود، مهم نيست، اما اغلب بين شام و زمان استراحت افراد، زمان مناسبي است.

در سال‌های نه چندان دور سفیدی مو فقط در افراد مسن مشاهده می‌شد، اما امروزه فراوان می‌بینیم که برخی جوانان موهای سفید زیادی در سر خود دارند. علت این زودرس بودن چیست؟ آیا می‌توان آن را به نوع تغذیه نسبت داد؟ آیا مصرف انواع و اقسام شامپوها و مواد تقویت‌کننده موضعی تأثیری بر بهبود این وضعیت دارد؟

پروتئین

رنگ مو بیشتر تحت تأثیر ژنتیک است، اما در برخی موارد مسائل تغذیه‌ای نیز منجر به تغییر رنگ مو می‌شوند. مثلاً یکی از علائم و نشانه‌های سوء تغذیه پروتئین که به مدت طولانی فرد را درگیر کرده باشد تغییر در رنگ مو و به عبارتی پرچمی شدن موها است. در این اختلال، کاهش تولید ملانین در ملانوسیت‌ها باعث می‌شود رنگ مو، روشن‌تر شود و در یک تار مو، بخش‌های تازه روییده شده روشن‌تر از قسمت‌های قبلی باشد. در این گونه موارد بهبود تغذیه فرد از لحاظ پروتئین می‌تواند رنگ مو را به حالت طبیعی تغییر دهد.
 
تیروزین
تیروزین نیز اسید آمینه‌ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. این اسید آمینه پیش‌ساز ملانین است و همان طور که ذکر شد ملانین مسئول رنگ پوست و مو می‌باشد. با دریافت کافی پروتئین شامل انواع گوشت‌ها، لبنیات، تخم‌مرغ، آجیل و حبوبات می‌توان نیاز به پروتئین و اسید آمینه تیروزین را تأمین نمود و موهایی سالم‌تر داشت.


آنتی اکسیدان 
از آنجا که یکی از علل زمینه‌ساز سفیدی مو استرس اکسیداتیو و حملات رادیکال‌های آزاد می‌باشد، استفاده از مواد مغذی آنتی‌اکسیدان نظیر ویتامین‌های E و C نیز می‌تواند از سفیدی زودرس موها پیشگیری کند. منابع این ویتامین‌ها شامل مرکبات، آناناس، گوجه‌فرنگی، کیوی، فلفل دلمه‌ای، سبزیجات برگ سبز، جوانه گندم و آجیل می‌باشد.

مس
از بین مواد مغذی، مس یکی از املاحی است که وجود آن برای تولید ملانین ضروری می‌باشد. در واقع آنزیم تیروزیناز که اسید آمینه تیروزین را در سلول‌های ملانوسیت به ملانین تبدیل می‌کند، یک پروتئین مس‌دار است و در صورتی که کمبود مس وجود داشته باشد، در فعالیت آنزیم نامبرده و ایجاد رنگدانه سیاه ملانین اختلال حاصل می‌شود.
مس در جگر، کاکائو، قارچ، سبزی‌های برگ سبز، غلات سبوس‌دار، آجیل و گوشت بیشتر از مواد غذایی دیگر یافت می‌شود.

جمع بندی 
بنابراین برای اینکه موهای سالمی داشته باشید، باید به تغذیه خود توجه کنید و با مصرف انواع متنوع از هر یک از گروه‌های غذایی مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تأمین و از سفیدی زودرس موها جلوگیری کنید، اما تاکنون دارو یا غذایی مشخص نشده که رنگ موهای سفید را تغییر داده و به روز اول برگرداند، بنابراین همان طور که عنوان شد، تبلیغاتی این چنینی، دروغ‌های واهی بیش نیستند.
 
ضمناً به غیر از ژنتیک و تغذیه، استرس و مصرف دخانیات نیز تأثیر قابل توجهی در سفیدی زودرس موها دارند که می‌توان با استفاده از تکنیک‌های آرام‌سازی و پرهیز از مصرف دخانیات و به جای آن افزایش مصرف میوه و سبزی، سلامت عمومی خود را بهبود بخشید و در کنار آن، از داشتن موهای سالم نیز بهره برد.

هفت میلیارد نفر جمعیت “زنده” جهان ، در مقابل ۱۰۷ میلیارد “مرده”

 سازمان ملل متحد در ماه اکتبر گذشته اعلام کرد که جمعیت جهان به هفت میلیارد نفر رسیده است. اما از زمانی که آدم بر روی روی کره زمین پای نهاد، چند نفر زنده بوده اند و درگذشته اند؟
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پزشکان بدون مرز ، خیلی وقتها گفته می شود که تعداد هفت میلیارد نفری که اکنون “زنده” هستند، بیشتر از تعداد کل آدمهایی است که در طول تاریخ بشر قبل از عصر حاضر زنده بوده و اکنون درگذشته اند.
اگر چنین چیزی درست باشد، شاید اظهار نگرانی از نرخ سریع رشد جمعیت چیزی به جا و با اهمیت باشد، اما چگونه می توان تعداد کل افرادی که در گذشته زنده بوده اند و دیگر زنده نیستند را تخمین زد؟
دفتر تحقیقات جمعیت (Population Reference Bureau)، یک سازمان غیر دولتی در واشنگتن، سعی کرده است که تعداد درگذشتگان را به طور تخمینی محاسبه کند.
وندی بالدوین، از دفتر تحقیقات جمعیت،    می گوید که زمان شروع محاسبه حدود ۵۰۰۰۰ سال پیش در نظر گرفته شده است؛ یعنی حدوداً زمانی که گفته می شود بشر اولیه پا به عرصه زمین گذاشت.
بدین ترتیب، نقطه آغاز مشخص است و جمعیت فعلی جهان هم مشخص؛ اما مشکل در این است که در این فاصله ۵۰۰۰۰ ساله چند نفر آمدند و رفتند.
چون اطلاعات دقیقی وجود ندارد، متخصصان بر اساس حدس و تخمین علمی پیش رفته اند.
در قرن بیستم نرخ زایمان از ۴۰ نفر در هر هزار نفر به ۳۱ نفر در هر هزار نفر کاهش یافت و اکنون این رغم به ۲۳ زایمان برای هر هزار نفر جمعیت رسیده است.
در گذشته های دور اما، آدمها برای بقا به نرخ زایمان ۸۰ نفر در هر هزار نفر نیاز داشتند چون متوسط طول عمرها خیلی کوتاهتر بود و تعداد کمتری از افراد خود صاحب فرزند می شدند.
خانم بالدوین می گوید که متوسط طول عمر (در غرب) حدود ۷۵-۸۰ سال است اما در طول دوره های مختلف تاریخ چنین نبوده است.
او می گوید در برخی از مقاطع تاریخی در گذشته “حتی اگر نرخ زایمان نرخ بالایی بود، بسیاری از آنهایی که به دنیا       می آمدند خود در کودکی می مردند و قادر به ادامه نسل نبودند.”
بدین ترتیب، نرخ ۸۰ زایمان در هر هزار نفر برای یک مقطع طولانی -از حدود ۵۰۰۰۰ سال پیش تا حدود ۸۰۰ سال پیش- در نظر گرفته شده است.
از حدود ۸۰۰ سال پیش (حدود سال ۱۲۰۰ میلادی) تا حدود ۱۶۵۰ یا ۱۷۰۰، حدود ۶۰ زایمان در هر هزار نفر محاسبه شده و این نرخ به تدریج کمتر شده است تا به ۲۳ زایمان در هر هزار نفر در ۲۰۱۱ رسیده است.
بر اساس محاسبات دفتر تحقیقات جمعیت، تعداد درگذشتگان چیزی حدود ۱۰۷ میلیارد نفر است و بنابراین تعداد هفت میلیارد نفر آدم “زنده” در مقابل مردگان رقم ناچیزی به نظر می رسد؛ یک نفر زنده در برابر هر ۱۵ نفری که مرده اند.
اما آیا هرگز به نقطه ای در تاریخ خواهیم رسید که تعداد افراد زنده بیش از تعداد کل رفتگان باشد؟
خانم بالدوین می گوید که برای چنین اتفاقی نرخ رشد جمعیت جهان باید آهنگ بسیار سریعی داشته باشد.
“آیا می توانید تصور کنید که جمعیت کره زمین چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد نفر باشد؟ چنین تصوری برای من غیر ممکن است.”
 
آب میوه شفابخش 
آب پرتقال: محافظ سیستم ایمنی بدن است و مانع کم‌خونی می‌شود بهترین منبع ویتامین C و سرشار از فولیک اسید است. به خانمهای باردار توصیه می‌شود نوشیدن آب پرتقال را فراموش نکنند. خوردن آب پرتقال با غذا جذب آهن را آسانتر می‌کند. نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در روز همچنین از بروز آرتروز جلوگیری می‌کند.

 
تمام سعی مان را بکنیم!
در روزگار قدیم كسانى را كه در جنگ‏ها اسیر مى‏شدند به نام برده در بازار مى‏فروختند. شخصى به بازار برده‏فروشان آمد تا برده‏اى خریدارى كند. هر برده كه هنرى داشت گران‏تر بود.
به سراغ برده‏اى رفت و دید قیمت آن بسیار گران است. 
سبب را پرسید، گفتند: او تشنه‏شناس است و مى‏فهمد چه كسى تشنه است. 
خریدار علاقمند شد، او را خرید و به منزل آورد و دوستانش را دعوت و غذایى تهیه كرد ولى بر سر سفره آب نگذاشت. مهمانان چند لقمه‏اى كه خوردند، یكى پس از دیگرى تقاضاى آب نمودند. برده تشنه شناس نگاهى به او مى‏كرد و مى‏گفت: دروغ مى‏گوید، او تشنه نیست. 
كم كم به تعداد تشنه‏ها اضافه شد و هر كدام فریاد آب سر دادند. امّا برده مى‏گفت: همه دروغ مى‏گویند. تا اینكه یك نفر از میان آنان برخاست تا آبى تهیه كند. برده گفت: این شخص راست مى‏گوید، زیرا از جایش بلند شد و فقط داد و فریاد نكرد. 
 
آرى، كسى در ادّعاى خود صادق است كه حركت و اقدامى كند. كسانى كه اهل عمل نیستند، در واقع مؤمن نیستند و تنها ادّعاى ایمان دارند.
امیدواریم خداوند توفیق علم همراه با عمل را به همه ما عنایت فرماید. 
 
 
 
 
 
   |    :   گوناگون

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3277
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )